Android 5.0 Lollipop

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Android-lollipop.png

Android Lollipop — версія мобільної ОС Android. Представлена публіці 25 червня 2014 року і випущена у вигляді бета-версії для деяких моделей серії Google Nexus. Офіційний реліз відбувся 3 листопада 2014 року разом з новим планшетом Nexus 9, випущеному у співпраці з компанією HTC. Вихідний код релізної версії був наданий виробникам восени 2014 року. Найбільш очевидні зміни в Android L включають новий користувальницький інтерфейс, названий авторами «матеріальний дизайн» (Material design), удосконалення повідомлення, які тепер доступні з екрану блокування, і з будь-якого додатку вгорі екрану. Внутрішні зміни ґрунтуються на переході на віртуальну машину ART (Android Runtime), офіційно яка змінює Dalvik для підвищення продуктивності і оптимізації, спрямованої на підвищення енергоефективності системи.

Особливості

Нова версія має багато нового. Більшість змін торкнулися в першу чергу внутрішніх компонентів системи. Google постарався максимально винести компоненти операційної системи за її межі. В результаті всі стандартні додатки тепер запросто оновлюються через Google Play Store, а відмінності API для розробників були винесені в сервіс Google Play Services.

Список нововведень та змін Android 5.0:


Androidpit-galaxy-s5-lollipop-one.jpg
  • нові способи синхронизації даних при першому запуску смартфона;

  • дизайнерська концепція Material Design;

  • віртуальна машина ART;

  • нові сповіщення;

  • покращений екран блокування;

  • багатокористувацький режим;

  • загальносистемний Google Search;

  • новий диспетчер завдань;

  • Project Volta – API для енергозбереження;

  • новий API для роботи з камерою;

  • корпоративний режим роботи;

  • оновлення налаштувань;

  • новий поштовий клієнт;

  • оновлений календар;

  • окремий додаток для відправки SMS.


Перший запуск

В Android 5.0 майстер ініціалізації став простішим та одночасно функціональнішим.

Nfc sync.jpg

Крім того, в нього тепер вбудована так звана двохфакторна авторизація (2FA) – прямо при введенні даних про користувача Google, система запропонує ввести код, відправлений по SMS. Якщо Android 5.0 при першому запуску виявить, що є оновлення для майстра ініціалізації, він їх скачає, встановить та запропонує скористатися новою версією. І все це для безпеки даних.

Material Design

Material Design – це не стиль оформлення Android 5.0. Це ціла ідеологія. Це не лише нові принципи побудови інтерфейса, але й його "плоский" стиль, дуже багато анімації.
Мета компанії проста: використовуючи різні пристрої (смартфон, планшет, годинник, телевізор і навіть машину), інтерфейс має залишатися звичним.
Material Design використовує таке поняття як "папір". Під цим терміном розуміється все те, що виводиться на екран додатком. Причому "сторінок" у програми може бути скільки завгодно багато і всі вони розміщуються над підкладкою. Тобто для "листка паперу" можна задати Z-координату відносно підкладки. Якщо вона рівна 0, значить це і є фон, а якщо вище, то на фон проектується тінь. І чим сторінка вище, тим більша тінь.

Shadow.jpg

Анімація в новому Android побудована за цілком іншими принципами. Навіть не так - ці самі принципи з'явилися. Раніше їх фактично не було. Анімацію розробники вставляли на свій смак, а дещо Google додала на рівні ОС. Тепер же пропонується єдина модель, система, набір правил, згідно яким елемети і екрани перетікають із одного в інше. Головне правило - нічого нікуди не повинне телепортуватися. Тепер буде видно, звідки що взялося і куди приїхало. За все відповідає оновлений Android 5.0.

Screenshot 2014-12-27-15-16-17.jpg

Android 5.0 став зовсім по іншому працювати з кольором. Тепер Google рекомендує використовувати насичений колір для заголовків і білий колір для тексту в цьому заголовку.

Screenshot 2014-12-27-15-28-17.jpg

Pallete api s.jpg

ART

Віртуальну машину ART або Android RunTime Google написав з нуля та помістив в Android 4.4, але лише як опцію. У версії Android 5.0 крім ART нічого не залишилось.

Art view.png

Що ж дає ART? Віртуальна машина використовує всі переваги сучасних комплектуючих, забезпечуючи не лише приріст продуктивності, але й зниження енергоспоживання.
Одна з головних відмінностей між Dalvik та ART – це зміна способу компіляції з JIT на AOT. JIT (just-in-time) змушував Dalvik компілювати додаток при кожному запуску. В результаті воно максимально оптимізувалося під ресурси, які малися на пристрої. AOT (ahead-of-time) пропонує компіляцію лише один раз, що створює "усереднений" виконуваний байт-код, який може працювати не так швидко.
Однак ART працює розумніше – із Play Store система отримує APK-файл з невідкомпільованим кодом. Далі, при установці, відбувається компіляція, враховуючи всі особливості пристрою. І як результат отримується оптимізоване під конкретний смартфон (планшет, комп'ютер і т. п.) додаток, запуск якого стає помітно коротшим, оскільки компілювати його більше не потрібно.
Ще одна важлива зміна, яку приносить ART – підтримка 64-бітних процесів та 64-бітної адресації пам'яті. Android нарешті став 64-бітним, а тому саме починаючи з версії 5.0 почнуть з'являтися пристрої з об'ємом оперативної пам'яті більше 3 Гбайт.

Сповіщення

В новій системі знову переглянули дизайн панелі сповіщень. Вона тепер сумісна з швидкими налаштуваннями. Google відмовилася від фона на панелі сповіщень.

