Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Коваленко Вікторії.
Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 09:05, 5 жовтня 2015; 4023657 (обговорення • внесок)
Дніпропетровщина є колискою запорозького козацтва. За всю історію запорозького козацтва існувало вісім Січей, п’ять з них знаходилися на території Дніпропетровської області. Дніпропетровськ — найпросторіше місто України, де кожному городянину дісталося 474 кв. м площі. Над Дніпропетровською областю пролягає найдовший у світі авіа-маршрут Нью-Йорк–Сингапур (18,5 годин польоту без пересадки). На одного мешканця Дніпропетровська припадає 134 кв. м зелених масивів і насаджень — один з найбільших показників в Україні. В області видобувається 100% загальноукраїнського обсягу марганцевої і майже 80% залізної руди. В Україні найбільші в світі запаси марганцевої руди – 2,3 млрд т, або близько 11% від усього світового запасу. Дніпропетровський метрополітен досі можна вважати однією з найкоротших «підземок» світу: 6 станцій, загальною довжиною 7,8 км. Дніпром пролягав один з найбільших історичних транспортних шляхів — «шлях із варяг у греки» — система річкових шляхів і волоків між ними завдовжки 3 тис. км, що пов’язувала північні землі Давньої Русі з південними руськими землями та Балтійське море з Чорним. У Дніпропетровську розташована найдовша в Європі набережна — завдовжки 23 км.
Зміст
Дніпропетровськ на карті України Google (вставити фотокопію карти)
Таблиця "Найважливіші події на території Дніпропетровська"
Дата | Історична подія |
---|---|
20 липня 1926 | Катеринослав перейменовано у Дніпропетровськ. |
1927 | Створено Дніпропетровський Музично-драматичний театр ім. Тараса Шевченко, першим комісаром якого був О. Довженко |
9 лютого 1932 | Дніпропетровськ став обласним центром |
1936 | Побудовано стадіон «Металург» |
25 жовтня 1943 | Дніпропетровськ було відвойовано радянськими військами, після чого почалось відродження промисловості, відбудова міста. |
30 квітня 1958 | Пройшла перша передача Дніпропетровського телецентру |
1993 | Заснована мережа АТБ-Маркет, нині одна з найбільших у країні. |
Демографія
Дніпропетровська область належить до найбільш урбанізованих областей України. Приблизно 83,4% населення області проживає в містах. Темпи природного зменшення кількості населення в межах області суттєво різняться між окремими адміністративно-територіальними одиницями. Лише Першотравенськ з усіх територіальних одиниць області має невеликий природний приріст населення, тобто кількість народжених перевищує кількість померлих. У Дніпропетровської області жінок у віковій групі 60 років і старше майже вдвічі більше, ніж чоловіків. У Дніпропетровської області чоловіки живуть в середньому на 10 років менше, ніж жінки. Але середня очікувана тривалість життя має тенденцію до збільшення: так, від 2005 до 2010 рр. показник для чоловіків збільшився на 3,6 року, а для жінок — на 1,8 року. До сіл Дніпропетровської області приїжджає більше людей, ніж виїжджає з них. Ситуація в містах області — зворотна, сальдо міграції є від’ємним.
Економіка
Дніпропетровська область за величиною валової доданої вартості на одну особу (31 009 грн) серед областей України у 2010 р. займала найвищу позицію. Область є лідером із залучення іноземних інвестицій серед областей України, зокрема, випереджаючи Донецьку область, з обсягом ПІІ у 2,5 млрд доларів США. Дніпропетровська область є високо індустріалізованою і має найбільший у країні обсяг випуску промислової продукції на одну особу. Дніпропетровська область — один зі світових центрів ракетно-космічного будування. До речі, Україна є п’ятою країною у світі, за кількістю запущених у космос ракетоносіїв. У споживанні продовольчих товарів відбувся явний перехід до більш дорогих дієт. Однією з очевидних ознак цього є різке падіння обороту хліба (з 12% від загального числа харчових продуктів у 2000 р. до лише 2,5% у 2010р.), а м’ясо та м’ясні продукти збільшилися у своєму обороті (з 11,9% від загального числа харчових продуктів у 2000р. до 13,9% у 2010 р.). Чоловіки більш активно беруть участь у трудовій діяльності, їхня участь склала 72,6% у 2011 р., тоді як економічно активних жінок на той момент було лише 58,7%. У зайнятості в Дніпропетровської області домінують великі підприємства, які у 2009 р. забезпечували роботою 67% усіх штатних працівників, зайнятих в області.
Екологія
Український «Південмаш» (м. Дніпропетровськ) виробляє найекологічніші ракетоносії у світі. За їх допомогою у космос відправляють комерційні вантажі у рамках міжнародного проекту «Морський старт». За показниками бактеріологічного та вірусного забруднення вода у Дніпропетровській області має кращі показники, ніж в Україні в цілому. Але основною проблемою місць водозабору у Дніпропетровській області є висока мінералізація води та вміст у ній хімічних речовин із високою токсичністю. Показник рівня заповідності територій Дніпропетровської області в 2,13 раза менше за середнє значення в Україні. За середнім вмістом забруднювальних домішок в атмосферному повітрі рівень забруднення перевищує середній по Україні майже в 1,5 раза, що зумовлено концентрацією об’єктів важкої промисловості в регіоні.
Ресурси:
- Посилання на презентацію у Хмарка-КДПУ;
- Посилання на власний фотоальбом у Хмарка-КДПУ;
- Посилання на власний блог у Blogger;
- Посилання на добірку відеоматеріалів;
- Посилання на опитування або анкету у Google Форми;
- Посилання на спільний груповий постер.
Сторінка проекту Моє рідне місто або село
Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка