Проект Державний устрій П`ятої республіки у Франції.

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 09:20, 29 жовтня 2015; 2769280 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Image008.jpg


Франція - унітарна державу. Країна розділена на 95 департаментів, департаменти - на комуни. У департаментах діють органи самоврядування - генеральні ради, що обираються населенням строком на 6 років з оновленням складу наполовину кожні 3 роки. Центральна влада представлена в обличчі префектів, що призначаються Президентом. У комунах місцева влада належить муніципальних рад, який обирається населенням на 6 років. Муніципальні поради обирають мера.

У Франції поєднуються елементи парламентської і президентської республік. Чинна Конституція Французької Республіки набула чинності 5 жовтня 1958 Вона ухвалила державний лад, що отримав назву П'ятої республіки.

Центральне місце у системі державних органів Франції належить Президентові. Він обирається шляхом загальних і прямих виборів. У вересні 2000 р. на референдумі було прийнято рішення про скорочення конституційного терміну президентських повноважень з 7 до 5 років. Повноваження Президента в усіх сферах державного житті надзвичайно великі. Деякі з них вимагають міністерської контрасигнації, але найважливіші права Президент здійснює особисто. Стаття 5 Конституцією закріплює за них обов'язок забезпечувати "своїм арбітражем нормальне функціонування державних органів, а також спадкоємність держави". У цій же статті проголошено, що Президент є "гарантом національної незалежності, територіальної цілісності, дотримання угод Співтовариства та договорів". Президент має широкі прерогативами у галузі законодавства. Він наділений права законодавчої ініціативи. Усі закони, прийняті Парламентом, повинні бути протягом 15 днів підписані і промульгіровани Президентом. Якщо вона не згодна з законом або якимись його положеннями, то може вимагати повторного обговорення цього акта. Тільки після вторинного схвалення законопроекти Президент зобов'язаний його підписати. За пропозицією Уряду або Парламенту Президент може передати на референдум законопроект, "що стосується організації державної влади, що містить схвалення будь-якої угоди про Співтоваристві або який має на меті дозволити ратифікацію якого-небудь договору" (ст.11). У випадку схвалення законопроекти Президент оприлюднить його в 15-денний термін. Будь законопроект може бути переданий Президентом до Конституційної ради для перевірки відповідності Конституції.

Що ж до відносин Президента з Парламентом, то тут перш за все необхідно зазначити таке важливе його повноваження, як право розпуску нижньої палати. Однак це рішення він може прийняти тільки після консультації із Прем'єр-міністром і головами палат (ст.12). У двох випадках - протягом року з моменту виборів і в період здійснення надзвичайних повноважень Президентом - розпуск Національних зборів неможливий.

Досить широкі прерогативи Президента і в сфері управління. Він головує на засіданнях Ради Міністрів, підписує обговорювалися на них декрети і постанови, призначає Прем'єр-міністра і за його пропозицією - інших членів Уряду, приймає відставку Прем'єр-міністра і міністрів, у відповідності зі ст.13 Конституції "виробляє призначення на цивільні і військові посади ". Президент представляє Францію в відносинах між державами, укладає договори, призначає послів Франції, приймає іноземних послів. Він є головнокомандувачем збройними силами. Зрештою, Президент "гарант незалежної судової влади". Він здійснює право помилування. Крім перерахованих вище великих прав, що здійснюються Президентом в нормальних умов, ст.16 Конституції передбачає за ним Надзвичайні повноваження "в разі виникнення безпосередньої загрози для Республіки". Рішення ввести Надзвичайні повноваження Президент ухвалює після консультацій з Прем `єр-міністром та інформує про це населення країни. Протягом усього терміну дії надзвичайних повноважень в руках Президента зосереджена вся повнота влади.

Законодавчий орган Республіки - Парламент - з установленням П'ятої республіки грає відносно невелику роль в політичному житті країни. Парламент складається з двох палат - Національних зборів і Сенату. Національні збори, до складу якого входять +577 депутатів, обирається терміном на 5 років. За Законом 1985 вибори до Національних зборів проводяться на основі пропорційної виборчої системи. До Сенату входять представники департаментів, "заморської Франції" і французів, що проживають за кордоном. До складу Сенату - 321 чоловік, який обирається шляхом непрямих виборів на 9 років. Кожні 3 роки Сенат оновлюється на 1 / 3. Парламент має намір на чергові сесії 2 рази на рік. Кожна палата створює за 6 постійних комісій.

