Стратегії пошуку відомостей в інтернеті Шевченко Р.О., 2015

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Стратегії пошуку відомостей в інтернеті

Мета

Пошук інформації — одне із завдань, яке найчастіше доводиться вирішувати будь-якому користувачу Інтернету. Але знайти у великій кількості сайтів і веб-сторінок необхідну і точну інформацію та потрібні ресурси — дуже непросто. Тому ви повинні вміти використовувати різні способи пошуку інформації, правильно формулювати запити й критично оцінювати знайдену інформацію.

Матеріали

Інформаційний пошук - це процес пошуку інформації з певної теми.

Основним завданням інформаційного пошуку є швидке і точне знаходження необхідної інформації.

До основних способів пошуку в Інтернеті належать:

  1. Вказівка (зазначення) адреси веб-сторінки. Це найшвидший спосіб пошуку. Його слід використовувати в тому випадку, коли точно відома адреса сторінки.
  2. Переміщення за допомогою гіперпосилань. З його допомогою можна переходити зі сторінки на сторінку, шукаючи потрібну інформацію. Недоліком цього способу пошуку є те, що, користуючись гіпертекстовими посиланнями, можна нескінченно довго подорожувати Інтернетом. Враховуючи те, що в Інтернеті створені мільйони веб-сторінок, знайти потрібну інформацію таким способом не завжди вдається.
  3. Використання спеціальних інструментів пошуку — добірок посилань, пошукових каталогів та систем, метапошуку. Ці інструменти мають спеціальні засоби організації пошуку що забезпечує ефективний пошук потрібної інформації в Інтернеті.

Знайдену в результаті пошуку інформацію обов'язково потрібно проаналізувати. Ви повинні розуміти, що інформація, яка знаходиться в Інтернеті, не завжди достовірна, може бути застарілою, містити помилки. Тому перед використанням знайденої інформації з'ясуйте:

  • коли сайт був створений і як часто поновлюються повідомлення на ньому;
  • кому належить сайт — приватній особі чи організації;
  • чи є посилання на джерела отримання повідомлень;
  • чи є зворотній зв'язок з адміністратором сайту або авторами статей.

Звертаємо вашу увагу: при використанні матеріалів з Інтернету, потрібно дотримуватися вимог авторського права: слід вказувати ім'я автора, повну назву й адресу публікації. З першими двома способами пошуку ви вже ознайомилися, а третій — використання спеціальних інструментів пошуку — детально розберемо у наведеному нижче пункті.


Добірки посилань

Добірки посилань використовуються для пошуку інформації з конкретної теми. Вони містять списки посилань на сайти, які у деяких випадках згруповані в рубрики. Автори сайту вручну здійснюють занесення посилань до добірки. Наприклад, для пошуку матеріалів з історії України IX—XVIII ст. можна використовувати сайт Ізборник (litopys.org.ua/). На сайті створена електронна бібліотека давньої української літератури — добірка електронних документів за даною тематикою: літописи, хроніки та історичні документи. У верхній частині головної сторінки сайту є посилання (Лінки) на сторінку, яка містить добірку посилань на інші джерела інформації із зазначеного історичного періоду.


Пошукові каталоги

Пошукові каталоги служать для пошуку інформації з різноманітних тем. Вони, як і добірки посилань, створюються вручну. Посилання на джерела інформації класифіковані в пошукових каталогах за темами, наприклад, освіта, наука, техніка, розваги, подорожі тощо. Кожна з цих тем може бути розбита на підтеми, що дозволяє звужувати область пошуку. Вибравши в каталозі тему, яка вас цікавить, ви отримуєте перелік посилань на інші сайти, з яких можна розпочинати пошук.


Пошукові системи

Недоліком добірок посилань і пошукових каталогів є те, що вони пропонують невеликий за обсягом перелік посилань на сайти з потрібної теми, адже вони створюються людьми. Для кількаразового збільшення області пошуку цю роботу слід автоматизувати. З цією метою були розроблені пошукові системи. Пошук у таких системах здійснюється за допомогою спеціальних програм, які постійно переглядають веб-сайти Інтернету, автоматично створюють каталоги посилань та підтримують відповідність між створеними каталогами і наявними в мережі матеріалами. Робота користувача з пошуковою системою базується на формуванні запиту, згідно з яким відбувається добір потрібних документів. Запит формується за допомогою одного або кількох ключових слів. Результати пошуку надаються у вигляді списку посилань і короткої анотації до них. Ключове слово — це слово, яке в найбільшій мірі відображає інформацію, яку потрібно знайти. Запит — це набір ключових слів, за якими відбувається пошук і відбір необхідних документів. Першою пошуковою системою стала WebCrawler, створена в 1994 р. На відміну від тих, що були створені раніше, ця система дозволяла користувачам здійснювати пошук за будь-якими ключовими словами на будь-якій веб-сторінці. Це стало стандартом для всіх сучасних пошукових систем. Пошукова система — це комплекс програм і потужних комп'ютерів, здатних приймати, аналізувати й обслуговувати запити користувачів з пошуку інформації в Інтернеті.

Пошук інформації в пошуковій системі Google

На даний момент основною пошуковою системую в мережі Інтернет є Google .Пошуковик Google покликаний економити наші час та нерви, допомагаючи швидко знайти необхідну інформацію. Проте часом і тривалі "заклинання" пошуковика не дають результатів. 96% користувачів не знають про різні способи пошуку інформації в Google. До вашої уваги деякі з них:

1. Як знайти точний вислів або форму слова:

За допомогою оператора " ". Візьміть вислів або слово у лапки, і Google шукатиме веб-сторінки, де є саме такий вислів.

2. Як знайти цитату, в якій пропущене слово:

Візьміть усю цитату в лапки, а замість пропущеного слова поставте зірочку *. Цитата відшукається зі забутим словом.

3. Як знайти будь-які з кількох слів:

Просто перерахуйте усі варіанти, що пасують, через вертикальний слеш |. Google шукатиме документи з будь-яким з цих слів.

4. Як знайти слова у межах одного речення:

Використовуйте оператор з красивим іменем "амперсанд" - &. Якщо поєднати слова амперсандом, Google знайде документи, де ці слова стоять в одному реченні.

5. Як знайти документ, що містить певне слово:

Поставте перед потрібним словом плюс, не відокремлюючи його від слова пробілом. До запиту можна додати кілька обов’язкових слів.

6. Як виключити слово з пошуку:

Поставте мінус перед словом, яке не хочете бачити у відповідях. Так можна виключити кілька слів.

7. Як шукати на конкретному сайті:

Для цього підійде оператор site. Він дозволяє просто в запиті вказати сайт, на якому потрібно шукати. Тільки обов’язково поставте після site двокрапку.

8. Як шукати документи певного типу:

Вам потрібен оператор mime. Поставте у запит mime, двокрапку а потім тип документу, який вам потрібен. Наприклад, pdf або doc.

9. Як шукати на сайтах певною мовою:

За допомогою оператора lang. Після lang потрібно поставити двокрапку та написати, якою мовою вам потрібні документи. Якщо це українська мова, потрібно вказати uk, якщо російська – ru, білоруська – be, англійська – en, французька- fr.