Навчальний курс до дисципліни "Соціологія" для студентів III курсу КІК ЦНТУ. Галузь знань: 13 "Механічна інженерія"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Зміст

Назва курсу

Навчальний курс до дисципліни "Соціологія" для студентів КІК ЦНТУ.


Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень: 13 "Механічна інженерія". Спеціальність 133 "Галузеве машинобудування".

Мета та завдання навчального курсу

Мета: Допомогти студентам в опануванні категоріального апарату соціології, формування практичних навичок аналізу соціальних явищ і процесів, проведення соціологічних досліджень, ґрунтовному вивченні особливостей соціального життя та взаємодії людей між собою.

Завдання:Розкрити специфіку соціології, як науки про суспільство, її відмінність від інших наук; обґрунтувати важливість існуючих теоретичних концепцій класичного та сучасного періодів розвитку соціального знання, показати їх особливості і взаємозв’язок; розкрити та пояснити особливості функціонування різних соціальних інститутів, важливість вивчення кожного з них для особистого життя людини; усвідомити значення різних спеціальних соціологічних та галузевих теорій, показати емпіричне значення використання методів соціального дослідження для різних сфер життя суспільства. Запропонована побудова викладу сприятиме засвоєнню студентами соціології як цілісної системи людських знань, осмисленню проблем, що породжені сучасного суспільною практикою.

У результаті вивчення навчального курсу студент повинен

знати: 1) предмет, структуру, функції, принципи, методи, основні категорії та закони соціології як науки; 2) загальну характеристику суспільства як цілісної системи та її складових; 3) структуру і зміст спеціальних та галузевих соціологічних теорій; 4) послідовність розробки програми соціологічного дослідження; 5) основні методи збору, обробки, аналізу результатів соціологічного дослідження; 6) шляхи реалізації результатів соціологічних досліджень і соціальних технологій у суспільній практиці;


вміти: 1) пояснювати, оцінювати, узагальнювати знання про суспільство в контексті системного підходу з елементами структурно-функціонального аналізу; 2) володіти основними соціологічними термінами, користуватися ними під час виступів на семінарах, в дискусіях, диспутах тощо; 3) користуватися всіма доступними джерелами знань, самостійно добирати матеріал до реферату, відповіді, самостійної роботи; 4) використовувати в роботі засоби масової комунікації, в тому числі комп’ютерні джерела інформації; 5) брати участь в організації та проведенні соціологічних опитувань; 6) використовувати на практиці результати соціологічних досліджень при діагностуванні причин соціальних конфліктів у сім’ї, колективі, на виробництві; 7) сприяти розв’язанню міжособистісних і трудових конфліктів, виконуючи роль медіатора.


Робоча програма курсу

Автор курсу: Горохова Галина Іванівна

Посилання на сторінки авторів [1]


Учасники

Сторінка координування курсу "Назва курсу" викладач



Графік навчання

Варіант Структура

Змістовий модуль 1. Проблеми теорії та історії соціології

Тема1. Соціологія як наука про суспільство. (л) Тема 2.Основні етапи і тенденції розвитку соціологічної думки. (с/р) Тема 3. Проблеми теорії та історії соціології. (семінар. заняття)

Змістовий модуль 2. Суспільство як соціальна система

Тема 4. Суспільство: сутність, типи, тенденції розвитку. (л) Тема 5. Соціальна структура і соціальна стратифікація суспільства. (с/р) Тема 6. Суспільство: сутність, типи, тенденції розвитку. (семінар. заняття) Тема 7. Соціальні взаємодії та соціальні відносини. (с/р) Тема 8. Соціальні конфлікти в суспільстві та шляхи їх розв’язання. (с/р) Тема 9. Соціальні інститути суспільства і соціальні організації. (с/р) Тема 10. Суспільство як соціальна система. (семінар. заняття, контроль з модуля 1.)


Змістовий модуль 3. Спеціальні та галузеві теорії

Тема 11. Соціологія особистості: особистість у системі соціальних зв’язків. (л) Тема 12. Соціологія особистості: теорія З.Фрейда про розвиток особистості.(л) Тема 13.Соціологія особистості: становлення соціального «Я». Самосвідомість. (л) Тема 14. Соціологія особистості (семінар. заняття) Тема 15. Соціологія сім’ї (л) Тема 16 Соціологія молоді (с/р) Тема 17. Соціологія етносу (с/р) Тема 18. Соціологія масової комунікації.(л) Тема 19. Соціологія політики.(с/р) Тема 20. Соціологія економіки.(с/р) Тема 21. Соціологія праці. (с/р) Тема 22. Соціологія культури.(с/р) Тема 23. Соціологія освіти.(с/р) Тема 24. Соціологія релігії.(с/р) Тема 25. Спеціальні та галузеві соціологічні теорії (семінар. заняття)


Змістовий модуль 4. Методологія і технології проведення соціологічного дослідження

Тема 26. Організація соціологічних досліджень, методи збирання та аналізу соціологічної інформації. Тема 27. Методологія і технології проведення соціологічного дослідження. (семінар. заняття, контроль з модуля 2)


Зміст курсу

Змістовий модуль 1. Проблеми теорії та історії соціології

Тема 1. Соціологія як наука про суспільство.

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Семінарське заняття

Питання

Самостійна робота

Основні етапи і тендендції розвитку соціологічної думки


Змістовий модуль 2. Назва Суспільство як соціальна система

Тема 1. Суспільство: сутність, типи, тенденції розвитку.

Теоретичний матеріал

Лекція №2


Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль 3. Назва ...

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2


Ресурси

Рекомендована література

Базова


Допоміжна

Інформаційні ресурси

---