Стаття до проекту Моє рiдне мiсто та село Пряжнiкова Тетяна
Зміст
Iсторiя рiдного мiста
Кіровогра́д (до 1924 року — Єлисаветград[3], у 1924–1934 роках — Зінов'євськ, у 1934–1939 роках — Кірово[4]) — місто в Україні, адміністративний центр Кіровоградської області, центр Кіровоградського району; промисловий і культурний осередок у центрі країни; вузол автошляхів, залізнична станція, аеропорт.
Кіровоград розташований у межах Придніпровської височини, на берегах ріки Інгул, при впаданні в неї менших річок — Сугоклії та Біянки.
Місто було утворене у середині XVIII століття після будівництва фортеці святої Єлисавети. Відтоді відоме як Єлисаветград, місто пережило у середині XIX — на початку ХХ століть «золоту еру» — розвивалась промисловість, розбудовувалась міська інфраструктура, розквітла культура, зокрема тут був відкритий перший український професійний театр. У 1939 році місто стало центром Кіровоградської області. Нині промисловий комплекс Кіровограда налічує понад 70 підприємств, місто має розвинену соціальну інфраструктуру, численні заклади освіти Починаючи від 10 січня 1939 року, місто має назву Кіровоград, дану на честь російського радянського політичного діяча Сергія Кірова, який за життя ніколи у ньому не був і жодним чином із ним не пов'язаний.
У попередні роки Кіровоград мав такі назви:
10 (21) лютого 1784 — 7 серпня 1924 — Єлисаветград; 7 серпня 1924 — 27 грудня 1934 року — Зінов'євськ 27 грудня 1934 — 10 січня 1939 року — Кірово; від 10 січня 1939 року — Кіровоград. Оскільки Григорій Зінов'єв вважався ворогом народу, у радянських джерелах часто назва «Зінов'євськ» не згадувалася. У них писали, що місто називалося Єлисаветградом
При складанні висновків до статті враховуйте, що задача роботи у проекті, дати відповіді на такі запитання:
- А ви знаєте історію рідного села?
- Які відомі люди Ваші земляки?
- Які історичні події пов'язані із вашим рідним селом?
- Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?
- Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?
- Якими пам’ятками природи багатий рідний край?
Геологічна будова території Кіровограда зумовлена його розташуванням на площі Українського кристалічного щита та його структурної одиниці — Кіровоградського тектонічного блоку, в основі якого лежить давній докембрійський фундамент, складений гранітами, гнейсами, чарнокітами, габро-лабрадоритами.
Репутацiю одного з центрiв української народної хореографiї створили Кiровограду славнозвiснi танцювальнi колективи, театр народної музики, пiснi i танцю "Зоряни", заслужений ансамбль народного танцю України "Ятрань", ансамбль пiснi i танцю "Весна", дитячi колективи "Пролiсок", "Росинка" та iншi. Широко вiдомi в Українi та за її межами солiсти та професiональнi музичнi колективи: народна артистка України Антонiна Червiнська, Заслуженi артисти України В.Стратьєв, Р.Валькевич, Б.Попов, камерний оркестр "Концертiно", концертний духовий оркестр, камернi ансамблi "Бароко", "Єлисаветградська музична колегiя", концертна група "Наталка".
Зал обласної фiлармонiї - один з найкращих в Українi ( 890 мiсць ). На її базi дiє дитяча фiлармонiя, яка нещодавно вiдзначила своє п`ятирiччя. Концерти проходять також в мiському палацi культури iм. Компанiйця ( 550 мiсць ). В ньому працює чимало цiкавих колективiв, зокрема театр-студiя "Мода". Чотири музичнi школи, одна художня та двi школи мистецтв дозволяють всiм бажаючим отримати початкову мистецьку освiту.
Улюбленими мiсцями вiдпочинку кiровоградцiв є парки - Ковалiвський, Перемоги, дендропарк. Переглянути новi кiнострiчки пропонують кiнотеатри "Зоряний", "Iнгул", "Ятрань".
В мiстi збереглося багато цiкавих архiтектурних споруд. В останнi роки вiдкрито новi скульптурнi пам`ятники: будiвничому української держави гетьману Богдану Хмельницькому, воїнам-iнтернацiоналiстам всiх поколiнь, жертвам Чорнобильської катастрофи.
Історичні відомості
Педагогічна освіта на Кіровоградщині має давню історію. Ще 1881 року при громадській жіночій гімназії міста Єлисаветграда був відкритий VIII додатковий педагогічний клас. Його випускниці ставали вчительками початкових шкіл чи займалися "вільною практикою". На початку XX століття народного вчителя готували також педагогічні курси та духовна семінарія.
У буремні роки української національної революції гостро постала потреба підготовки кваліфікованих педагогічних кадрів для нової української школи. Влітку та восени 1918 року діячі Єлисаветградського міського земства і товариства "Просвіта" почали вимагати від уряду гетьмана П.Скоропадського рішення про відкриття у м.Єлисаветграді педагогічного вузу. Але дійсні спроби реалізації цих планів було зроблено лише за правління наступного українського уряду завдяки значній підтримці нашого земляка, голови Директорії Володимира Винниченка. 26 січня 1919 року Директорія УНР прийняла рішення про створення у Єлисаветграді закладу з підготовки вчителів. Але в результаті поразки Директорії здійснити ці плани так і не вдалося, навіть звістка про постанову щодо вчительського інституту загубилася десь на кривавих шляхах війни і до Єлисаветграда так і не дійшла.
Першим реальним кроком із створення вищого педагогічного закладу на Єлисаветградщині стало відкриття 1 червня 1921 року вищих педагогічних курсів, які готували вчителів для початкових шкіл. У краї розгорнулася боротьба з неписьменністю, бракувало викладачів у школах, тому випускники педкурсів не лише працювали в початковій ланці, а й часто ставали викладачами всіх навчальних предметів у старших класах, вели значну громадську та просвітницьку роботу серед населення.
1925 року педагогічні курси було реорганізовано в Зінов'євський педагогічний технікум, який продовжував підготовку вчителів для початкової школи. Бракувало коштів, обладнання, кабінетів. 1927 року педагогічний технікум одержав приміщення колишньої громадської жіночої гімназії, яке стало рідною домівкою для багатьох поколінь випускників нашого університету.
"Моє рідне місто або село"
Таблиця "Попередні назви міста"
Рік | Назва |
---|---|
1755 | Єлисавет |
1775 | Єлисаветград |
1918 | Єлизавет |
1920 | Єлизаветград |
1924 | Зінов'євськ |
1934 | Кірово |
1939 | Кіровоград |
Ресурси:
- Посилання на презентацію у Google Диск;[[1]]
- Посилання на власний фотоальбом у Google Диск;
- Посилання на власний блог у [2];
- Посилання на опитування у Google Формі;[5]
- Посилання на спільний груповий постер.
Сторінка проекту Моє рідне місто або село
Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка