Стаття до проєкту "глобальні проблеми сучасності" Горевич Олександр

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 12:10, 1 червня 2017; 359903 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук




Підтримання міжнародного миру та безпеки як глобальна проблема людства

Опис проблеми

Міжнародна безпека- раглядалась в теорії та практиці міжнародних відносин як відсутність безпосередньої військової загрози.
Безпека
У такому традиційному розумінні міжнародної безпеки можна окреслити два моменти, які взаємовиключають один одного. Перший пов’язаний із фізичним виживанням держави та її правом та можливістю відчувати себе у міжнародній системі, спираючись, перш за все, на свій суверенітет. На практиці це стимулює сильну державу до порушення колективної безпеки на користь своїх інтересів. Другий момент - гарантована підтримка миру у відносинах між державами в межах політичного простору. При цьому не ставиться питання про те, на якій об’єктивній основі, окрім прагнення учасників буде підтримуватися мир та як він може бути гарантованим на протязі довгого часу.
Міжнародна безпека
У світі безперервних війн декілька років перепочинку здаються щастям, а довгостроковий мир - недосяжною мрією. Зараз перед світовим товариством стоять нові завдання, без ефективного вирішення яких міжнародна безпека не буде стабільною та довгостроковою. Одна з найглобальніших - запобігання розповсюдженню зброї масового ураження. У зв’язку з цим особливу увагу привертають так звані порогові держави, в яких є можливості для створення ядерної зброї. Якщо це відбудеться, то буде порушений баланс сил на регіональному, а можливо й на глобальному рівнях.

Актуальною проблемою є боротьба з міжнародним тероризмом, тому що наслідки терористичних актів на атомних електростанціях, хімічних підприємствах та подібних об’єктах можуть привести до катастроф.

В сучасному світі все більше значення мають економічні та інформаційні аспекти забезпечення безпеки. Економічна криза в умовах глобалізації світової економіки може в лічені години дестабілізувати народне господарство країн, розташованих одна від одної за тисячі кілометрів. Важко уявити собі й можливі наслідки порушення функціонування інформаційних мереж, тому що інформація - важливий економічний, політичний та соціальний ресурс. Невирішені глобальні проблеми сучасності екологічна, енергетична, продовольча - також наповнюють новим змістом поняття міжнародної безпеки.

Змінилися й суспільно-політичні умови, в яких повинні вирішуватися принципово нові завдання в системі міжнародних відносин в цілому та в сфері міжнародної безпеки.
Безпека між країнами
Якщо раніше у будь-якої держави були дві чітко розмежовані області діяльності - внутрішня та зовнішня, а безпека забезпечувалася різними засобами, то у XXI столітті ця грань розмита. Раніше держава, яка досягла внутрішньої стабільності, була впевнена, що може постояти за себе і на світовій арені. В наш час міжнародна сфера, сучасна інформаційна діяльність може зломати, будь-яку внутрішню стабільну державу, навіть не виказуючи зовнішню агресію (наприклад, у випадку світової ядерної катастрофи можуть бути знищені десятки нейтральних країн). З іншого боку, міжнародна сфера може стати надійним фактором внутрішньої безпеки держави.

Поняття "міжнародна безпека" має певну історію створення та розвитку. В самому загальному виді розуміння міжнародної безпеки було сформульовано під час створення Організації Об’єднаних Націй у першій статті Статуту цієї організації, де визначено головне її завдання: "І. Підтримувати міжнародний мир та безпеку та з цією метою приймати ефективні колективні міри для запобігання та усунення загрози миру та придушення актів агресії або інших порушень миру та проводити мирними засобами, згідно принципам справедливості та міжнародного права, улагоджувати або розв’язувати міжнародні спори або ситуації, які можуть привести до порушення миру".

