Обробка зображень лабораторна 12 Бас Євген
Лабораторна робота 12,13
Тема: Відео
Мета: Вивчення представлення рухомого зображення
Завдання:
- Вивчити представлення відео стандартів VideoCD або DivX, VideoDVD, HD-video.
- По одному формату з цих стандартів коротко описати (ітого 3 формата).
- Зберегти відео в кожному з форматів.
- 25-м кадром додати в відео фразу "Поставте мені п'ятірку".
Зміст
DivX
DivX — відеокодек стандарту MPEG-4 Part 2; технологія відеозапису та пакет програм на її основі, що дозволяють створювати і переглядати медіа файли з високим ступенем стиснення. Остання версія 10.2.2 (17 липня 2014 р.) Він має апаратну підтримку DXVA, завдяки цьому відтворення файлів буде відбуватися дуже гладко навіть на не дуже потужному комп'ютері. Ця система настільки ефективна, що надає можливість дивитися відео високої роздільної здатності (до 1080р) або дисків Blu-Ray навіть на дуже скромних конфігураціях. Компанією DivX був також розроблений DivX Web Player, що дозволяє переглядати відеофайли формату DivX, AVI & MKV в браузерах типу Chrome, Internet Explorer, Firefox і Safari в режимі Full HD.
- DivX Plus Player
Безкоштовна версія програвача для відтворення файлів у форматах DivX, AVI, MKV, MP4, MOV з функцією DivX To Go (швидке перенесення відео з комп'ютера на різні пристрої, що підтримують DivX (DVD-плеєри, телевізори, ігрові консолі тощо)).
- DivX Plus Codec Pack
Безкоштовний набір кодеків для відтворення DivX і MKV файлів в будь-якому програвачі.
- DivX Plus Web Player
Програма для програвання потокових DivX, AVI і MKV файлів, інтегрується в популярні браузери.
- DivX Plus Converter
AVI (англ., що буквально можна перекласти як "чергування аудіо та відео") — мультимедійний контейнер для аудіо-відео даних. Впроваджений 1992 року компанією Microsoft для пристосування системи Windows для обслуговування мультимедіа як складова технології Video for Windows. Конвертер відео (15-ти денна пробна версія). Формат AVI є різновидом формату RIFF. Від формату RIFF запозичений спосіб запису даних через їх поділ на «шматочки» (англ. chunks). Кожен «шматок» позначається ідентифікатором FourCC.
Формат AVI розширяє цю технологію, додаючи два або три «підшматочки». Перший з них («hdrl») є заголовком файлу і містить метадані окреслюючи такі параметри файлу, як розмір і кількість кадрів. Наступний містить власне аудіо-відео дані. Третій, необов'язковий («idxl») накопичує інформацію про положення «шматків» всередині файлу AVI.
Запис даних уможливлюється процесом кодування, а зчитування — декодування. Технологія RIFF використана у форматі AVI дає можливість кодування як нестиснених, так і стиснутих даних. Найчастіше використовуються формати стиснення XviD, DivX, Intel Real Time Video, Indeo, Cinepak, MJPEG, Editable MPEG, VDOWave, ClearVideo/RealVideo, QPEG, MPEG-4 та інші.
VideoDVD
Digital Versatile Disc або Digital Video Disc — (DVD) — носій інформації у вигляді диска, зовні схожий з компакт-диском, однак має можливість зберігати більше інформації за рахунок використання лазера з меншою довжиною хвилі, ніж для звичайних компакт-дисків. Як вже було зазначено, був розроблений у 1995 році компаніями Philips, Sony, Toshiba, та Panasonic.
Технічна інформація
DVD за структурою даних бувають трьох типів:
DVD-Video — містять фільми (відео і звук);
DVD-Audio — містять аудіодані високої якості (набагато вищої, ніж на аудіо-компакт-дисках);
DVD-Data — містять будь-які дані.
DVD як носії бувають чотирьох типів:
DVD-ROM — штамповані на заводі диски;
DVD+R/RW — диски одноразового (R — Recordable) і багаторазового (RW — ReWritable) запису;
DVD-R/RW — диски одноразового (R — Recordable) і багаторазового (RW — ReWritable) запису;
DVD-RAM — диски багаторазового запису з довільним доступом (RAM — Random Access Memory).
DVD може мати одну чи дві робочі сторони та один чи два робочі шари на кожній стороні. Від їхньої кількості залежить місткість диска: Будь-який носій може мати будь-як структуру даних (див. вище) і будь-яку кількість шарів (двошарові DVD-R і DVD-RW з'явилися наприкінці 2004 року).
