Стаття до проекту " Моє рідне місто " Федорченко Олег

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 09:04, 3 грудня 2015; 4091135 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Так виглядає Тель-Авів на всесвітній карті

Знімок екрана з 2015-10-01 10-02-53.png

Омріяне місто Тель-Авів

GerbTel-Aviv.jpg
Tel Aviv flag.svg.png

Тель-Аві́в—Яфо́ (івр. תֵּל אָבִיב-יָפוֹ‎, араб. تل أبيب - يافا‎, назва міста після об'єднання Тель-Авіва і Яффи), скорочено Тель-Аві́в — друге за розміром і значенням місто Ізраїлю, після Єрусалима. Розташоване на узбережжі Середземного моря. Населення міста — 405,100 тис. осіб (2010). Тель-Авів є центром агломерації Ґуш-Дан із людністю в 3,800,100 осіб.









Історія

Яффа

220px-Geddes Plan for Tel Aviv 1925.jpg

Археологічні розкопки датують основи будівлі башт і брам середньою бронзовою добою. Масивний мур міста і храм, що датується пізньою бронзою, пов'язаний із «народами моря». Знайдені окремі оселі з залізної доби, фараонської, перської і елліністичної діб історії Ізраїлю. Місто вперше згадане в письмових джерелах у зв'язку із завоюванням фараона Єгипту Тутмоса ІІІ-ого 1470 року до Р.Х. Яффа згадується кілька разів у Біблії:


  • місце відправки пророка Йони на кораблі до Таршішу,
  • для означення межі ізраїльського коліна Дана,
  • яко порт, через який доставлялася деревина з Лівану задля побудови Першого Храму в Єрусалимі за царя Соломона.

1099 року хрестоносці Першого хрестового походу взяли Яффу, що була залишена мусульманами. Місто було зміцнено, а гавань — поліпшена. Яффа була головним портом Єрусалимського королівства. 1192 року захоплена Саладином, але відтак відвойована Річардом Левове серце. 1268 року в місті закінчилася ера хрестоносців його взяттям і руйнуванням мамелюками султана Бейбарса. У 16 сторіччі місто перейшло до Оттоманської імперії. 1799 року Наполеон Бонапарт узяв місто. Населення міста становило 1806 року — 2500 мешканців, 1886 року — 17000. Єврейська громада Яффи 1882 року становила 1500 сефардів і ашкеназі.

Тель-Авів Місто Тель-Авів засноване 1909 року на викупленій у бедуїнів землі північніше Яффи. Місто Тель-Авів-Яфо в теперішніх кордонах створене 1949 року шляхом злиття Тель-Авіва, фактично історичного передмістя стародавнього міста Яффа із Яффою.

Назва

З гебрейської мови Тель-Авів означає «Пагорб весни». Назва була обрана з книги пророка Єзекіїль 3:15: «І прийшов я до вигнанців в Тел-Авіві, що сидять при річці Кевар, і там, де вони сидять, сидів і я там серед них сім день остовпілий.» Назва Яфо може походити від гебрейського «краса», або за іншою теорією — від імені Яфет.

Господарство

Тель-Авів є найважливішим транспортним вузлом Ізраїлю, головним пересадковим пунктом для всіх ліній ізраїльських залізниць і автобусних компаній.

Господарство.JPG
  • Залізничний транспорт — Тель-Авів є центром системи залізниць Ізраїлю. Магістраль проходить уздовж східного кордону міста з півночі на південь. Із чотирьох залізничних станцій міста («Тель-Авів — Університет», «Тель-Авів — Центр», «Тель-Авів — Га-Шалом», «Тель-Авів — Га-Гаґана») потяги прямують на південь: (Ашдод, Ашкелон, Беер-Шева), в Єрусалим, Лод, Петах-Тікву і Рішон-ле-Ціон. Цілодобово ходять потяги на північ: (Хайфа, Нагарія), а також в Аеропорт імені Давида Бен-Гуріона і Модіїн.
  • Автобусний транспорт — міський транспорт в Тель-Авіві здійснюється кооперативом «Дан», також є міські лінії компаній «Еґед» і «Кавім», що з'єднують Тель-Авів з найближчими передмістями. Міжміський транспорт здійснюється компанією «Егед» з двох автобусних терміналів — станції Арлозоров у північній частині міста (неподалік залізничного вокзалу Тель-Авів-Центр) і центральної автостанції в південній частині міста (сьогодні є найбільшим автовокзалом у світі).
  • Метро — тривають роботи з прокладання першої лінії легкого метро за маршрутом Бат-Ям — Яффо — Тель-Авів — Рамат-Ґан — Бней-Брак — Петах-Тіква. Відкриття лінії заплановане на 2013 рік.
  • Повітряне сполучення — Аеропорт імені Давида Бен-Гуріона знаходиться на віддалі 10 км від Тель-Авіва, неподалік передмістя Лод, і є головними повітряними воротами Ізраїлю. В межах міста функціонує також міський аеропорт ім. Дова Гоза («Сде-Дов»), що обслуговує внутрішні рейси в Ейлат, Рош-Пінну, Кір'ят-Шмона і Ейн-Ягав, а також військові транспортні рейси на авіабази ВПС Ізраїлю.
  • Автомобільний транспорт — через Тель-Авів проходять різні автомобільні дороги, найважливішою з яких є автомагістраль «Аялон» (шосе № 20), що проходить через східну частину міста з півночі на південь уздовж русла однойменної річки і має 7 розв'язок на території міста. Щодня випробовуючи наплив півмільйона автомобілів, Тель-Авів страждає від транспортного перенасичення.

