Стаття на тему "Моя улюблена пошукова система", Марус Марина

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Яндекс. Коротко з історії

Пошукова система Яндекс. В даний час займає лідируюче положення в пошуковому трафіку Рунета, будучи фаворитом майже всіх користувачів, які потребують пошуку інформації в країнах СНД.


Щоденна відвідуваність цієї пошукової системи - більше 12 мільйонів чоловік на добу.

У пошуковій системі представлено більше 5,4 мільйона сайтів з кількістю сторінок понад 2,5 мільярда, що складає більше 62 терабайта інформації.

А починалося все з 1997 року, коли цей пошуковик вперше був представлений на суд публіки. "Яндекс" постійно удосконалює свої пошукові алгоритми, що дозволяє йому відповідати сучасним критеріям пошуку і ставати на рівень Google хоча б в Росії.

Офіційно пошукова машина Yandex.Ru була анонсована 23 вересня 1997 рокуна виставці Softool. Основними помітними рисами Yandex.ru на той момент були:

  • Перевірка унікальності документів (виняток копій в різних кодуваннях).
  • Облік морфології російської мови (в тому числі і пошук за точною словоформою).
  • Пошук з урахуванням відстані (у тому числі в межах абзацу, точне словосполучення).
  • Ретельно розроблений алгоритм оцінки релевантністю, що враховує не лише кількість слів запиту, знайдених в тексті, а й «контрастність» слова (його відносну частоту для цього документа), відстань між словами та положення слова в документі.


Через два місяці, в листопаді 1997 року, була реалізована можливість задавати запити на природній мові.


На початок 2013 року Яндекс був четвертим пошуковиком планети (після Google, Baidu і Yahoo!) з 4,84 млрд пошукових запитів, причому Яндекс є найшвидкозростаючим пошуковиком з першої п'ятірки, з 28 % за 2012 рік. Бурхливе зростання відбулося завдяки розширенню інтернет-аудиторії у Росії, Україні, Білорусі і Туреччині. Частка на ринку Рунета становить 60,5 %. До кінця цього ж року кількість щоденних запитів досягло 250 мільйонів. Крім того, Яндекс підтвердив свій статус лідера вітчизняного медіаринку, обігнавши «Перший канал» по виручці (у минулому році він обігнав «Перший» за щоденною аудиторією). Своєрідним глобальним визнанням Яндекса стало включення його пошукового механізму в операційну систему iOS 7 і браузер Safari.

Яндекс в Україні

Marus1.jpeg

У вересні 2005 року Яндекс прийшов до України: з'явився www.yandex.ua з пошуком по українських сайтах та українською морфологією, національними новинами, курсами валют, телепрограмою та погодою. Керівником українського представництва Яндекса став Сергій Петренко.

10 лютого 2006 року зареєстровано компанію «Яндекс. Україна». Відтоді 10 лютого відзначається як день народження компанії. Перший український офіс було відкрито в Одесі.

У березні 2006-го Яндекс відкрив другий офіс в Україні — в Сімферополі. Приблизно у той же час в Яндекс. Новинах уперше з'явилися окремі стрічки новин для декількох великих українських міст. Уже влітку на Яндекс.Маркеті з'явилися перші українські магазини, а восени запущено Яндекс.Карти для України.

У 2007 Яндекс відкрив третій офіс в Україні — у Києві. У вересні інтерфейс пошуку на www.yandex.ua було перекладено українською мовою. Тоді ж Яндекс почав приймати платежі безпосередньо від українських рекламодавців. У жовтні з'явилися адреси електронної пошти в домені @yandex.ua.

У Яндекс.Директі з'явилася можливість складати оголошення українською мовою і розміщувати їх за відповідними запитами. Інтерфейс Директа також перекладено українською.

Сервіси

* Піктограма програми «Я.Онлайн» Пошук в Яндексі здійснюється в тому числі серед зображень, відео, у блогах, в оголошеннях про продаж автомобілів тощо. Відмінністю Яндекса можна вважати алгоритм його пошуку — він сконструйований на морфологічній системі російської мови. Крім стандартних файлів HTML шукає також у файлах формату PDF (Adobe Acrobat), RTF (Rich Text Format), DOC (Microsoft Word), XLS (Microsoft Excel), PPT (Microsoft Power Point), SWF (Macromedia Flash), а також індексує формат RSS.

*Яндекс. Зображення — сервіс для пошуку зображень, розміщених в інтернеті у вільному доступі. Підтримує пошук зображень у форматі JPEG, PNG, GIF і анімований GIF. Пошук за зображеннями від Яндекса доступний для України, Росії, Білорусі та Казахстану. Офіційною датою відкриття пошуку за зображеннями вважається 14 червня 2002 року. За даними TNS Росія, навесні 2010 року місячна відвідуваність Яндекс. Зображень склала понад 15 млн осіб. У 2008—2010 роках відвідуваність сервісу щорічно збільшувалася більш ніж на 50 %. Влітку 2010 року в індексі сервісу було близько 2 млрд зображень. У березні 2008 року була відкрита перша версія Яндекс. Зображень для мобільних пристроїв. Зараз інтерфейси для мобільних телефонів і для смартфонів відрізняються. Версія для смартфонів з'явилася у грудні 2009 року.

На сторінці розширеного пошуку можна ввімкнути фільтри для пошуку зображень за заданими параметрами:

  1. за типом зображення
  2. за розміром
  3. за орієнтацією у просторі
  4. за кольором
  5. за форматом

Можна використовувати як один фільтр, так і декілька одночасно. Є можливість обмежити зону пошуку зображень одним сайтом, вказавши його URL у спеціальному полі. Найпопулярніші фільтри доступні безпосередньо на сторінці результатів пошуку.

Візуальний пошук — це пошук "від зворотного…: користувач вибирає найбільш симпатичні йому зображення,
а сервіс повідомляє, що за об'єкт на них зображений. Візуальний пошук з'явився на Яндекс.
Зображеннях 27 серпня 2009 року. 
Наразі база зображень візуального пошуку містить фотографії міст і визначних пам'яток країн світу.
В ігровій формі сервіс пропонує впізнати «країну своєї мрії».