Як освоїти ОС Linux за 3 тижні

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Навіщо зараз потрібно вміти поводитися з Linux?

   Багато хто не помічає, але Linux вже навколо нас. Все Android пристрої працюють на Linux, більшості серверів в Інтернеті також використовують цю операційну систему і є безліч інших прикладів. Звичайно, можна продовжувати користуватися всіма цими речами і не знаючи Linux, але освоївши основи цієї системи, можна краще зрозуміти поведінку оточуючих вас речей. Крім того, при роботі з великим об'ємом даних, Linux просто необхідний, адже більшість складних обчислень над величезними масивами даних виконуються саме на комп'ютерах під управлінням Linux. І це не випадковий вибір: більшість обчислювальних задач виконуються на Linux набагато швидше, ніж на Windows або Mac OS X.


Як Linux пов'язаний з освоєнням інших дисциплін?

   Величезна частка наукового ПО, особливо програм для обробки великих даних (наприклад, в області біоінформатики) розроблена спеціально під Linux. Це означає, що ці програми просто не можуть бути запущені під Windows або Mac OS X. Так що якщо ви не вмієте працювати в Linux, то автоматично втрачаєте можливості використовувати найсучасніші наукові напрацювання. Крім того, вивчаючи Linux, ви краще розумієте як працює комп'ютер, адже ви зможете віддавати йому команди практично безпосередньо.

Чому для цього потрібен окремий курс?

   У Linux дуже багато можливостей, які корисно знати і, звичайно ж, вміти ними скористатися в потрібний момент. На щастя, сучасні версії Linux набагато більш доброзичливі до користувачів, ніж їх побратими ще 5-6 років тому. Зараз можна не мучитися годинами і навіть днями ночами після установки системи, щоб налаштувати себе вихід в Інтернет, друк на принтері, розкладки клавіатури і так далі. Будь-який бажаючий зможе почати використовувати Linux так само, як він використовував Windows або Mac OS X вже після мінімального знайомства з цією системою, яке буде обчислюватися хвилинами. Однак можливості Linux набагато ширше «повсякденного» використання. Розповісти про всю функціональності Linux просто неможливо навіть за тритижневий курс. Однак ми намагаємося навчити слухачів використовувати більшість базових можливостей Linux, а найголовніше, сподіваємося, що пройшли курс зможуть успішно продовжити освоєння Linux самостійно.

Що в Linux цікавого?

   Для нас Linux схожий на дуже цікаву книгу, яку ви прочитали і з задоволенням рекомендуєте своїм друзям і навіть відчуваєте заздрість від того, що у них знайомство з цим твором ще попереду. Єдина різниця в тому, що хоч ми і знайомі з Linux вже майже по 10 років, не можемо сказати, що «прочитали» його цілком. У ньому завжди можна знайти щось нове для себе, дізнатися що багато речей, які ти звик робити одним способом, можна зробити абсолютно по-іншому - набагато простіше і швидше.
   Чим більше знайомишся з Linux, тим він стає цікавіше. І від початкового бажання «скоріше б вимкнути і перезавантажитися в рідну і знайому Windows (Mac OS X)» ви незабаром переходите в стан «хм, а тут не так і погано» і ще трохи пізніше в «як я взагалі міг працювати в цій Windows ?! ». А ще вивчаючи Linux ви часом можете відчути себе трохи хакером або героєм фільму про програмістів =)
   Цей курс складається з короткого огляду основних можливостей Linux, однак для початківців користувачів цього має бути цілком достатньо, щоб зацікавитися Linux і трохи зануритися в його філософію. Наприклад, більшу частину курсу ми будемо проводити за роботою в терміналі, так що у новачків має виникнути і звикання і розуміння переваг такого підходу до управління комп'ютером. Для більш просунутих користувачів можуть представляти інтерес окремі заняття курсу - наприклад, про роботу з віддаленим сервером або програмування на мові bash.

Як перевіряти рішення задач на курсі по Linux? Це взагалі можливо?

   Відповідь на це питання було нетривіальним - ми довго думали, як перевіряти завдання (наприклад, що користувач встановив Linux собі на комп'ютер або відредагував файл в певному редакторі) і як придумати цікаві завдання, щоб дійсно показати реальну роботу з Linux. Для якихось тим вийшли досить цікаві підходи. Наприклад, спеціально для курсу був доданий новий тип завдань на платформі Stepic - підключення до віддаленого сервера (і відкриття «терміналу») прямо у вікні браузера - за відгуками перших користувачів, їм сподобалося. Звичайно, в перший раз не обійшлося без шорсткостей, але, в цілому, все працює досить добре. Про технічну сторону цього питання скоро з'явиться окремий пост від розробників. Приклад такого завдання (для перегляду наживо можна записатися на курс):
C259a8bfe5ba4d40a9756f42e8b3c6ea.png

https://habrahabr.ru/company/spbau/blog/243473/