Туризизм і відпочинок

Туризм.jpg
Відпочинок.jpg

Тель-Авів — міжнародний центр туризму на Середземному морі. У місті 44 готелі з 5800 кімнатами. Для туристів місто прозване «містом, що ніколи не спить». Милують око парки га-Яркон, Меїр, Дубнов, Беґін, Вольфсон, га-Ацмаут; існує мережа бульварів. 17% міста вкрито насадженнями. Музеї: музей Ерец-Їсраель (археологічний і історичний музей), Тель-Авівський музей мистецтв, Бейт-га-Тфуцот (музей діаспори при Тель-Авівському університеті), музей Батей-га-Осеф (військово-історичний музей), музей Пальмах (історія виборювання незалежности Ізраїлю за часів Британського мандату), Тель-Авівський виставковий центр, Тель-Авівська галерея сучасного мистецтва, і багато інших історичних, мистецьких музеїв і галерей.



Освіта

Освіта в Тель-Авіві розпочалася з переїзду гімназії "Герцлія" з Яффо у Тель-Авів у 1909 році, що досі працює на вулиці Жаботинського. У двох ВИШ-ах: Тель-Авівському університеті (заснований 1953 року) і Бар-Іланському університеті у Рамат-Гані навчається близько 50 тис. студентів. Також діє кількоро коледжів.

Культура

Культура.jpg
  • Культура Ізраїлю це величезний моноліт, що випробував на собі впливи різних епох і традицій, увібрав досвід тисяч поколінь, і за століття завоювань і поневолень що зберіг свій неповторний колорит. Культура Ізраїлю найтіснішим чином пов'язана з релігією, являє собою унікальний сплав звичаю і сучасності. Багата культурна спадщина єврейського народу через історичні обставини, що склалися, зійшла на благодатному грунті багатьох країн світу, і лише мала частина з них народилася на Землі обітованої. Гоніння і жорстокі розправи примусили євреїв розсіятися по всьому світу, і там проявляти свій Геній. Але не дивлячись ні на що їм вистачило і той малий історичний відрізок незалежності, що їм дарувала старовину, і за цей період земля Ізраїлю прикрасилася чудовими пам'ятниками єврейської культури. Численні археологічні знахідки на ізраїльській землі дають достовірну інформацію про події минулих століть, серед них стайні царя Соломона в Мегиддо, житлові будинки епохи Ізраїльського царства в Граді Давида (Єрусалим), ритуальні купальні фортеці Масада і свити Мертвого моря - якнайдавнішої єврейської Тори.
  • Культура Ізраїлю - це історія Біблії, кожен камінь, кожна піщинка, кожна крапелька води зберігають в собі пам'ять про ті часи, коли по землі ізраїльською ходили пророки і царювали сильні світу цього. Країна, в якій зосереджені духовні цінності трьох монотеїстських релігій до наших днів зберегла мусульманські мечеті, християнські храми, паломництво до яких не припиняються по нині, є, звичайно і синагоги, і національні іудейські святині - гробниця Маймоніда, що сформулював 13 заповідей іудаїзму, зате за допомогою ворогів, був зруйнований шедевр єврейської архітектури Єрусалимський храм, від якого збереглася лише Західна стіна, нині знаменита як Стіна Плакавши.
Біблія.jpg
  • Культура Ізраїлю - центру світу, де сходилися всі торгові шляхи, це конгломерат вавілонського, єгипетського, римського, візантійського, Османа початку. З утворенням Незалежного Ізраїлю, хвилі іммігрантів зі всього світла, принесли в державу частинку культури тієї країни, вихідцями якої вони були, а іврит став офіційною мовою Ізраїлю.
  • Прибулі репатріанти з надзвичайною пристрастю і ентузіазмом почали відновлювати свою державу, крупні міста стали індустріальними центрами, зі всією необхідною інфраструктурою, з'явилися споруди нової епохи, що гармонійно вписалися в архітектурну зовнішність стародавніх міст: у столиці з'явилася будівля Кнесета, в курортних містах сучасні медичні центри, для молоді відкрилися численні університети, для охочих познайомитися з історієй- організовані сотні музеїв, відкрилися театри, картинні галереї і концертні. Неодмінним атрибутом Ізраїльської культури є кибуци, яких в країні 280.


Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
332 року до Р. Х. Ізраїль був захоплений Олександром Македонським
64 року до Р. Х Римський генерал Помпей завоював Юдею
У 132—135 роках відбулося повстання Бар-Кохби,
У 351—352 роках сталося інше єврейське повстання.
У 200—1000 єврейські равіни вирішили які книги мають бути у каноні Танаха (Старий Заповіт).
У 700—1100 єврейські книжники — масорети, що перебували у Галілеї і Єрусалимі ствердили масоретські тексти, що зараз складають Єврейську Біблію й які узяті за основу для канонічної православої й протестанської біблій.
Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.