Фрейд про несвідоме (Михайлова 2016)

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 10:27, 7 листопада 2016; 4710871 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
                                                 Несвідоме

Згідно психоаналітичним теоріям Зигмунда Фрейда і його послідовників, деякі спогади, пориви і бажання недоступні свідомості. Психоаналітична теорія відносить їх до несвідомого. Фрейд вважав, що деякі емоційно болючі спогади і бажання придушуються, тобто переводяться в несвідоме, де вони можуть продовжувати впливати на наші дії, хоча ми їх і не усвідомлюємо. Витіснення в несвідоме думки і імпульси не можуть увійти у свідомість, але можуть впливати на нас побічно або замасковано, позначаючись на снах, ірраціональному поведінці, звичках і застереженнях. Ненавмисні зауваження, які ймовірно виявляють приховані імпульси, прийнято називати «фрейдівськими застереженнями». Якщо замість «Радий, що у вас все обійшлося» ви сказали «Шкода, що у вас все обійшлося», це і буде прикладом такого застереження.

      Фрейд вважав, що несвідомі бажання і імпульси служать причиною більшості психічних захворювань. Він розробив метод психоаналізу, який дозволяв перевести пригнічений вміст у свідомість і таким чином вилікувати хворого (див. гл. 16).

Більшість психологів погоджуються з тим, що є спогади і розумові процеси, які недоступні для інтроспекції, і відповідно їх можна описати як несвідомі. Однак багато хто стверджує, що Фрейд приділяв незаслужено багато уваги емоційно обтяжливим аспектам несвідомого і недостатньо - іншим аспектам. Такі вчені хотіли б включити в несвідоме велику область розумових процесів, від яких ми постійно залежимо в повсякденному житті, але до яких не маємо свідомого доступу (Kihlstrom, 1987). При сприйнятті, наприклад, спостерігач може усвідомлювати наявність у своєму оточенні двох об'єктів, але не усвідомлювати ті розумові обчислення, які він майже миттєво виконав, щоб визначити, що один з них ближче або більше іншого (див. гл. 5). Ми маємо свідомий доступ до результату таких розумових процесів - це виражається, наприклад, в усвідомленні величини і віддаленості предмета, - але у нас немає свідомого доступу до їх операційного складу (Velmans, 1991).

Досліджувані психологами стереотипи, пов'язані із сприйняттям літніх людей (наприклад, що їхні дії є повільними і млявими), можуть служити яскравим прикладом того, як інформація, що виходить від зовнішнього середовища, впливає на нашу поведінку без нашого усвідомлення цього факту. Так, учасникам одного дослідження спочатку був запропонований «мовний тест», де від них вимагалося розшифрувати ряд пропозицій, в яких були переставлені слова. Деяким випробуваним були дані пропозиції, що містять такі слова, як «забудькуватий», «Флорида» і «лотерея», - слова, які, на думку дослідників, викликали або «запускали» стереотипи свідомості, пов'язані з літніми людьми. (Ймовірно, мається на увазі, що літні американці люблять відпочивати у Флориді і грати в лотереї; для російських читачів аналогами можуть бути слова «пансіонат» та «доміно». - Прим. Перекл.) Учасникам з контрольної групи давалися пропозиції, що не містять подібних слів. Після завершення мовного тесту учасників дякували і прощалися з ними. Асистент експериментатора, який не знав, ставився той чи інший випробуваний до експериментальної або контрольній групі, непомітно фіксував, за який час пацієнти проходили 15-метровий коридор, що веде до виходу. Дослідники виявили, що випробовувані, яким були запропоновані слова, що активізують стереотипи, пов'язані з літніми людьми, йшли по коридору повільніше, ніж учасники з контрольної групи. (Слово «повільний» в пропозиціях не зустрічалося.) Інтерв'ювання учасників показало, що вони не усвідомлювали впливу цих слів на свою поведінку (Bargh, Chen, Burrows, 1996).