Стандарт запису DVD-R(W) був розроблений DVD-Forum'ом як офіційна специфікація (пере)записуваних дисків. Однак ціна ліцензії на цю технологію була занадто висока, і тому декілька виробників пишучих приводів і носіїв для запису об'єдналися в «DVD plus RW Alliance», що і розробив стандарт DVD+R(W), вартість ліцензії на який була нижчою. Спочатку чисті диски для запису DVD+R(W) були дорожчими, ніж DVD-R(W), але тепер ціни зрівнялися.
Стандарти запису «+» і «-» частково сумісні. В наш час вони однаково популярні — половина виробників підтримує один стандарт, половина — інший. Йдуть суперечки, чи витисне один з цих форматів свого конкурента, чи вони продовжать мирно співіснувати. Усі приводи для DVD можуть читати обидва формати дисків, і більшість пишучих приводів також можуть записувати обидва типи «болванок».
На відміну від компакт-дисків, у яких структура аудіодиска фундаментально відрізняється від диска з даними, у DVD завжди використовується файлова система UDF.
Швидкість читання/запису DVD указується як кратна 1350 Кб/с, тобто 16-швидкісний привід забезпечує читання (чи запис) дисків у 16 x 1350 = 21600 Кб/з (21,09 Мб/с).
HD-video
Формат High Definition Video - це новий стандарт відео, що пропонує користувачеві більш високу якість зображення за рахунок збільшення розподільної здатності на відтворюючому пристрою. Тому більш поширена назву формату "формат високої чіткості". High Definition Video це будь який відеоконтент з роздільною здатністю більше 1280х720 пікселів. Для представлення відео в HD форматі використовується кодек H.264/MPEG-4 AVC (MPEG-4 Part 10).
MKV - один з найпопулярніших контейнерів для цього формату. Кодеки для MPEG-4 AVC більш вимогливі до ресурсів, ніж кодеки на основі MPEG-4 ASP (такі як DivX і XviD), проте це компенсується іншими перевагами.
- High Efficiency Video Coding (HEVC), a.k.a. H.265 та MPEG-H Part 2 - спадкоємці H.264/MPEG-4 AVC, розроблені тими ж організаціями, поки попередні версії стандартів ще активно використовуються. У них закладена підтримка формату кадру до 8K (UHDTV) з роздільною здатністю 8192×4320 пікселів.
- На сьогоднішній день основними є: HD1080 (1920x1080) і HD720 (1280x720). Обидва вони маю співвідношення ширини до висоти кадру (екрана) рівним 16:9.
- Універсальність: MKV всередині себе може містити відеодані, стислі безліччю кодеків: MPRG, H264, AVC1, WMV и др.
- Контейнер легко редагується.
- Легко витягти аудіо- і відеодані.
- Відсутні зависання при відтворенні файлів великого обсягу.
- Розширені можливості по зберіганню службової інформації.
- Аудіодоріжки можуть бути на різних мовах.
Відео у різних форматах
Формат | Розмір | Висновок |
---|---|---|
view.avi | 96.1 Mb | Гарна якість, але найбільший розмір |
view.vob | 24.9 Mb | Гарна якість та розміри |
view.mpg | 7.4 Mb | Найменші розміри та погана якісь |
view.mp4 | 43.6 Mb | Середня якість та розмір |
Міф про 25-й кадр
Ідея полягає в тому, що зір людини нібито здатен розрізняти не більше ніж 24 кадру в секунду (хоча ця межа залежить від чіткості країв і швидкості руху об'єктів на екрані). Тому чужорідний кадр, що показується менш ніж на 1/24 секунди, нібито минаючи свідомість, впливає відразу на підсвідомість. Насправді ж через підсвідомість проходить вся інформація, яка надходить в мозок, а потім для обробки тієї інформації, яка буде сприйнята як найбільш важлива, підключається свідомість. Насправді 25-й кадр прихованим не є - кожен кадр відзначається оком спостерігача, але через інертність зору зливається з подібними і не виділяється людиною. Однак завдяки цьому ж ефекту помітити «зайвий» кадр не складає труднощів. Можна навіть прочитати коротке слово, якщо воно набрано великим шрифтом і знайоме глядачеві. Що стосується психологічного ефекту, то його наявність ще в 1958 році було офіційно спростовано Американської психологічної асоціацією.