Screenshot 2014-12-27-15-38-05.jpg

Список швидких параметрів поповнили кнопки для блокування зміни орієнтації та ліхтарика. А ось кнопка "автоматична яскравість" зникла. Тепер система завжди підлаштовується під поточне освітлення, регулювати яскравість можна відштовхуючись від даного рівня.

Screenshot 2014-12-27-15-40-06.jpg

Серйозно змінилася система сортування сповіщень. Режим роботи сповіщень тепер можна конфігурувати на панелі регулювання звуку.

Екран блокування

Android 5.0 нарешті в повній міра почав використовувати екран блокування. Він тепер дуже функціональний і його центральна частина - сповіщення.

Screenshot 2014-12-27-15-44-33.jpg

Вони тепер виводяться приблизно так, як на панелі сповіщень, але не повним списком.
Набір основних способів захисту від розблокування не змінився.
В параметрах безпеки з'явився підрозділ Smart Lock (розумний замок), в якому приховані "розумні" способи захисту телефона. Найвеселіший з них - це розпізнавання облич.

Screenshot 2014-12-27-15-46-17.jpg

Ще одна цікава можливість виведення сповіщень на екран блокування - це пріоритет по секретності.

Багатокористувацький режим

За замовчуванням в системі створено два профіля: власний та гостьовий. Останній може бути корисним, якщо необхідно передати на короткий час телефон іншій особі. Інші користувачі до даних доступ не отримують.

Screenshot 2014-12-27-16-12-35.jpg

Інші користувачі мають практично ті ж самі можливості, що й власник. Вони можуть скачувати та встановлювати додатки з Play Store, мають доступ практично до всіх налаштувань. Хіба що параметри передачі даних в мобільних мережах (точки доступу APN) використовуються спільні.

Також іншим користувачам можна заборонити здійснювати дзвінки та відправляти повідомлення.

Screenshot 2014-12-27-16-15-02.jpg

Google Search

Пошук Google (Google Search) тепер є всюди, у всій системі. На більшості пристроїв увімкнено визначення «OK Google» - промовивши цю фразу, користувач запустить голосовий пошук. Не важливо, що зараз запущено на телефоні - якщо екран увімкнений, то все спрацьовує.

Ok google.jpg

А якщо не увімкнений, то можливі варіанти. Оформлені Google Now та Google Search цілком в стилі Android 5.0 та Material Design. Великі і світлі картки цілком інформативні та оснащені гарною та плавною анімацією.

Screenshot 2014-12-27-16-16-30.jpg Screenshot 2014-12-27-16-17-29.jpg
Screenshot 2014-12-27-16-17-34.jpg Screenshot 2014-12-27-16-17-38.jpg

Разом з тим на робочому столі залишилось поле пошуку.

Screenshot 2014-12-27-15-10-50.jpg

Диспетчер завдань

В Android 5.0 диспетчер завдань зазнав значних змін.

Ok google.jpg

Google придумала більш цікавий спосіб виведення списку відкритих програм. Точніше спочатку компанія придумала нове оформлення списку вкладок в браузері – у вигляді вкладок-карток. А потім, очевидно зрозумівши, як це зручно та наглядно, вирішила точно так само виводити і список останніх додатків.

Screenshot 2014-12-27-16-21-53.jpg

Окремі вкладки тепер виводяться в списку на рівні окремих додатків. І, що найголовніше, з іншими додатками та ж ситуація: декілька вкладок можуть отримати налаштування системи, Google Drive, де відкрито декілька документів (по вкладці на кожній). Діалоги Hangouts, листи в Gmail/Inbox і так далі – тепер в центрі відкритий документ, а не окремий додаток. Заголовок кожної вкладки – це назва документа. Зліва від нього - логотип додатків. Закрити вкладку можна як жестом в бік, так і просто натиснувши на хрестик справа. Додатки із Android 5.0, здатні змінювати колір рядка стану, також змінюють і колір заголовка вкладки.

Chrome39.jpg

Project Volta

Android 5.0 пропонує познайомитися з Project Volta (проект «вольта»). Він направлений на зниження енергоспоживання. Один із головних модулів Project Volta – це спеціальний скрипт Battery Historian, написаний на Python і який дозволяє збирати дані про споживання енергії додатком. Все виводиться у вигляді графіка і можна відслідкувати, в яких моментах програма їсть заряд акумулятора максимально.

Screenshot 2014-12-27-17-09-55.jpg

В налаштуваннях з'явився розділ Режим енергозберігання або Battery saver. Увімкнувши його, система більш агресивним чином почне понижувати частоту процесора, знижувати активність фонових завдань, буде урізана анімація і т. п. Коли режим активний, рядок стану та навігаційна панель перефарбовуються в яскраво-помаранчевий. Також активацію режиму можна зробити автоматичною при заряді акумулятора 5% або 15%.

Screenshot 2014-12-27-17-10-02.jpg Screenshot 2014-12-27-17-10-06.jpg

Новий API для роботи з камерою

Найоловніша відмінність нового API Camera2 від попереднього - можливість збереження кадрів в форматі RAW, а не лише в JPEG. Camera2 не використовує якоїсь спеціальної версії RAW, а зберігає все в Adobe DNG, так що будь-який Photoshop або Lightroom без питань відкриють відзняті кадри. Також новий API дозволяє контролювати параметри до того, як кадр буде зроблено. Так тепер можна регулювати фокусування в ручному режимі, ISO, витримку і баланс білого.

Lcamera.jpg


Screenshot 2014-12-27-17-12-14.jpg Screenshot 2014-12-27-17-12-19.jpg

Література

  1. Огляд Android 5.0

  2. Google Android 5.0 Lollipop - 4PDA

  3. Android 5.0 Lollipop

  4. Android 5.0 (Lollipop)

  5. Android 5.0 (Lollipop) - нова версія