Державний устрій П`ятої республіки у Франції

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 01:48, 3 грудня 2015; Osemenova (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Image008.jpg


Загальні відомості про П'яту республіку

П'ята республіка — період французької історії з 1958 року по теперішній час, визначається прийнятою в 1958 році новою конституцією Франції. У порівнянні з Четвертою республікою (1946 - 1958) в ній значно посилені повноваження президента республіки, який має право розпуску парламенту і обирається всенародно (з 1962 по 2000) на сім років (з 2000 року — на п'ять років). Якщо в першому турі жоден з кандидатів не набере 50% +1 голос, потрібно другий тур голосування (на практиці другий тур був потрібний завжди). Особливість даної Конституції полягає в тому, що, оскільки вона складалася професійними політиками, її положення, перш за все, адресуються на практику функціонування політичної системи. Як сказав Домінік де Вільпен, сутність діючих французьких державних інститутів полягає в тому, що «… Президент — керує, уряд — управляє, парламент — законодавствує …»

Державний розвиток французької республіки

У ХХ ст. Франція з найбільшої колоніальної імперії перетворилася майже в чисто унітарна держава. Країна розділена на 95 департаментів, департаменти на комуни. Крім метрополії, "власне Франції", до складу держави (територія 551.6 тис. кв. Км, населення 56 млн. чол.) Входять також чотири "заморських департаменту" - Гваделупа, Мартініка, Реюньон, Гвіана, "заморські території" - Нова Каледонія , Французька Полінезія, острови Уолліс і Футуна і дві "територіальні одиниці" з особливим статусом - острови Майотта, Сен-П'єр і Мікелон. За формою правління Франція - республіка, в якій елементи парламентарної республіки поєднуються з елементами президентської. Діюча Конституція - Конституція Французької республіки вступила чинності 5 жовтня 1958 р. вона затвердила державний лад, який отримав назву П'ятої республіки.

Конституція 1958 р

як результат зміни співвідношення політичних сил у країні, була затверджена на референдумі 28 жовтня. Прямим приводом для її прийняття послужив фашистський заколот в Алжирі, тодішній французькій колонії, і загроза громадянської війни в самій метрополії. Буржуазні партії були одностайні і проголосували в Національних зборах за передачу всієї повноти влади "сильної особистості" - генералу Шарлю де Голлю. В умовах кризи він зажадав надання йому повноважень з вироблення нового тексту Конституції. Парламент, вказавши лише п'ять найбільш загальних вимог до основного заколи, відмовився від контролю за його створенням. Проект був переданий на референдум, оминувши парламент. В основу документа лягли конституційні погляди Шарля де Голля, висловлені ним, головним чином, у промові в Байе 16 липня 1946

1ef7ac1a62c0db2957e2d4c0833.jpg

Конституція складається з преамбули, 15 розділів і 92 статей. Розділи різні за обсягом. Наприклад, розділи ХІІІ ХIV включають по одній статті. Найбільш великі розділи присвячені Президентові Республіки (15 статей) і відносин між парламентом і урядом (18 статей). Обсяг останніх положень вказує на основне в акті - систему органів державної влади та на виключне становище в них глави держави (не випадково, що вже другий розділ включає положення про Президента Республіки). Основний закон 1958 р. встановив ієрархію юридичних норм, що діють в країні. Її вінчає Конституція, нижче органічні закони - нова категорія, вперше введена в обіг, ще нижче - прості закони. Дещо осібно знаходяться закони, прийняті на референдумі, міжнародні договори та угоди, належним чином ратифіковані Францією.

Ресурси

[[1]]Картинки на тему "Державний устрій пятої республіки"

[[2]] Презентація на тему "Державний устрій П`ятої республіки у Франції"