Порівняльна характеристика давньогрецького кулачного бою та сучасного боксу.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Автори проекту

Шумейко Катерина Павлівна

Тема дослідження

Порівняльна характеристика давньогрецького кулачного бою та сучасного боксу

Проблема дослідження

Чим відрізняється давньогрецький кулачний бій від сучасного боксу.

Мета дослідження

Порівняти характеристику давньогрецького кулачного бою та сучасного боксу

Результати дослідження

Найбільш ранні свідоцтва про кулачний бій відображені ще на шумерських, єгипетських і минойских рельєфах. Турніри з кулачних боїв, що нагадує бокс, проходили ще в Стародавній Греції. По-справжньому бокс став спортивним єдиноборством в 688 році до н. е.., коли кулачні бої були вперше включені в програму античних Олімпійських ігор. Сучасний бокс зародився в Англії на початку XVIII століття. У деяких країнах існують власні різновиди боксу ( сават у Франції, летхвей в М'янмі, муай-тай в Таїланді), тому часто використовується термін "англійський бокс".

Стародавня фреска з острова Кріт із зображенням боксують підлітків


1. Ранній період історії боксу Перше зображення бою було зроблено в шумерській печері в третьому тисячолітті до н.е.., а давньоєгипетський рельєф другого тисячоліття до н.е.. зняли вже не тільки боксерів, а й глядачів.На обох бійці б'ються голими руками.В 1927 американський археолог Спенсер виявив в Багдаді кам'яні плити з малюнком, на якому двоє людей готуються до поєдинку. Прийнято вважати, що вік цієї знахідки - 7000 років.Кулачні бої також описувалися в древніх індійських текстах: у Ведах, Рамаяні, Махабхараті. Свідоцтва існування боксу були знайдені і під час розкопок в містах Мохенджо-Даро і Хараппа.Перші знахідки, що підтверджують боксування в рукавичках, були зроблені в 1500-900 роках до нашої ери на Криті і в горах Сардинії (2000-1000 до нашої ери).

Руки кулачного бійця, обмотані шкіряним ременем

Правий боксер здається, піднімаючи палець вгору

Кулачний боєць відпочиває після змагань (бронзова скульптура, I століття до нашої ери)


Ліванці і етруски називали бокс пугілізмом. В Середземномор'ї не було поділу на вагові категорії, а клінч був суворо заборонений. У поєдинках не було раундів, і часто вони не обмежувалися за часом, закінчуючись нокаутом, визнанням поразки одним з учасників, а іноді навіть смертю. Хоча при тренуванні використовувалися рукавички, під час змагань учасники обмотували руки смужками з твердої шкіри, які захищали кулак. Двадцять третя пісня " Іліади " Гомера докладно розповідає про боксерському поєдинку між Евреалом і Епеосом. Відповідно до "Іліаді", бокс був включений микенскими воїнами у змагання на честь померлих. Інша легенда свідчить, що Тесей під час свого правління заснував різновид боксу, в якій два учасники сідали один навпроти одного і били кулаками, поки один з них не вмирав. З закінченням часу поєдинки стали проводитися стоячи, а учасники обмотували руки нижче ліктя. В 688 році до н.е.. бокс був вперше включений в програму 23-х античних Олімпійських ігор. Прийнято вважати, що творцем правил кулачних поєдинків, відомих в той час як пігмеї (pygme), був Геракл.Існує легенда, що спартанці перед тим, як навчитися володіти мечем і щитом, також проходили школу боксу.

Змагання в Древній Греції проходили на квадратному майданчику, посипаною піском, а огорожею цього "рингу" були глядачі. За дотриманням правил стежив суддя - гелладонік. Якщо у встановлений час жоден з учасників не поступався іншому - призначався обмін ударами без захисту. До участі в Олімпіаді допускалися тільки люди, народжені вільними. Тренування проходили в спеціальних школах - палестрах,спортсмени відпрацьовували техніку на мішках (називалися korykos) і щоб уникнути травм під час поєдинків обмотували ременями руки, зап'ястя і іноді груди.

2. Сучасний бокс 2.1. Кулачний бій

Кулачний бій "стінка на стінку"

Друге життя бокс отримав в Англії, де у 1681 р. відбувся перший боксерський матч. Вже з 1698 р. в Англії почалися регулярні змагання. Лондон став центром боксу, куди почали з'їжджатися боксери з усієї країни. Матчі відбувалися здебільшого на відкритому повітрі, без рукавичок і без правил. Матч закінчувався, коли боксер вже не міг продовжувати змагання. Звичайно після падіння суперника на землю, напад був заборонений.

Одним з перших чемпіонів був Джеймс Фігг, якого було проголошено чемпіоном 1719 року. Він зберігав цей титул протягом 15 років. У 1743 р. один з його учнів — Джек Бротон склав перші правила для цього виду спорту. За правилами в боксі можна було використовувати тільки руки, і не бити суперника нижче пояса. Після того як суперник опинявся на землі і не зміг піднятися протягом 30 секунд, бій мав зупинитися.


3.Правила сучасного боксу.

Як правило, раунди мають тривалість 3 хвилини (хоча у Великобританії використовувалися і 2-хвилинні раунди). Кожен боксер виходить на ринг з відведеного йому кута, і після кожного раунду він прямує сюди для того, щоб відпочити, отримати поради тренера і необхідну допомогу лікаря. Рефері контролює бій: перебуваючи на рингу, він стежить за поведінкою бійців, відраховувати нокдаун і штрафує за порушення правил. До трьох суддів може знаходитися поряд з рингом для того, щоб привласнювати учасникам бали.

Учасник бою може стати переможцем, відправивши свого опонента в нокаут. Якщо боксер збитий на землю ударом і доторкаеться землы будь-якою частиною тіла, крім ноги, рефері починає відлік. Якщо протягом 10 секунд він піднімається - бій триває, якщо ні - то він вважається нокаутованим, а його суперник стає переможцем. Також можливий технічний нокаут, якщо спортсмен отримав травму або не може захищатися. Боксерам забороняється наносити удари нижче пояса, тримати один одного, штовхатися, кусатися, плюватися і боротися. Також не можна бити ногою, головою, коліном, і будь-якою іншою частиною руки крім стиснутого кулака (ліктем, плечем, передпліччям, зап'ястям, відкритою долонею). Заборонено робити удари в спину, в задню частину шиї і голови і по нирках. Не можна триматися за канат або за суперника під час удару.Якщо клінч - розбивається рефері, обидва бійці перед тим, як нанести удар повинні зробити повний крок назад. Коли один з боксерів знаходиться в нокдауні, другий повинен відійти в нейтральний кут і чекати рішення судді.

Рефері може карати за порушення правил попередженням, зняттям очок або навіть дискваліфікацією. Умисна дія проти правил, що завдає травму супернику і зупиняє бій, як правило призводить до останньої і самої суворої мірою. Боксер, який отримав випадковий удар нижче пояса може відновити сили протягом 5 хвилин. Якщо після відведеного часу він не готовий продовжити бій, він зізнається нокаутованим. Особливим пунктом правил є випадкове зіткнення головами. Якщо подія відбулася в перші чотири раунди, то бій вважається нічийними, або не відбувся (який саме результат буде обговорюється до бою). Якщо подія відбулася після четвертого раунду, то бій зупиняється, і судді рахують голоси за повні раунди. Навмисне зіткнення головами вважається порушенням і штрафується.


4.Тренування

Тренування боксерів часто відбуваються в групах. На початку тренування спортсмени розминаються. За вказівкою тренера може проводитися: відпрацювання техніки нанесення ударів, бойових комбінацій, спаринг, відпрацювання техніки в парах або вправи на снарядах (боксерський мішок, груша). Практикуються вправи на спеціальну фізичну підготовку: вправи зі скакалкою, набивним м'ячем, гирею, грифом від штанги.

Висновок

Існує величезна різниця між тим боксом який ми звикли бачити сьогодні і тим який був кілька тисяч років тому. Сам бій був інший, без спеціального одягу, аксесуарів. Стародавні боксери, очевидно не користувалися боксерськими рукавичками, шоломами і всієї сучасної амуніцією. Насправді, бокс не завжди називався боксом. У стародавні грецькі, римські часи, спорт в якому кулаками били опонента називали кулачним боєм. Крім того, правила стародавнього боксу сильно відрізнялися від поширених сьогодні. Бої не ділилися на раунди і поразки як такого не було. Бій тривав до того часу поки один з суперників не відмовлявся від бою і в крайніх випадках до смерті супротивника. Стародавній бокс був більш жорстоким, на відміну від сучасного. Кулаки боксери обмотували смужками шкіри. Стародавні рукавички навіть могли бути з шипами, які доставляли смертельний біль. Такого в сучасному боксі немає.

Корисні ресурси

[[1]] [[2]]