Історія створення безпеки
Широке використання поняття "безпека" отримало у Сполучених Штатах Америки на прикінці 1940-х напочатку 1950-х років, коли цим терміном почали визначати комплексну сферу військово-громадських досліджень стратегії, технологій, контроля над озброєнням в умовах холодної війни, коли проблема військвого протистояння, особливо у новому ядерному вимірі, перетворилася в домінуючу сферу міжнародних відносин. Учбові курси з міжнародної безпеки стали невід’ємною частиною універсітетських програм, а сама тематика перетворилася в центральний предмет досліджень великої кількості науково-дослідних центрів.

Термін "безпека" поступово входив у радянський військовий та політичний словники, під час інтенсифікації контактів. Заходом, перш за все під час контролю над озброєнням, а потім під час залучення СРСР до обговорення певних проблем в рамках підготовки, проведення та реалізації рішень Ради безпеки та співробітництва в Європі. Введення цього поняття у науковий та практичний обіг в СРСР, як це було у інших випадках, наприклад спочатку обговорення таких категорій, як "політична наука" "теорія міжнародних відносин" та інших, починалося під прикриттям його критики. Повну легітимність воно отримало після 1985 р., під час перебудови, а потім після розпаду СРСР, під час розробки концепцій національної безпеки у незалежних країнах пострадянського простору, з’явилися наукові публікації стосовно проблем національної та міжнародної безпеки.


ПродовженняСтаття до проекту

Блог до проекту

Підтримання міжнародного миру

Мультимедійна презентація

Календар подій проекту

Google Календар (посилання на розклад роботи у проекті) Календар подій проекту

Методичні та дидактичні матеріали

  1. Тест "Терроризм"
  2. Анкета "СОЦИОЛОГИЧЕСКАЯ АНКЕТА НА ТЕМУ ТЕРРОРИЗМ"
  3. Спільно створені матеріали (Google)
  4. Створення ігор: StudyStack: оружие человечества; Гра формату, "хто хоче стати мільйонером?"
  5. Колективна стінгазета Інформаційно-комп'ютерні технології в освіті
  6. Стінгазета ПІДТРИМКА МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ —ГЛОБАЛЬНА ПРОБЛЕМА ЛЮДСТВА

Спілкування між учасниками проекту

  • Чат
  • Форум
  • Блог
  • Спільнота на базі соціальних мереж
  • Skype
  • Telegram
  • Viber
  • Wiki-сторінка
  • Сайт
  • .....

Інформаційні ресурси

Друковані джерела

  1. АКТУАЛЬНІ ПИТАННЯ РОЗВИТКУ МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ
  2. Верховна рада, про міжнародну безпеку
  3. УЧАСТЬ УКРАЇНИ В МІЖНАРОДНИХ МИРОТВОРЧИХ ОПЕРАЦІЯХ ООН
  4. ГЛОБАЛЬНІ ПРОБЛЕМИ СУЧАСНОСТІ ТА ШЛЯХИ ЇХ РОЗВ’ЯЗАННЯ
  5. Глобальні проблеми сучасності

Відеоматеріали

  1. ВЫБОР ЗА НАМИ 2016 | ПОЛНЫЙ ФИЛЬМ | Официальная версия Проекта Венера
  2. Проблеми Війни і Миру
  3. Війна і мир. Як змусити думати держструктури?
  4. Війна і мир. Інертна Європа
  5. Історія терористичних організацій
  6. Презентація уроку. Глобальні проблеми людства
  7. Рівень тероризму в світі: Україна на 11-му місці

Електронні ресурси

  1. Вплив глобального характеру проблеми війни і миру
  2. ПІДТРИМКА МІЖНАРОДНОЇ БЕЗПЕКИ — ГЛОБАЛЬНА ПРОБЛЕМА ЛЮДСТВА
  3. Підтримання міжнародного миру
  4. МІЖНАРОДНА ІНФОРМАЦІЙНА БЕЗПЕКА ЯК АКТУАЛЬНА ПРОБЛЕМА СУЧАСНОСТІ
  5. Система міжнародної безпеки
  6. Історія Організації Об’єднаних Націй
  7. ООН у політико-дипломатичній системі координат

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка