ASCI White

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 21:52, 7 грудня 2015; 2597824 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
ASCIWhite01.jpg

ASCI White

ASCI White - cуперкомп'ютер, створений компанією IBM і встановлений в Ліверморської національної лабораторії в 2001 році. Суперкомп'ютер був створений як третій етап програми Accelerated Strategic Computing Initiative - програми Уряду США з розвитку суперкомп'ютерних технологій, покликаних стежити за станом ядерного арсеналу США після оголошення в жовтні 1992 року мораторію на проведення ядерних випробувань. З введенням в дію ASC Puprple була досягнута кінцева мета програми ASCI - за 10 років побудувати суперкомп'ютер з обчислювальною потужністю 100 Тфлопс.

Історія створення

У лютому 1998 року офіційно було оголошено, що компанія IBM отримала контракт на будівлю ASCI White.

Суперкомп'ютер побудували спочатку на площах компанії IBM, а потім в червні 2000 року перевезли зі штату Нью-Йорк в Каліфорнію і у вересні 2000 року закінчили його установку в спеціально для цього побудованому новому машинному залі Ліверморської національної лабораторії. Офіційно суперкомп'ютер був запущений в 15 серпня 2001.

Цілі і завдання

Asci mission.png

Програма бере свій початок від Стратегічною комп'ютерної ініціативи, ініційованої в 1983 році в рамках Стратегічної оборонної ініціативи, метою якої було створення до 1993 року комп'ютерних систем штучного інтелекту. Ця програма зазнала провал, її фінансування було скорочено, програма отримала нову назву, а мета програми стала менш амбіційною - створення суперкомп'ютерів для обслуговування ядерного арсеналу США. Спочатку програма називалася «Accelerated Strategic Computing Initiative» (ASCII), дослівно «Прискорена стратегічна комп'ютерна ініціатива». «Прискорення» вона була тому, що за 10 років було потрібно створити апаратне і програмне забезпечення, здатне повноцінно моделювати ядерні та термоядерні вибухи, користуючись досвідом ще були інженерів і вчених, здатних порівняти старі дані реальних випробувань («legacy data») з даними, що видаються комп'ютерними моделями, і підтвердити точність симуляцій. До цього програми, які використовувалися в лабораторіях, були досить простими. Результати, які видавали ці програми, легко перевірялися за допомогою ядерних випробувань. Саме тому програми моделювали фізику процесів вибуху в одно- або двох-вимірному просторі. Спрощення були викликані також обмеженою потужністю суперкомп'ютерів 80-х - початку 90-х років. Для повноцінного моделювання вибуху була потрібна тривимірна модель. За оцінкою фахівців Ліверморської національної лабораторії для досягнення необхідної точності результатів необхідно було побудувати суперкомп'ютери з обчислювальною потужністю понад 100 Тфлопс (тобто 100 трильйонів операцій з плаваючою крапкою в секунду). Це означало стрибок в продуктивності в 7000 разів, так як найпотужніший комп'ютер, наявний у розпорядженні Ліверморської лабораторії на той день, мав продуктивність 13.7 Гфлопс (13.7 мільярдів операцій з плаваючою крапкою в секунду). Для виконання цілей програми ASCI за 10 років було потрібно в кілька тисяч разів обігнати Закон Мура, створити технології високошвидкісних обчислень, які ще не існували.

Досягнення 100 Тфлопс Ного рубежу планувалося здійснити в кілька етапів: перший етап: до кінця 1996 року - створити машину потужністю 1 Тфлопс другий етап: в кінці 1999 року - всі лабораторії повинні мати машини потужністю 3 Тфлопс третій етап: до кінці 2000 року - отримати 10 ТФлопс четвертий етап: в 2002 році - отримати 30 ТФлопс п'ятий етап: в середині 2003 - 60 Тфлопс у 2005 році - суперкомп'ютер з обчислювальною потужністю 100 Тфлопс На кожному етапі потужність нового суперкомп'ютера в порівнянні з попереднім повинна була збільшуватися приблизно в 2.5 рази.

Опис

ASCI White являв собою кластер SMP-серверів, зібраний на базі комерційної суперкомп'ютерної платформи компанії IBM RS / 6000 SP, і складався з 512 машин. На кожному обчислювальному вузлі малося 16 процесорів POWER3, всього 8.192 процесора, що працювали на частоті 375 МГц. Обсяг ОЗУ становив 6 Тбайт, а обсяг дискової пам'яті - 160 Тбайт. Мережеве з'єднання - SP Switch 2. Теоретична обчислювальна потужність ASCI White становила 12,3 Тфлопс, на тесті LINPACK він показав результат 7,3 Тфлопс. Вартість комп'ютера склала 110 000 000 доларів США.

Суперкомп'ютер важив 106 тонн і споживав 3 МВт електроенергії, причому ще додатково 3 МВт турбувалися для охолоджуючої системи. Суперкомп'ютер працював під управлінням операційної системи AIX компанії IBM.

Машина була списана 27 липня 2006 року.

Джерела

https://ru.wikipedia.org/wiki/ASCI_White https://asc.llnl.gov/asc_history/Delivering_Insight_ASCI.pdf https://ru.wikipedia.org/wiki/Advanced_Simulation_and_Computing_Program