Навчальний курс "Історія української культури"

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


Назва курсу

ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОЇ КУЛЬТУРИ


Галузь знань, напрям підготовки, освітньо-кваліфікаційний рівень: Напрям підготовки (спеціальності): 6.020302 Історія

Спеціальність (професійне спрямування): Історія

Освітньо-кваліфікаційний рівень: бакалавр

Денна форма навчання

Мета та завдання навчального курсу

Мета

Метою навчального курсу «Історія української культури» є ознайомлення студентів з основними тенденціями та визначними здобутками у розвитку української культури від її джерел до сьогодення, формування у них відповідних системних знань та розвиток вміння оцінювати досягнення культури на основі історичного контексту їх створення. Навчальна дисципліна покликана сприяти підвищенню фахового рівня та особистісному розвитку студентів, вихованню в них потреби у духовному самовдосконаленні в процесі знайомства з яскравими явищами і провідними здобутками в історії української культури.

Завдання

  • проаналізувати головні етапи і тенденції історичного розвитку української культури та висвітлити її сучасний стан;
  • розглянути особливості розвитку та характерні прояви професійних форм культуротворчості в Україні у сферах освіти, науки і різних галузях художньої культури (літературна творчість, образотворче мистецтво, архітектура, музичне мистецтво, театральне мистецтво, кінематограф та ін.);
  • показати роль української культури в утвердженні національної самосвідомості та державності українського народу;
  • розглянути українську культуру як самобутнє явище, водночас показавши її діалог з іншими культурами, висвітлити культурні взаємовпливи;
  • розкрити місце і значення окремих визначних явищ в історії української культури у європейському та світовому контексті;
  • виховувати емоційно-естетичне ставлення до здобутків української культури, формувати естетичні смаки та уподобання.


У результаті вивчення навчального курсу студент повинен

знати:

  • загальні тенденції розвитку української культури в різні історичні періоди (від найдавніших часів до сьогодення);
  • особливості і основні здобутки в розвитку окремих галузей української культури в певні історичні періоди;
  • визначні духовні феномени та художні явища в історії української культури, насамперед, пов’язані зі специфікою сприйняття і реалізацією на місцевому грунті яскравих явищ світової культури;
  • основні дати в культурній історії України та імена відомих діячів в різних галузях культури.


вміти:

  • аналізувати факти, події, процеси в історії української культури;
  • користуватися різними джерелами з історії української культури: спеціальною літературою, документами, довідковими матеріалами;
  • орієнтуватися в сучасному культурному житті України;
  • застосовувати одержані знання в подальшій професійній діяльності.


Робоча програма курсу

Глосарій до навчальної дисципліни "Історія української культури"

Автор (автори) курсу

Грінченко Віктор Григорович

Учасники

Сторінка координування курсу "Назва курсу" викладач




Змістовий модуль 1.


Тема 1. Вступ до вивчення курсу.

Мета і завдання вивчення курсу.
Теоретико-методологічні засади розуміння сутності української культури.
Огляд історіографічної спадщини з питань історії української культури.
Періодизація історії української культури.


Розділ І. Культура давнього населення України (від найдавніших часів до початку ХІІІ ст).


Тема 2. Культура давнього населення України (до появи історичних слов’ян).

Основні етапи і тенденції розвитку культури давнього населення України (до появи історичних слов’ян).

Культура населення України доби ранньої первісності (до початку «неолітичної революції»). Період раннього та середнього палеоліту. Культура пізньопалеолітичного населення України. Спосіб життя населення та матеріальна культура (поселення, житла, предметне середовище). Особливості мистецтва пізнього палеоліту та його прояви на території України.

Культура неолітичного населення України. Культурно-історичні наслідки «неолітичної революції». Господарство і побут неолітичного населення Украї-ни. Духовна культура (релігійні уявлення, обряди, образотворче мистецтво).

