Стаття "Психологічні особливості сприйняття різних кольорів людиною", Чернецька Анастасія
'План:
- Введення
- 1. Значення сприйняття кольору в житті людини
- 2. Особливості сприйняття кольору дітьми дошкільного віку
- 3. Рівень кольорового сприйняття у дітей даної вікової групи
- 4. Умови формування кольорового сприйняття у дітей дошкільного віку
- Висновок
Введення
Колір як об'єкт вивчення завжди привертав вчених, психологів, мистецтвознавців, дослідників природи. Він є одним із самих сильних засобів виразності художників-живописців. Добре розвинуте почуття кольору, допомагає повніше відчути красу навколишнього світу, гармонію фарб, відчути духовний комфорт. Завдання вихователя дитячого саду полягає в тому, щоб у процесі навчання познайомити дошкільників з «сенсорними еталонами» в області кольору, навчити, ними користуватися як системами чуттєвих мірок чи еталонів для аналізу навколишнього. З давніх-давен люди надавали кольором особливе значення. Вважалося, що він має магічну силу, оскільки кожен колір викликає особливу реакцію. Колір може радувати і викликати роздратування, тривогу, відчуття туги чи смутку. Іншими словами, колір справляє на людей емоційний вплив. Одні кольори заспокоюють нервову систему, інші, навпаки, дратують. Заспокійлива дія надають зелений, блакитний, синій, а збудливу - пурпурний, червоний, помаранчевий, жовтий кольори.
1. Значення сприйняття кольору в житті людини..
Око людини здатний розрізняти не тільки чорно-білі градації світлотіні в малюнку, а й різноманітні кольори. Коли ми відкриваємо очі, то відразу ж потрапляємо в світ повний кольору. Колір супроводжує людину всюди, надаючи на нього психофізіологічний вплив і викликаючи різні відчуття - тепла йди холоду, бадьорості чи зневіри, радості чи неспокою і т.п. Наприклад, люди швидко приходять у бадьорий стан при неповторною грі колірних відтінків, створюваної пробилися крізь товщу свинцевих осінніх хмар сонячним промінням. Основи розуміння кольору повинні закладатися у людей з дитинства, якщо розглядати значення кольору, як явище духовної культури і потреби його застосування в найрізноманітніших сферах і галузях науки і матеріального виробництва. Колір почав психологічно впливати вже на наших далеких предків. Застосування яскравою забарвлення предметів, культових споруд, одягу та осіб носило певний духовний сенс. В античному світі імператори носили пурпурні одягу, і цей колір був тільки їх привілеєм. Пізніше люди продовжували надавати кольору різні характеристики. Наприклад, в Європі білий колір вважався чистим, радісним, розумним, а жовтий був кольором затьмарений радості, уваги, синій - густа тінь, строгість, змужнілість, а чорний - гіркота, старість, невідомість. Червоний бачився європейцям кольором чутливості, молодості і людяності. Щоб знати, якими кольорами і як користуватися кожній людині в побуті, у вихованні дітей, - треба зрозуміти, яким чином колір впливає на стан людини.
2. Особливості сприйняття кольору дітьми дошкільного віку.Для того щоб правильно керувати дитячою творчістю, потрібно знати особливості образотворчої діяльності дітей. Це допоможе знайти ключ до серця дитини, встановити з ним контакт, розвинути його художні здібності. Чим наглядова дитина, ніж він допитливо, тим переконливіше буде його малюнок, навіть при технічній безпорадності автора. Малюючи, дитина не просто зображує інші предмети або явища, а й висловлює посильними йому засобами своє ставлення до зображуваного. Тому процес малювання у дитини пов'язаний з оцінкою того, що він зображує, і в цій оцінці завжди велику роль відіграють почуття дитини, в тому числі естетичні. Прагнучи передати це відношення »дитина шукає засоби вираження, опановуючи олівцем і фарбами. Дорослим, які стикаються з образотворчої діяльністю дитини і хочуть допомогти йому, перш за все, необхідно розуміти, як малює дитина і чому він так малює. У малюнку дитини дошкільного віку і навіть початкової шкільної багато гризе здатися незрозумілим, нелогічним, навіть безглуздим. Більшість дітей цього віку люблять малювати.
3. Рівень кольорового сприйняття у дітей старшої вікової групи.
Рівень кольорового сприйняття у дітей старшої вікової групи досить високий: діти передають найбільш характерний колір предметів (сонце жовте, трава зелена і т.д.), бачать нюанси і зміна кольору при зображенні предметів (природа в різні пори року). Однак, малюючи, зазвичай користуються одними й тими ж олівцями і фарбами, не прагнучи і не вміючи створювати нові кольори і відтінки, майже не використовують колір для того, щоб висловити настрій і ставлення до зображуваного. Психологічні дослідження показали, що дітей з точки зору переваги колірної гами можна умовно розділити на три групи: 1) діти, які використовують радісні кольори (червоні, помаранчеві, зелені, жовті) та їх відтінки; 2) діти, у яких улюблений колір змінюється в залежності від настрою (блакитний - синій, червоний - рожевий); 3) діти, завжди вибирають темні кольори та їх поєднання (чорні, сірі, коричневі). Тому слід звернути увагу на розвиток у дітей відчуття кольору, визначити умови формування кольорового сприйняття дітей, продумати певну систему занять з розвитку кольоросприйняття дітей.
4. Умови формування кольорового сприйняття у дітей дошкільного віку.
Більш міцне і швидке засвоєння теоретичного матеріалу за елементами цветоводенія, основам мальовничій грамоти залежить від гнучкого поєднання підготовчих короткочасних і тривалих вправ, що мають різний характер і переслідують різні цілі. Завдяки систематичних занять по кольорознавство, ознайомленню з образотворчими, виразними особливостями кольору, різним вправам з кольором, у дітей поступово розвивається естетичне відчуття кольору. Завдання, які пропонуються дітям спочатку, прості і нескладні. Але кожне наступне завдання не вийде без рішення попереднього. Поступово діти набувають певні знання, вміння і навички, що відповідають своєму віку. Простежується чітке розвиток від простого, брутального розфарбовування фарбами до малювання складних кольорових гам, гармонійному поєднанню барв. Правильний підхід забезпечує засвоєння учнями основних понять і правил мальовничій грамоти, вивчення початкових відомостей по кольорознавство в тісному зв'язку з вивченням вимозі мальовничій грамоти, позитивно впливає на розвиток творчості, творчого мислення.
Висновок.
Колір є одним з важливих засобів художньої виразності, передачі ставлення до створюваного образу; він допомагає виявити основні властивості предметів, дає можливість кожній дитині в процесі малювання проявити свою індивідуальність. Діти дошкільного віку бачать живопис інакше, ніж дорослі, вражаючи нас своїми малюнками. Більш швидке і міцне засвоєння теорії матеріалу за елементами кольорознавства та основам мальовничій грамоти, залежить від гнучкого поєднання підготовчих, короткочасних і тривалих вправ. Кожну вправу, запропоноване дітям, має певну мету. Виконання їх неможливо без раніше виконаних завдань. Всі завдання будуються за принципом від простого до складного з послідовним, поступовим ускладненням навчального матеріалу. При збереженні основних завдань тема заняття та форма його проведення можуть бути змінені. Наприклад, одні й ті самі закони (теплі і холодні кольори, основні та складові кольору) вимагають різного викладу, і виконання їх залежить від віку дітей. У навчанні образотворчої діяльності широко використовується наочність. Не можна провести ні одного уроку без використання наочності. Наочність суттєво доповнює усне пояснення, забезпечує зв'язок навчання з життям.