Основна функція парламенту- прийняття законів - значно обмежена Конституцією 1958 Перш за все ст.34 точно визначає коло запитань, за яким Парламент має право видавати закони. Вирішення питань, не включених в цей список, віднесено до відання Уряду. Якщо Парламент перевищить свої повноваження, Уряд має право вимагати у Конституційної ради прийняти рішення про розмежування компетенції. Про звуженні прав законодавчої влади свідчить і те, що депутати обмежені в реалізації законодавчої ініціативи (ст.40), а урядові законопроекти користуються пріоритетом (ст.42). Права Парламенту урізані і у фінансовій галузі. Стаття 7 встановлює певний строк прийняття Парламентом фінансових законопроектів. У випадку порушення цього строку норми законопроекту вводяться в дію шляхом видання Урядом відповідного акту.

Парламент володіє правом контролю над діяльністю Уряду. Стаття 49 надає можливість висловити Уряду недовіра, прийнявши резолюцію осуду. Палати можуть утворювати комісії для виробництва парламентського розслідування.

Уряд Франції- Рада Міністрів, згідно з ст.20 Конституції, "визначає й веде політику нації". До складу Уряду входять Прем'єр-міністр - голова Уряду, міністри, що очолюють міністерства, і державні секретарі, керівні підрозділами окремих міністерств. Опції Уряду Конституція визначає в самій стислій формі. Оскільки ст.37 закріпила положення, яке встановлює, що усі питання, не включені "в область законодавства, вирішуються в адміністративному порядку", тобто в тій сфері, яка виходить за межі дії закону, акт Уряду замінює закон. Крім того, згідно з ст.38, Уряд із дозволу Парламенту може приймати ордонанс (акти, які мають силу Закону) та у сфері дії закону. Ордонанс повинні бути затверджені спеціально виданим законом "до закінчення терміну, зазначеного закону, що дозволив їх видання". Уряд відповідальний перед Національними зборами. У разі прийняття резолюції осуду абсолютною більшістю Національних зборів вона повинна піти у відставку.

У Конституції спеціально позначені повноваження Прем'єр-міністра. На нього покладено відповідальність за національну оборону, він повинен забезпечувати виконання законів, здійснювати нормотворчу діяльність та призначати на деякі військові і цивільні посади. Прем'єр-міністр володіє істотними прав щодо Парламенту: йому належить право законодавчої ініціативи, він може вимагати скликання Парламенту, в будь-який час виступити в палаті Парламенту, нарешті, вимагати, на підставі ст.38, передачі Уряду законодавчих повноважень.

  • Конституційна рада - особлива орган, що контролює дотримання Конституції. У його складі 9 осіб, що призначаються на 9 років. 3 члени Ради призначаються Президентом, 3 - головою Сенату і 3 - головою Національних зборів. Всі закони до їх промульгації Президентом і регламенти палат до їх прийняття повинні поступати на розгляд Конституційної ради, який дає висновок про те, чи відповідають вони Конституції. Якщо Конституційна рада розв'яже, що той чи інший акт суперечить Конституції, то має право його відмінити. Крім функції нагляду в конституційного повноваження Конституційної ради входить спостереження за ходом президентських виборів, проведенням загальнонаціональних референдумів та розгляд суперечок про правильність обрання депутатів Парламенту. Рішення Конституційної ради є остаточними і не підлягають оскарженню. Вони обов'язкові для всіх державних органів.
  • Економічна і соціальна рада - консультативний орган при Уряді. Він дає ув'язнення на законопроекти, що відносяться до сфери його компетенції (переважно це законопроекти економічного і соціального характеру). Рада має право і сам брати участь у розробці цих проектів. Він, крім того, може висловлювати свою думку про реалізації економічних планів.

Члени Ради можуть виступати перед делегатами Парламенту з викладом своїх думок з основних питань економічної і соціальної політики. Оскільки Економічна і соціальна рада - консультативний орган, його висновки не носять обов'язкового характеру.