Стаття до проекту (Мовчан) 2016

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

План

Поняття про психологічний захист

1. Методи дослідження психічних захистів

2. Наукові методи оцінки психологічного захисту

2.1. Проективні перцепт-генетичні методики

2.2. Методи, засновані на спостереженні

2.2.1. Методи Вейлланта

2.2.2. Методика Джейкобсона

2.2.3. Оцінні шкали захисних механізмів (Defense Mechanisms Rating Scale - DMRS)

2.3. Методики самозвіту

2.3.1. The Defense Mechanism Inventory (DMI)

2.3.2. Індексжиттєвогостилю(Life Style Index - LSI)

2.3.3. Шкализахистуіподолання(Coping and Defending Scales - CDS)

2.3.4. Опитувальникзахисногостилю(The Defense Style Questionnaire - DSQ)

3. Практична частина

Список використаних джерел

Вступ

Концепція захисних механізмів - одна з найважливіших у психологічній теорії. Незважаючи на всю свою привабливість для психологів, захисні механізми, подібно до інших психоаналітичних конструктів, "ухиляються" від емпіричного тестування. Це зумовлено трьома причинами:

1) психологи не дійшли єдиної думки щодо універсального "набору" захисних механізмів. Різні автори з різних теоретичних позицій (це теорія драйвів, его-психологія, теорія об'єктних відношень та ін.) виділяють і описують різні захисні механізми;

2) більшість визначень захисту не операціоналізовано; таким чином, вимір механізмів захисту в головному залишається в межах клінічної оцінки, тим самим утруднюючи досягнення задовільної надійності;

3) дослідники піддають сумніву об'єктивність джерел, даних про захисти (інтерв'ю, опитувальники або проективні тести). Кожне джерело даних може дати різні висновки.

Мета даної роботи - охарактеризувати деякі методики дослідження захисних механізмів або стилів та розглянути їхні переваги й недоліки.

Аналіз наукової літератури показує, що ситуація з вивченням психічних захистів, подібна до відомої притчі про трьох сліпих і слона, коли кожен з них доторкнувшись до певної частини слона - вуха, ноги та хвоста, несамовито доводив, що той подібний до ковдри, стовпа та вірьовки відповідно. Такий стан справ можна пояснити надзвичайною різноманітністю та поліфункціональністю захисних механізмів особистості, їх безсвідомою природою та відсутністю методу, який би дозволяв вивчати все це розмаїття в комплексі.

Найбільш фундаментальні основи у розробку, аналіз та обгрунтування методів вивчення психічних захистів та інших психічних структур несвідомого заклала А.Фрейд [10]. Її детальний аналіз особливостей вивчення психічного захисту за допомогою різних психоаналітичних методик і по сьогодні слугує в якості довершеного прикладу та орієнтиру.

Назва розділу

Назва розділу

Підпункт

Підпункт

Висновки

Література