Плівковий фотоапарат серії «Чайка»
Шило Ірина,31 група
Зміст
Загальний опис (принцип дії)
«Чайка» («Чайка», «Чайка-2», «Чайка-2М», «Чайка-3») - серія радянських шкальних полуформатних фотоапаратів.
Названа на честь Валентини Терешкової (її позивний під час космічного польоту - «Чайка»).
Випускався в 1965-1967 роках Мінським механічним заводом імені С. І. Вавилова (Білоруське оптико-механічне об'єднання).
«Чайок» перша модель випущена 171,400 прим.
«Чайка» - малоформатний фотоапарат, призначений для широкого кола фотокористувачів. Фотоапарат простий і зручний у використанні, має вдалу форму, невеликі габарити і вдале розміщення органів управління. Застосування важеля взводу затвора з одночасною перемоткою плівки на один кадр і відліком знятих кадрів робить фотоапарат оперетивним в роботі,
так як дозволяє фотографу швидко підготуватись до зйомки і провести ряд знімків, не віднімаючи фотоапарат від очей.
Історична довідка
Перша експериментальна модель фотоапарата «Чайка» була забезпечена об'єктивом «Индустар-72» f = 2,8 / 28 мм., Але в масове виробництво фотоапарат був випущений з жорстким 4-х лінзовим «Индустар-69» f = 2,8 / 28 мм. , які мають велику глибину різкості. Діапазон діафрагмування від f = 2,8 до f = 16. Кут поля зору 56 °. На перехідну модель фотоапарата від «Чайка» до «Чайка-2» був встановлений знімний об'єктив «І-69» f = 2,8 / 28 мм. Наведення на різкість здійснюється за шкалою відстаней або символам відстаней
на оправі об'єктива від 1 м. до нескінченності. Конструкція фотоапарата дозволяє користуватися світлофільтрами в різьбовій оправі М22,5 × 0,5.
Затвор центральний, залінзовий, п'ятипелюстковий, з витягами 1/30, 1/60, 1/125, 1/250 сек. і «В».
Видошукач оптичний телескопічний, зі збільшенням 0,45x. Корпус фотоапарата металевий, обклеєний кожзамом, з відкидною на шарнірах задньою стінкою. На верхній кришці корпусу розташовані віконця шкали витягів затвора і шкали автоматичного лічильника числа неекспонованих кадрів. На торцях корпусу встановлені кронштейни для кріплення наплечного ременя. На передній панелі розташовувалася спускова клавіша (що за задумом конструкторів мало зменшити «шевелёнку»), гнізда для спускового троса (крім випуску 1) і кабельного синхроконтакта «Х».
Клема для кріплення фотоспалахи відсутня, кріплення на додатковий кронштейн-планку входила в комплект фотоспалахи або купувалася окремо.
На нижній панелі фотоапарата (крім випуску 4; див. Опис нижче) розташовувалися рукоятка зворотного перемотування фотоплівки типу «рулетка», кнопка відключення мірного валика, поводок шкали-пам'ятки чутливості фотоплівки (по ГОСТ від 16 до 250 одиниць або DIN) і штативне гніздо з різьбленням 1/4 "дюйма. Нумерація фотоапаратів була порядкової-наскрізний.
Технічні характеристики
Тип - шкальний полуформатний фотоапарат.
Тип застосовуваного фотоматеріалу - плівка типу 135 в стандартних касетах.
Розмір кадру - 18 × 24 мм.
Корпус - металевий, з відкидною задньою стінкою.
Курковий взвод затвора і перемотування плівки, незнімна приймальня котушка.
Спускова кнопка на передній панелі камери, що за задумом конструкторів має зменшити «шевелёнку».
Різьба під спусковий тросик виконана окремо.
Об'єктив - «Индустар-69» 2,8 / 28, незнімний. Діаметр різьблення під світлофільтр - М22,5 × 0,5 мм.
Затвор - центральний залінзовий, п'ятипелюстковий, значення витягів від 1/30 до 1/250 с і «В» .
Синхроконтакт «X», обойма для кріплення фотоспалахи відсутня, кріплення на додатковий кронштейн-планку
(входила в комплект фотоспалахи або купувалася окремо).
Наведення на різкість за шкалою відстаней і символів.
Видошукач оптичний телескопічний зі збільшенням 0,45 ×.
При відкриванні головки задньої стінки лічильник кадрів скидається, розблокування транспортує зубчастого валика окремою кнопкою.
Голова зворотного перемотування типу «рулетка».
Різьба штативного гнізда 1/4 дюйма.
Сфера застосування
«Чайка» - полуформатний шкальний фотоапарат, призначений для зйомки на чорно-білу і кольорову фотоплівки з розміром кадру 18 × 24 мм., що дозволяє отримати при повністю зарядженій касеті 72 зображення. Полуформатних кадр дає можливість при фотографуванні на зверталися
фотоплівку отримувати не тільки діапозитив, а й дыафильм для перегляду на фільмоскоп.
Фотоапарат вимагає дбайливого ставлення. Особливо необхідно оберігати оптичні деталі об'єктива від забруднення. Чистка оптичних деталей роблять обережно ватним тампоном або батистовою серветкою. Якщо апарат внесений з холоду в тепле приміщення, не можна відразу виймати його з футляра, щоб уникнути запотівання оптичних деталей. Розбирати фотоапарат не можна, так як при цьому може порушитися регулювання окремих вузлів. Ремонт повинні виконувати тільки кваліфікованы майстри.
Фото, відео-матеріали
Тут розмістіть власні фото або фото з відкритих джерел, а також посилання на відео