ОЗТМ Лаб

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

BMP (Bitmap Picture)

Розширення BMP зазвичай використовується для зберігання растрових зображень. .BMP - Це стандартний, не стиснутий бітовий графічний формат,який використовується в Windows. BMP файл зберігає графіку в форматі,який називається апаратно-незалежний растр (DIB від англ. Device Independent Bitmap). Файл .BMP складається з заголовка файлу (растровий ідентифікатор, розмір файлу,ширина, висота, варіанти кольору, і растрові дані початкової точки), заголовка зображення (може бути відсутнім), палітри (може бути відсутнім) і самого зображення.
Файли формату BMP можуть мати розширення .bmp, .dib і .rle .

Дані в форматі BMP складаються з трьох основних блоків різного розміру:

  1. Заголовок
    1. структура BITMAPFILEHEADER
    2. блок BITMAPINFO
      • Інформациійні поля.
      • Бітові маски для вилучення значень каналів кольору (опціонально).
      • Таблиця кольорів (опціонально).
  2. Профіль кольору (опціонально).
  3. Піксельні дані.


Файли BMP можуть містити різні рівні глибини кольору на піксель,в залежності від кількості бітів на піксель, зазначеної в заголовку файлу. Вони також можуть зберігатися з використанням відтінків сірого кольорів. Зображення зберігається порядково знизу-вгору.Для збереження кожного рядка виділяється кратне 4 кількість байт. В незначемих байтах зберігається сміття. Старшому біту відповідає самий лівий піксель. При збережені зображення True Color кожному пікселю відповідають три послідовних байта, зберігаючі скалдові кольору B,G,R(не RGB) DIB - файли зазвичай зберігаються без стиснення. Для деяких колірних форматів застосовується маловикористовувана схема стиснення RLE . Оскільки дані не стиснені, то при виведенні на екран та на друк нема втрати якості. DIB-файл має просту структуру та зберігає єдине зображення з 1, 4, 8, 16, 24, 32 та 64 біт/піксель.1-, 4- та 8-бітове подання відповідають індексованому кольоровому зображенню. Для цих зображень у заголовку DIB-файлу зберігається таблиця колірності. Може зберігати лише однорівневі растрові зображення у просторі кольорів RGB. Зображення, зазвичай, представляється у вигляді простої матриці.У сучасних версіях формату є підтримка включень зображень JPEG та PNG, що дозволяє працювати з останніми використовуючи GDI архітектуру.У даному форматі можна зберігати тільки одношарові растри. На кожен піксель в різних файлах може приходити різна кількість біт (глибина кольору).
У більшості випадків пікселі зберігаються у вигляді відносно простого двовимірного масиву.

Види формату:

  • Палітровий
  • Безпалітровий

Чим можна відкрити:

  • Adobe Photoshop
  • Corel Paint Shop Pro
  • ACDSee Photo Manager
  • Microsoft Windows Photos
  • FastPictureViewer Professional
  • Nuance OmniPage Professional
  • Roxio Easy Media Creator
  • GIMP
  • PhotoScape

Файли BMP можуть містити різні рівні глибини кольору на піксель,в залежності від кількості бітів на піксель, зазначеної в заголовку файлу. Вони також можуть зберігатися з використанням відтінків сірого кольорів. Зображення зберігається порядково знизу-вгору.Для збереження кожного рядка виділяється кратне 4 кількість байт. В незначемих байтах зберігається сміття. Старшому біту відповідає самий лівий піксель. При збережені зображення True Color кожному пікселю відповідають три послідовних байта, зберігаючі скалдові кольору B,G,R(не RGB)

JPEG (Joint Photographic Experts Group)

Графічний формат,що застосовується для зберігання відеозображень і подібних до них зображень.
Файли даних JPEG, зазвичай мають розширення (суфікси) .jpg, .jfif, .jpe або .jpeg .
Однак з них .jpg є найпопулярнішим на всіх платформах. MIME-типом є image / jpeg. Алгоритм JPEG дозволяє стискати зображення як з втратами, так і без втрат (режим стиснення lossless JPEG). Підтримуються зображення з лінійним розміром не більше 65535 × 65535 пікселів.

Специфікація JPEG визначає мінімальні вимоги стандарту, які повинні підтримуватися всіма програмами, що використовують цей метод. JPEG заснований на схемі кодування, що базується на дискретних косинус-перетворення (DCT). DCT - це загальна назва певного класу операцій. Алгоритми, що базуються на DCT, стали основою різних методів стиснення. Ці алгоритми стиснення базуються не на пошуку однакових атрибутів пікселів (як в RLE і LZW), а на різниці між ними.

В силу своєї природи вони завжди кодують з втратами, але здатні забезпечити високий ступінь стиснення при мінімальних втратах даних. Схема JPEG ефективна тільки при стисканні багатоградаційних зображень, в яких відмінності між сусідніми пікселями, як правило, досить незначні. Практично JPEG добре працює тільки з зображеннями, що мають глибину хоча б 4 або 5 бітів / піксель на колірний канал. Основи стандарту визначають глибину вхідного зразка в 8 біт / піксель. Дані з меншою бітової глибиною можуть бути оброблені за допомогою масштабування до 8 біт / піксель, але результат для вихідних даних з низькою глибиною кольору може бути незадовільним, оскільки між атрибутами сусідніх пікселів будуть істотні відмінності. За подібним причин погано обробляються вихідні дані на основі колірних таблиць, особливо якщо зображення представляється в розмитому вигляді.

Процес стиснення за схемою JPEG включає ряд етапів:

  • Перетворення зображення в оптимальний колірний простір.
  • Субдіскретізація компонентів кольоровості усреднением груп пікселів.
  • Застосування дискретних косинус-перетворень для зменшення надмірності даних зображення.
  • Квантування кожного блоку коефіцієнтів DCT із застосуванням вагових функцій, оптимізованих з урахуванням візуального сприйняття людиною.
  • Кодування результуючих коефіцієнтів (даних зображення) із застосуванням алгоритму Хаффмена для видалення надмірності інформації.

Firstar.gif




Посилання:

розширення BMP Графічний формат JPEG