Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Голуб Марія

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Фортеця Єлизавети і військове містечко

246295.jpg

Історія фортеці св. Єлизавети

[[Файл:103-2.jpg|ліворуч] У 1754 році в місцевості, що називалася Задніпровська місцями, була закладена фортеця св. Єлизавети. Лише одного разу, в 1769 році, під час російсько-турецької війни, вона була обложена кримським ханом Керім-Гіреєм.

Фортеця стала оперативної та резервною базою військ. Природно, біля фортеці над річкою Інгул виник в 1775 році місто Єлисаветград. У ньому регулярно проводились ярмарки, розвивалися ремесла, перероблялася сільськогосподарська продукція, але стрижнем міського життя були військові справи.

У 1829 р Єлисаветград офіційно отримав статус центру південних військових поселень. До цього у фортеці проходив службу майбутній фельдмаршал М.И.Кутузов. Під час кримської війни у кріпосному військовому госпіталі працював основоположник військово-польової хірургії Н.И.Пирогов.

У 70-х роках XIX століття Єлисаветград був заново розпланований, розділений на квартали і сектори забудови. У місті налічувалося 6000 будинків. У центрі, де виросли особняки місцевих багатіїв, були посаджені сади, парки, озеленені, забруковані основні вулиці. Місто помітно покращав.

Повітове місто в степу

Для степового Єлисаветграда головними його воротами був залізничний вокзал. Вже в 1868 р прокладений рейковий шлях від міста Балти до Єлисаветграда. Будівля старого вокзалу не збереглося. Велика Вітчизняна війна не пощадила його. Знову побудований вокзал більш монументальний, а у розкладі руху поїздів не згадується, як 100 років тому, про зустріч приїжджаючих одним з двох оркестрів міста.

Кіровоград відомий як один з перших провінційних міст, в якому почав функціонувати електричний трамвай. Перший трамвай був пущений 13 липня 1897. Менш року тоді знадобилося інженерам і будівельникам, щоб жителі міста могли користуватися цим дешевим і зручним транспортом.

По дорозі від вокзалу до центру міста увагу привертала лікарня святої Анни, на підставу якої Анна Дмитрян в 1904 році внесла 300 тис. Рублів на вічне зберігання. Зараз тут раніше лікувальний заклад, в якому народилися багато кіровоградці.

Видатною особистістю для міста став Роберт Ельворті, який в 1874 році разом з братом Томасом створив тут Акціонерне товариство «Р. і Т. Ельворті ». Вже в 1917 році тут працювало 3000 чоловік. Крім заводу, бібліотеки, театру, у Р. Ельворті був і власний «цирк». Зараз це спортивний комплекс «Авангард». Вдень це будинок служив їдальні, ввечері-театром, а взимку Ельворті надавав це приміщення для гастролювали циркових труп. Як справжній англієць він взяв участь у створенні першої футбольної команди міста.

Далі попрямуємо до реального училищу, який дав путівку в життя Юрію Яновському, Олександру Осьмеркін, Миколі Садовському і Панасу Саксаганському, Дем'янові Бідному і Олександру Тарковському - батькові поета Арсенія Тарковського і дідові кінорежисера Андрія Тарковського.

Цікава історія пов'язана з архітектурним шедевром Єлисаветграда - залізничним мостом, з арками висотою тридцять і шість метрів! Змінний офіцер Єлисаветградського кавалерійського училища Є. Переяславці одного разу привів взвод юнкерів до цього мосту, і, піднявшись на нижню частину сталевої конструкції прольоту моста, повиснувши на ній, на руках перебрався на інший бік річки і спустився до здивованим глядачам. Про цей подвиг йшла чутка по всій імператорської кавалерії.

