Дистрибутиви ОС Лінукс і BSD

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 11:14, 11 травня 2016; 354059 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Всім відомо, що ОС розповсюджується за допомогою дистрибутивів. А вже потім йде їх розподіл на версії, релізи і т.д. Розкриємо поняття дистрибутива.

Дистрибутив являє собою набір пакетів програмного забезпечення, в який також входить ядро ​​ОС і необхідний для роботи набір утиліт. Протягом 15 років з моменту виходу першої версії ядра в світі вже існує кілька десятків різних дистрибутивів Лінукс. Деякі з них розробляються компаніями на комерційній основі, а інші поширюються на умовах ліцензії GPLб, тобто безкоштовно.

Дистрибутив потрібен для установки на комп’ютер працездатною версії ОС. Природно, можна окремо завантажити ядро ​​системи, компілятори, утиліти, бібліотеки і різні програми. Потім все це відкомпілювати з необхідними настройками і ПО. Але тут виникає проблема залежності багатьох компонентів один від одного. Так що це більше підходить для профі.

Відмінність дистрибутивів між собою

Перша відмінність – це програма установки і конфігурування операційної системи. Тут є різні варіанти – від текстових інсталяторів до графічних оболонок.

Друга відмінність – у кількості програмного забезпечення і утиліт, що поставляється з дистрибутивом. Є дистрибутиви, що містяться на дискетах (підходять для виконання специфічних завдань), а є й універсальні і з вихідними кодами програм. Останні займають декілька дисків CD і навіть DVD.

Програми, базові засоби і утиліти включені в дистрибутиви у вигляді так званих компільованих програмних груп, які називаються пакетами. Ось саме в форматі цих пакетів і криється ще одне відмінність між дистрибутивами.

Найбільшого поширення набули три види пакетів: rpm (Формат (формат Red Hat Linux), deb (Формат Debian) І tgz (Формат Slackware). За цією ознакою часто виділяють дистрибутиви, які засновані на Red Hat Linux або Debian.

http://easy-code.com.ua/2012/09/distributivi-os-linuks-i-bsd-evolyuciya-prodovzhuyetsya-linux-operacijni-sistemi-statti/

0309201112000013748.jpg

DEBIAN GNU/LINUX

Один з небагатьох дистрибутивів Linux, який успадковує кращі традиції ОС UNIX. Нехай цей дистрибутив і кілька складний в установці, і тут тільки однієї мишкою його не налаштуєш. Але це було давно, зараз ж ситуація змінилася. Роки роботи сотень розробників Debian дозволили зробити його таким, яким він є зараз – простим в налаштуванні і адмініструванні. Даний дистрибутив – повністю некомерційний проект, в розробку і розвиток якого вносять свій вклад безліч добровільних розробників зі всього світу.

В процесі розробки дистрибутива паралельно існує 3 гілки – стабільна, в процесі тестування і нестабільна. При появі нової версії пакету Debian вона поміщається в нестабільну категорію. Після проходження початкового процесу тестування вона переходить в категорію основного тестування, в якому може знаходиться кілька місяців. І тільки після тестування безліччю тестерів нова версія офіційно визнається стабільною. В результаті такого процесу розробки, даний дистрибутив завжди виходить дуже надійним, стабільним і підходящим для використання на серверах.

З невеликих недоліків можна виділити незручну установку, яка вимагає від користувача знань ОС і затратна по часу. Але це все з лишком компенсується наявністю зручного інсталятора пакетів apt-get. Завдяки йому оновлення системи проходять більш просто, ніж установка системи.

ОС Debian – Дистрибутив з великим набором вільного ПЗ, яке необхідно для більшості завдань, які ставляться перед комп’ютерами.

0309201112000013749.gif

RED HAT LINUX

Для багатьох користувачів Red Hat – Це і є Лінукс, про інше дистрибутиві їм менш відомо, та й він більш поширений. Ще Red Hat надає популярності і давність компанії, яка лише в останні роки стала прибутковою, та й то не через випуск дистрибутива, а через надання послуг технічної підтримки.

У дистрибутив завжди входить найсвіжіше ядро, бібліотеки, графічні оболонки KDE і GNOME, А ще й велика кількість різноманітних програм.

Red Hat може успішно працювати в якості сервера для WWW / FTP, Proxy-сервера, робочого місця адміністратора мережі, розробника додатків, мультимедійної платформи.

В повний комплект поставки дистрибутива входить документація та вихідні коди найпопулярніших програм. В Red Hat використовується свій формат пакетів RPM – Red Hat Packet Manager.

Все це дозволяє використовувати Red Hat в якості ОС на найвідповідальніших серверах Інтранету / Інтернету.

Однією з причин популярності Red Hat є велика різноманітність сервісів, які пропонує компанія. Програми просто оновлюються через механізм Red Hat Net Network. Є й сертифікаційна програма для користувачів цієї системи RHCE (Red Hat Certified Engineer), процес навчання і сертифікації по якій зараз є в багатьох країнах світу.

0309201112000013750.gif