Стаття Суконько 2016

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 16:34, 4 листопада 2016; 4661595 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Основні поняття та категорії теми:

Емоції, почуття, афективна сфера, афективний простір, сигнальна та регулятивна функції емоцій, вісцеральні та експресивні вияви емоцій, позитивні, негативні і нейтральні емоції, стенічні та астенічні емоції, пристрасті та захоплення, інтелектуальні, моральні, естетичні та праксичні почуття, настрій, афект, стрес, дистрес, фрустрація, амбівалентність емоцій чи почуттів.


1.^ Поняття про афективну сферу особистості, її функції. Диференціація емоцій та почуттів

Діяльність людини, і її поведінка завжди зумовлюють появу певних емоцій і почуттів - позитивного або негативного ставлення до дійсності. Це ставлення відображається в мозку і переживається як задоволення або незадоволення, радість, сум, гнів, сором. Такі переживання називають емоціями. Більш глибокі та стійкі форми ставлення до дійсності мають назву почуття. Емоції та почуття як переживання людини складають прояви афективної сфери особистості.

Кожна людина має коло своїх уподобань, симпатій та антипатій: одна емоційно дуже чутлива, вміє співпереживати, інша не звертає уваги на почуття та емоційний стан іншої людини, не вважає це істотним, одна вміє контролювати інтенсивність проявів своїх емоцій та почуттів, інша є ж неспроможна до цього, одна вміє проявити величезну гаму переживань, іншій це недоступно. Кожна особистість живе у своєму афективному просторі, в якому будуються всі її взаємозв’язки з навколишнім світом, що відбивається на проявах психічного, зумовлюючи її неповторність. Афективний простір – це емоції та почуття особистості, її прагнення й бажання, її переживання, пов’язані з пізнанням і самопізнанням, що безпосередньо впливає на дії, вчинки й усе життя особистості.

^ Функції емоцій та почуттів

Як і всілякі інші прояви психіки, афективна сфера людини має як позитивні, так і негативні наслідки для неї. Стосовно позитивів, то маємо такі аспекти їх проявів:

+ емоції здійснюють сигнальну (є виразником та показником змін людини – позитивних для неї чи негативних) та регулятивну (спонукають людину до знань, праці, вчинків або утримують її від негативних вчинків) функції,

+ емоції та почуття урізноманітнюють, поглиблюють та збагачують життя людини;

+ позитивні емоції активізують роботу організму;

+ кохання як вище почуття возвеличує, надихає особистість, викликає прагнення до самовдосконалення;

+ пізнавальний інтерес як прояв інтелектуальних почуттів активізує та покращує навчання;

+ переживання емоцій та почуттів впливає на багато сфер діяльності людини – мистецтво, педагогіку, психологію, літературу тощо;

+ позитивні емоції викликають натхнення, отже є складовим компонентом творчості;

+ емоції та почуття допомагають налагоджувати взаємини, одружуватись, виховувати дітей;

+ помірні позитивні емоції пожвавлюють роботу інтелекту;

+ сміх як вияв радості допомагає людині розслабитись, відпочити, продовжує тривалість життя (гіпотетично).