Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Панченко Крістіна

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Чорна кам'яниця у Львові

Чо́рна кам'яни́ця, також кам'яниця Анчевських — житловий будинок № 4 на площі Ринок у Львові, архітектурна пам'ятка. Збудована 1577 року Петром Красовським у стилі ренесансу.


Петро Красовський

Петро Красовський — львівський будівничий епохи Ренесансу. За походженням італієць, родом із кантону Тічіно у Швейцарії. Вперше згадується 1567 року, коли прийняв міське право (громадянство) Львова. Записаний як Petrus Crassowski Italus Murator Szwanczar.


Походження назви

Свою назву Чорна кам'яниця одержала у XIX столітті через цілком прозаїчну причину: протягом століть свинцеві білила, які наносилися як ґрунт для поліхромії (багатоколірності), окислювалися під дією повітря і світла і таким чином утворився її таємничий чорний колір. Таємничість цієї кам'яниці полягає і в тому, що одна з теорій чорного кольору фасаду, яку, проте, не визнають провідні архітектори Львова, — це закопчення білого каменю пісковику сажею внаслідок багаторічного опалення кам'яниці дровами та вугіллям.

055532 e61e8eb9 XL.jpg


Chorna camianucia fghjlplkuyg1-226x368.jpg

Цікаві факти

1. Після побудови була звичайного кольору місцевого пісковика - сірого. Імпозантний чорний колір - продукт довготривалого всотування каменем в себе пилу і бруду Ринку, а ще пічного диму: до 1960=х років тут палили вуглем. Так, принаймні, кажуть. А ще подейкують, що зараз її просто пофарбовано на чорне.

2. Чорною кам'яниця називалася не завжди. Її знали також як Київську кам'яницю, будинок Лоренцовича або Докторську кам'яницю.

3. Колись тут містилася одна з перших львівських аптек. Її тримав один з власників будинку, Ян Лоренцович, що купив кам'яницю в 1596р.

4. Перед входом до кам'яниці - незвикло-вузенька лавиця. Тут колись сидів сторож кам'яниці, а щоби не заснув, лавицю зробили максимально незручною.

5. В 1926 році кам'яницю купило місто і влаштувало в ній історичний музей імені Яна ІІІ Собєського. Музейна традиція не переривалася з того часу - зараз в кам'яниці теж історичний музей.

6. Руст, яким вкритий весь фасад чорної кам'яниці, називається діамантовим, хоча викладений він з вапнякових блоків.

7. Від багатих інтер'єрів кам'яниці до наших часів збереглися мармурові міжкімнатні портали першого та другого поверху з витонченою різьбою та мармурове оздоблення вікон другого поверху.


Львівський історичний музей

Льві́вський істори́чний музе́й — один із найстаріших музеїв України, заснований у 1893 році. Вміщає понад 330 тисяч музейних предметів. Експозиція знайомить з історією міста Львова та галицьких земель від найдавніших часів до наших днів.

Музейні експозиції розташовані в пам'ятках архітектури XVI–XVIII ст. — будинках № 2,4,6,24 на площі Ринок та в колишньому міському Арсеналі на вул. Підвальній, 5.


Місцезнаходження Чорної кам'яниці у Львові на карті

Посилання на місцезнаходження Чорної кам'яниці у Львові(карта);



"Найважливіші події"

Дата Історична подія
1577р. Збудована Петром Красовським
1875–1877 р. Відновлено аттик і портали
1884р. Надбудовано 4-й поверх
Кінці XVI століття В будинку відкрито першу у Львові аптеку
XVII століття Називалась "докторівською кам'яницею"
1893р. Засновано музей


Ресурси:

  • Посилання на власний фотоальбом у [1];
  • Посилання на власний блог у [2];
  • Посилання на добірку відеоматеріалів [3];
  • Посилання на опитування або анкету у Google Форми [4];
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Моє рідне місто або село