Незвичайні способи кодування повідомлень. Автор - Андрущенко Олена
Мета: познайомитись з поняттям „кодування”, навчитися кодувати числові та текстові повідомлення; ознайомитися з основними засобами зберігання повідомлень; розвивати логічне мислення, пам’ять, творчу уяву; виховувати інформаційну культуру.
Поняття про кодування. Кодування повідомлень
У нашому житті ми постійно отримуємо, обробляємо, зберігаємо та передаємо велику кількість інформації. Виходячи з того, що комп’ютер –– електричний прилад, то «розмовляти» з ним можна мовою електрики. В зв’язку з цим з’явилось двійкове кодування повідомлень за допомогою «0» та «1». Цифра «1» означає наявність сигналу, «0» –– відсутність.
Кодування –– це процес заміни знаків одного набору знаками іншого набору при збереженні змісту тієї інформації, яка за допомогою цих знаків подається. Способи кодування інформації в комп'ютері, насамперед, залежить від виду інформації, а саме від того, що повинне кодуватися: числа, текст, графічні зображення або звук.
Розглянемо способи кодування різних повідомлень:
1. Кодування чисел
Переведемо число 1011 в десяткову систему числення. Для цього представимо це число у вигляді степенів двійки і проведемо обчислення в десятковій системі числення. 1011 = 23+02+21+20= 30 Переведемо десяткове число 20 у двійкову систему числення.
В результаті отримали 10100.
2. Кодування тексту
Для кодування одного символу потрібний один байт інформації. Враховуючи, що кожен біт приймає значення 1 або 0, отримуємо, що за допомогою 1 байта можна закодувати 256 різних символів. 28=256 Кодування полягає в тому, що кожному символу ставиться у відповідність унікальний двійковий код від 00000000 до 11111111 (або десятковий код від 0 до 255). Важливо, що привласнення символу конкретного коду - це питання угоди, яка фіксується кодовою таблицею. Таблиця, в якій всім символам комп'ютерного алфавіту поставлені у відповідність порядкові номери (коди), називається таблицею кодування. Для різних типів ЕОМ використовуються різні кодування. З розповсюдженням IBM РС міжнародним стандартом стала таблиця кодування ASCII (American Standart Code for Information Interchange) - Американський стандартний код для інформаційного обміну.Стандартною в цій таблиці є тільки перша половина, тобто символи з номерами від 0 (00000000) до 127 (0111111). Сюди входять буква латинського алфавіту, цифри, розділові знаки, дужки і деякі інші символи. Останні 128 кодів використовуються в різних варіантах. В українських кодуваннях розміщуються символи українського алфавіту. В даний час набув широкого поширення новий міжнародний стандарт Unicode, який відводить на кожен символ два байти. З його допомогою можна закодувати 65536 (216= 65536 ) різних символів.
3. Кодування звуку
Використання комп'ютера для обробки звуку почалося пізніше, ніж чисел і текстів. Звук - хвиля з амплітудою, що безперервно змінюється, і частотою. Чим більша амплітуда, тим він голосніший для людини, чим більша частота, тим вище тон. Звукові сигнали в навколишньому світі незвичайно різноманітні. Складні безперервні сигнали можна з достатньою точністю представити у вигляді суми деякого числа простих синусоїдальних коливань. Причому кожен доданок, тобто кожна синусоїда, може бути точно задана деяким набором числових параметрів - амплітуди, фази і частоти, які можна розглядати як код звуку в деякий момент часу.
4. Кодування графіки
Картинку представляє набір точок, які мають координати та колір. Тому при кодуванні картинки кодують координати та колір точки.
Носії інформації
Говорячи про інформаційні процеси, зокрема про збереження інформації, постає питання: де ж вона може зберігатися? (відповіді учнів) Взагалі носіями повідомлень вважаються знаки, символи, сигнали тощо. Ми будемо вважати носіями повідомлень те, на чому вони зберігаються в певний момент часу. Носії призначені для
зберігання одночасно можуть слугувати для передачі повідомлень.