Палацова вулиця

300

Найкрасивіша вулиця - Дворцова, отримала свою назву завдяки спорудженому в 1848 році Палацу «на випадок приїзду найвищих осіб». Російські монархи і члени імператорської фамілії неодноразово жалували своїми візитами віддалений степове місто. За переказами, перший камінь і в це найвище в ті часи будівлю заклав імператор Микола I під час перебування на маневрах в 1847 році. У ті дні виступав з концертом Ференц Ліст, видатний угорський музикант і композитор. Квитки на концерт поширював Афанасій Фет. Також Єлисаветград відвідували Чайковський, Мусоргський, Шаляпін, Сара Бернар, негритянський актор з Америки Айра Олдрідж, портрет якого намалював Тарас 06.10.15 Шевченко.

Але тоді ще театр не був побудований. Його звели в 1867 році, а найбільшу славу він придбав з 1882 г, коли в ньому під керівництвом М.Кропивницького сформувався перший професійний український театральний колектив. Його зіркою була Марія Заньковецька. Був такий епізод. Одного разу Лев Толстой прийшов за куліси до акторки з кошиком квітів, хвалив її гру і просив подарувати хусточку, яким вона витирала справжні сльози, граючи Наймичку.

Найстаріший жіночий пансіон в місті заснований в 1820-х роках. Зараз це - будівля педагогічного університету. Волею долі, недалеко від нього розміщувалася Чоловіча гімназія (така назва була у неї в 1913 році). Юнаки блакитних кровей і дівчата знайомилися. Вважається, що ці союзи вплинули на генофонд жителів міста і тому він славиться красивими людьми.

Багато подій побачив далі це місто - Жовтнева революція, УНР, Велика Вітчизняна війна, Незалежність. У цьому році місту, який став на короткий час Зінов'євськом, і, з 1939 року, - Кіровоградом, виповнюється 259 років.

За матеріалами книги «Маленький Париж. Єлисаветград у старій листівці ».

Цікаві факти

  • У 18-19-х роках минулого століття, незважаючи на важке становище, в місті не припинялася концертно-гастрольна діяльність. Молоді музиканти К. Шимановський, Г. Нейгауз, скрипаль В. Гольфільд давали чудові концерти для населення. Кароль Шимановський згадує, що ночами йому доводилося чергувати з вогнепальною зброєю. Ряд концертів, представлених у Єлисаветградської жіночої гімназії, справив на жителів таке враження, що вони говорили: "На ці виступи приходять навіть мертві».
  • * У Кіровограді 9 років прожила дочка А.С. Пушкіна, Наталія Пушкіна-Дубельт-Меренберг, дуже красива і освічена жінка. Перший чоловік її, Михайло Дубельт, був деспотичним і жорстоким, часто бив Наталю. Другий раз вона вийшла заміж за прусського офіцера і німецького принца Миколи Нассау.
  • * «Єлисаветградська амазонка», Марія Міхно-Захарченко-Радковіч-Шульц, була зарахована в Єлисаветградський полк під ім'ям Андрія Михна. Так вона стала гусаром.
  • * Як зазначає Володимир Босько, Кіровоградщина - батьківщина знаменитих анархістів-терористів Абрама і Юди ГРОССМАНН, які стоять біля витоків всесвітнього тероризму. Брати потрясли Одесу і Кіровоград кривавими терористичними актами.
  • * Легендарний генерал Георгій Еммануель, що прожив в Єлисаветграді останні 8 років життя, був першою людиною, що зійшло з експедицією на Ельбрус.
  • * У 1993 році в будинку електрика Ільїна була знайдена одна з найбільших приватних колекцій творів мистецтва і старовинних книг на території СРСР, імовірно одна з найбільших приватних колекцій в Європі.
  • * Працівники Кіровоградської пошти, напевно, не здогадуються, які були труднощі при прийомі на роботу до Єлисаветградської поштово-телеграфну контору 100 років тому. Приміром, працівник повинен був підписати заяву, що він не перебуває ні в якій масонській ложі. Крім цього, потрібно знання двох іноземних мов. Дівчата ж при прийомі на роботу зобов'язувалися не виходити заміж.


Рідне місто або село на карті України Google (вставити фотокопію карти)

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

Дата Історична подія
Photo 5.jpg

Ресурси:

  • Посилання на презентацію у Google Диск;
  • Посилання на власний блог у [1];
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Моє рідне місто або село

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка