Проект Андріяшевської Альони (45 - група)
Тема
'"НІТРАТИ НА НАШОМУ СТОЛІ"'
Автор навчального проекту: Андріяшевська Альона Олексіївна
Ідея проекту
Зясувати наскільки є шкідливі нітрати для організму людини при вживанні продуктів, які містять своєму склад невеликий їх відсоток.
ПИТАННЯ НАВЧАЛЬНОГО ПРОЕКТУ :
Основне питання:
1.
Ключове питання:
Який вплив нітратів на організм ?
Тематичні питання:
1. 2.
Змістові питання
1. Вплив нітратів на людський організм?
2. Нітрати в овочах та фруктах?
Стислий опис:
Проект з Біології "Нітрати на нашому столі" призначений для зацікавлення учнів суспільно значущою проблемою.
Контроль за вмістом нітратів у харчових продуктах.]]
Контроль за вмістом нітратів у харчових продуктах є важливим елементом забезпечення гарантованої якості харчових продуктів. У всіх економічно розвинутих країнах (навіть в Україні) контроль здійснюється в двох напрямках:
1) контроль виробника за якістю своєї продукції;
2) державний нагляд з якості харчових продуктів.
Нітрати досліджують на трансформуванні нітратів у нітрити з наступним синтезом барвників за участю нітратів. Для проведення лабораторного контролю за нітратами харчових продуктів є такі методи: електрохімічні, вольтамперіоетричні. Розробляються нові методи хромотографії, іонної та газо-рідинної. Інометричний метод визначення нітратів у продукції рослинності полягає у вилученні нітратів з аналізованого матеріалу.
З 1989 року в Україні впроваджена розроблена Украінським НДІ харчування “Уніфікована система гігієнічного контролю за вмістом нітратів у харчових продуктах” з обробкою даних на ЕОМ. Вона дає змогу не тільки контролювати ситуацію з забрудненням нітратами харчових продуктів, а й як справжня система моніторингу, має зворотний зв’язок. У ній передбачено бракування продукції з вмістом нітратів, більшим за допустимий, аналіз причин появи такої продукції в обігу та вживання адміністративних заходів до винних. Все це мало певний ефект. Відсоток проб продукції сільського господарства, в якій вміст нітратів перевищував допустимий, протягом 1998 – 2000 років знизився удвічі, а у деяких містах і у тричі.
У систему було також введено блок розрахунку фактичного добового надходження нітратів до організму людини з кожним продуктом і усім добовим раціоном загалом по Україні та окремих її регіонах. Це дає змогу оцінити величину навантаження нітратами, що припадає на населення України, з погляду безпеки здоров’я.
Всього санітарно – епідеміологічними станціями України щорічно проводиться близько 30 тисяч аналізів продукції. Продукція з високим вмістом нітратів, вибраковується.
Результати свого дослідження учні представляють у вигляді презентації з доповіддю, інформаційного бюлетня та веб-сайта. Захист проводиться на конференції (бажано запросити гостей). Кращі роботи нагороджуються.
Висновок
Проаналізувавши особливості нітратів та нітритів як продуктів життєдіяльності рослин і токсикантів, стан із забруднення ними харчових продуктів, заходи щодо обмеження їх токсичного впливу на людину та оцінку їх фактичного навантаження на організм людини, можна дійти висновку, що ситуацію не треба ані драматизувати, ані нехтувати нею. Для дорослої людини ці сполуки не страшні, але проблема існує для вагітних, немовлят, дітей від 3 до 7 років, хворих людей.
Таким чином, винні токсичні речовини – єдина причина хвороб. Її слід уникати, якщо ми дійсно хочемо бути здоровими.
З огляду на це слід знати, що треба робити, щоб не наражатися на небезпеку, пов’язану з отруєнням нітратами та впливом їх на організм.
По-перше, необхідно дотримуватись правил агротехніки вирощування сільськогосподарських культур та не зловживати використанням мінеральних добрив.
По-друге, слід заборонити приготування дитячих молочних сумішей на воді з місцевих джерел.
По-третє, треба вилучити з вживання тепличні культури.
І коли ми будемо дотримуватися цих критеріїв, то може, буде менше отруєнь, пов’язаних з нітратами та нітритами. Це і буде, як я вважаю, фундаментом для покращення нашого з вами здоров’я.
Навчальні предмети:
Українська мова і література Інформатика Географія Біологія,біохімія Класи: 7-12
Навчальні цілі та очікувані результати навчання:
Сформувати внутрішню мотивацію щодо вивчення теми «Нітрати на нашому столі». Виробити навички проведення дослідів за заданими завданнями.
Діяльність учнів:
1-й етап: Зацікавити учнів складною суспільною проблемою «Вплив нітратів на організм людини». Вчитель показує дітям презентацію. Учні переглядають презентацію проекту та обговорюють поставлену проблему. Знайомляться з критеріями виконання своїх дослідів.
2-й етап:Об’єднуються у групи по 3-4 особи за уподобанням та планування дослідження. Усі учні виконують однакову роботу. (Лише можна поділити завдання на етапі підготовки до презентації результатів проекту: один із групи готує мультимедійну презентацію, другий – публікацію (інформаційний бюлетень), а третій – веб-сайт.)
3-й етап: Розвинуть комунікативні навички. Формування первинних навичок виконання дослідів. Розвиток навичок, а саме вміння робити висновки.
4-й етап: Проведення опитування серед однолітків (учні 7-12 класів) та батьків. Визначення рівня інтересу до проблеми дослідження.
5-й етап: Удосконалення навичок роботи у мережі Інтернет, а саме пошуку веб-ресурсів за заданою темою "Нітрати на нашому столі" або "Вплив нітратів на організм людини". Вчаться встановлювати порядок, класифікувати веб-сайти, критикувати, добирати та ранжувати за критеріями.
6-й етап: Розвиток розумових дій, а саме вміння робити висновки. Перегляд веб-ресурсів, що запропонував вчитель, та пошук інших ресурсів із заданої теми "Вплив нітратів на організм людини".
7-й етап: Формування навичок оцінювання достовірності даних за визначеними критеріями. Розвивають навики мислення: аналіз та оцінювання за критеріями.
8-й етап: Аналіз та оцінювання проблеми. Визначення веб-сайтів з найбільш достовірною інформацію.
9-й етап: Навчитися планувати презентацію і готувати до неї потрібні матеріали (підбирати текст, малюнки тощо), підведення підсумків роботи та підготовка до презентації результатів.
10-й етап: Удосконалення умінь та навичок створення мультимедійної презентації, публікації (інформаційного бюлетеня) та веб-сайту. Розвиток вмінь коротко і ясно висловлювати свої думки, структурувати тестову інформацію, підбирати яскраві та цікаві малюнки до тексту. Розвиток вмінь аргументувати та доводити свою думку. Розвиток навичок публічного виступу. Створюючи публікації та веб-сайти учні набувають інформаційної культури вмінь посилатися на друковані та Інтернет-видання. Вчаться сумісної роботи: розподілу обов’язків, відповідальності за свої дії, взаємоповаги та взаємодопомоги.
11-й етап: Створення публікації та веб-сайту.
Приблизний час, необхідний для реалізації навчального проекту: 6 уроків з Біології
Матеріали та ресурси:
1. Ванханен В. Д., Майструк Н. Н. и др. Гигиена питания. – Киев: Здоров’я, 1980 – с. 166-180.
2. Габович Р.Д., Припутина Л. С. Гигиенические основы охраны продуктов питания. – Киев: Здоров’я, 1987 – с. 136-173, 199, 211.
3. Журавлёва В. Ф., Цапков М. М. Токсичность нитратов и нитритов // Гигиена и санитария. – 1983 - №1 - с. 60-69.
4. Рубенчик В. Л., Костюковский В. Л., Меламед Д. В. Профилактика загрязнения пищевых продуктов канцерогенными веществами. – Киев: Здоров’я, 1983 – с. 157-169.
5. Скурихин И. М., Нечаев А. П. Всё о пище с точки зрения химика. – Высшая школа, 1991 – с. 194-217.
6. Циганенко О. І. Нітрати в харчових продуктах. – Київ: Здоров’я, 1980.
7. Шарматов Т. Ш. и др. Чужеродные вещества в пищевых продуктах. – Алма-Ата, 1979 – с. 66-105.
Обладнання:
Для дослідів пробірки, тримачі,розчини нітратів різної концентрації,продукти дослідження(огірок,яблуко,буряк,цибуля) також використовується науково - популярна література,фотоапарат,засоби для зв’язку з Інтернетом і лазерний диск,комп’ютерні програми для створення мультимедійних презентацій,текстовий редактор,програми для створення публікацій.
Додаткове приладдя та витратні матеріали:
пробірки,тримачі, реагенти,скельця,записники.
Ресурси Інтернету:
http://ru.wikipedia.org Енциклопедія Вікіпедія.
Інше: Запрошення, за бажанням учнів, батьків, адміністрації школи, інших вчителів, представників преси та телебачення.
Отримано з http://www.refine.org.ua/pageid-306-1.html http://www.osvita.org.ua/referat/ecology/686/