ОЗ та М Калюжна л3
Формат BMP
BMP (Bitmap)– растровий формат збереження графічних зображень у вигляді двовимірного масиву пікселів. З ним працює величезна кількість програм, так як його підтримка інтегрована в операційні системи Windows і OS / 2. Файли формату BMP можуть мати розширення .bmp, .dib і .rle. Також, можливе стиснення без втрат.
BMP-файл складається з чотирьох частин:
1. Заголовок файлу,що містить:
- розмір файлу(чим більші геометричні розміри BMP-зображення і колірна глибина, тим більший розмір файлу).
- ширина і висота малюнка.
- глибина пікселів. Microsoft пропонує бітності 1, 2, 4, 8, 16, 24, 32, 48 і 64 (чим більше біт відводиться на піксель, тим краще зображення).
- колір(можна задати тільки в RGB)
2. Заголовок зображення (може бути відсутнім)
3. Палітра (може бути відсутнім)
4. Саме зображення
Формат JPG
JPEG (Joint Photographic Experts Group) — растровий формат збереження графічної інформації, що використовує стиснення з втратами.
Файли даних JPEG, зазвичай мають розширення .jpeg, .jfif, .jpg, .JPG, або .JPE.
Алгоритм JPEG найбільшою мірою придатний для стиснення фотографій і зображень, що містять реалістичні сцени з плавними переходами яскравості і кольору. Найбільшого поширення JPEG отримав в цифровій фотографії і для зберігання і передачі зображень з використанням мережі Інтернет.
З іншого боку, JPEG малопридатний для стиснення креслень, текстової та знакової графіки, де різкий контраст між сусідніми пікселями приводить до появи помітних артефактів. Такі зображення доцільно зберігати в форматах без втрат, таких як TIFF, GIF або PNG.
JPEG не підходить для стиснення зображень при багатоступінчастої обробці, так як спотворення в зображення будуть вноситися кожен раз при збереженні проміжних результатів обробки. JPEG не повинен використовуватися і в тих випадках, коли неприпустимі навіть мінімальні втрати, наприклад, при стисненні астрономічних або медичних зображень.
До недоліків стиснення за стандартом JPEG слід віднести появу на відновлених зображеннях при високих ступенях стиснення характерних артефактів: зображення розсипається на блоки розміром 8x8 пікселів (цей ефект особливо помітний на областях зображення з плавними змінами яскравості), в областях з високою просторовою частотою (наприклад, на контрастних контурах і кордони зображення) виникають артефакти у вигляді шумових ореолів.
При необхідності дуже сильного стиснення втрати можуть бути переглянуті за допомогою модуля Matrixmuster (матричний зразок, матричний малюнок).
Алгоритм стиснення даних, що використовується у форматі, базується на алгоритмі дискретного косинусного перетворення.
Найбільша роздільна здатність,яку підтримує формат JPEG/JFIF є 65535×65535.
Однак, незважаючи на недоліки, JPEG отримав дуже широке поширення через досить високий ступінь стиснення, підтримку стиснення повнокольорових зображень і відносно невисоку обчислювальну складність.
Формат GIF
GIF (від англ. Graphics Interchange Format — «формат обміну зображеннями») — 8-бітний растровий графічний формат, що використовує до 256 чітких кольорів із 24-бітного діапазону RGB. Формат було розроблено компанією CompuServe у 1987 році, і з того часу набув широкої популярності у всесвітній павутині завдяки своїй відносній простоті та мобільності. Одними з головних особливостей формату є підтримка анімації та прозорості. Для стискання файлів використовує LZW-компресію(стиснення без врат).
- Розмір зображення - від 1х1 до 65535х65535 пікселів.
- Кожен колір палітри має глибину 24 біта / піксель (вибір з 16 мільйонів кольорів).
- Карта прозорості - 1-бітна (напівпрозорих кольорів немає).
- Число повторів анімації - від 1 до 65535, а також нескінченне.
- Час показу одного кадру анімації - від 1/100 секунди до 655 секунд.
- Число кадрів анімації - необмежено.
- Число невидимих текстових коментарів і розмір кожного коментаря - необмежене.
Формат PNG
PNG (англ. Portable network graphics) - растровий формат зберігання графічної інформації, що використовує стиснення без втрат.
Галузь застосування:
Формат PNG спроектований для заміни застарілого і більш простого формату GIF, а також, в деякій мірі, для заміни значно складнішого формату TIFF. Формат PNG позиціонується передусім для використання в Інтернеті і редагування графіки.
PNG підтримує три основних типи растрових зображень:
- Півтонування (з глибиною кольору 16 біт)
- Кольорове індексоване зображення (палітра 8 біт для кольору глибиною 24 біт)
- Повнокольорове зображення (з глибиною кольору 48 біт)
Формат PNG зберігає графічну інформацію в стислому вигляді. Причому це стиснення проводиться без втрат, на відміну, наприклад, від JPEG з втратами. Формат PNG має більш високий ступінь стиснення для файлів з великою кількістю кольорів, ніж GIF, але різниця складає близько 5-25%, що є не дуже великою перевагою, так як невеликі 2-16-кольорові файли формат GIF стискає з не меншою ефективністю. PNG є хорошим форматом для редагування зображень, навіть для зберігання проміжних стадій редагування, так як відновлення і перезапис зображення проходять без втрат в якості.
Формат АІ
AI(Adobe Illustrator) — формат файлу, розроблений Adobe Systems для зберігання векторних зображень(тобто являє собою набір ліній, з'єднаних точками і не містить даних про зображення).
AI використовує розширення .ai.
Формат AI спочатку називався по-іншому - PGF. Після цього його сумісність досягли шляхом впровадження повної копії даних PGF в формат PDF. Те ж саме відбувається і при збереженні файлів, сумісних з форматом EPS, в самих останніх версіях програми Adobe Illustrator. Завдяки тому, що файли AI зберігаються у векторному поданні, їх можна збільшувати без будь-якої втрати якості зображення.
AI підтримують практично всі програми, пов'язані з векторною графікою. Цей формат є найкращим посередником при передачі зображень з однієї програми в іншу. У цілому, посту паючись CorelDRAW у ілюстративних можливостях, (може містити в одному файлі тільки одну сторінку, має маленьке робоче поле — цей параметр дуже важливий для зовнішньої реклами—всього3х3метри) тим не менш, він відрізняється найбільшою стабільністю і сумісністю з мовою PostScript , на яку орієнтуються практично всі видавницько-поліграфичні додатки.
Таблиця порівняння форматів
BMP | JPG | GIF | PNG | |
---|---|---|---|---|
Посилання | BMP | JPG | GIF | PNG |
Розмір | 23 970 870 байт | 1 760 708 байт | 3 196 871 байт | 17 197 281 байт |
Втрата якості | - | + | + | - |