Культура енеолітичного населення України. Матеріальна культура земле-робів та скотарів України за доби мідного віку (розвиток землеробства та скотарства, домашні промисли та зародження ремесла, гончарне виробництво, по-селення, побут, та одяг). Духовна культура та мистецтво трипільців. Трипільська культура як один яскравих культурних виявів протоцивілізації.

Культури племен бронзової доби на території України. Матеріальна культура (заняття, поселення, побут, одяг, ремесла). Розвиток раціональних знань. Поховальні звичаї та курганна архітектура. Розвиток мистецтва та монумен-тальної скульптури.

Культура населення України скіфо-сарматського часу. Кіммерійський період. Господарство, побутова культура і мистецтво кіммерійців. Скіфський період. Релігійні уявлення, обряди, форми релігійних культів у скіфів. Скіфське та елліно-скіфське мистецтво. Скіфський звіриний стиль. Сарматський період. Матеріальна та духовна культура сарматів.

Культура населення античних держав Північного Причорномор’я. Освіта і наукові знання. Літературна творчість. Архітектура і образотворчі мистецтва. Музична культура і театр.


Тема 3. Культура давніх слов’ян і Київської Русі.

Основні етапи розвитку культури давніх слов’ян і Київської Русі. Матеріальна культура (заняття, поселення, побут, ремесла) давніх слов’ян на території України. Духовна культура давніх слов’ян на території України (у дохристиянські часи). Поклоніння силам природи. Слов’янські божества. Організація культу. Святилища та ідоли. Поховальний обряд. Християнство в культурі Київської Русі. Вплив християнства на цивілізаційний вибір України-Русі. Особливості релігійної свідомості у Київській Русі. Християнство і поширення писемності, освіти, наукових знань. Християнство і художня культура Київської Русі. Проблема походження слов’янської та східнослов’янської писемності. Освіта і наукові знання у Київській Русі. Література Київської Русі. Усна народна творчість. Літописання. Оригінальні літературні твори. Музична культура Київської Русі. Архітектура Київської Русі. Образотворче і прикладне мистецтво в культурі Київської Русі.


Розділ ІІ. Культура України ХІІІ – першої половини ХVІІ ст.


Тема 4. Українська культура ХІІІ – першої половини ХVІ ст.

Культурний розвиток на українських землях в період феодальної роздробленості (кінець ХІІ – перша половина ХІV ст.). Основні осередки духовної культури в Україні періоду феодальної роздробленості. Розвиток культури в умовах перебування України у складі іноземних держав (друга половина ХІV – перша половина ХVІ ст.). Поширення ідей ренесансного гуманізму в Україні (кінець ХV – перша половина ХVІ ст.). Освіта і наукові знання в Україні. Літературна творчість в Україні. Архітектура і образотворче мистецтво в Україні. Музика і театральні елементи в культурі України.


Тема 5. Національно-культурне піднесення в Україні у другій половині ХVІ – першій половині ХVІІ ст.

Тенденції культурно-національного відродження в Україні у другій половині ХVІ – першій половині ХVІІ ст. Етнічна консолідація українського народу і процеси культурного розвитку. Ренесансно-гуманістичні і реформаційні впливи в українській культурі ХVІ – першої половини ХVІІ ст. Розвиток освіти і наукові знання в Україні. Проблема виникнення друкарства в Україні. Літературна творчість в Україні. Розвиток архітектури в Україні. Образотворче мистецтво в Україні. Музика і театр в Україні.


Змістовий модуль 2

Навчальні теми змістового модуля 2.

Змістовий модуль 3

Навчальні теми змістового модуля 3.



Зміст курсу

Змістовий модуль 1. Назва ...

Лекції

Лекція №1. Вступ до вивчення курсу.

Семінарські заняття

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль 2. Назва ...

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2

Змістовий модуль 3. Назва ...

Тема 1. Назва теми

Теоретичний матеріал

Лекція №1

Лекція №2

Лекція №3

Практичні завдання

Практична №1

Практична №2

Самостійна робота

Самостійна робота №1

Самостійна робота №2


Ресурси

Рекомендована література

Базова


Допоміжна

Інформаційні ресурси

---