Обговорення користувача:Роман Очеретнюк

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 11:29, 20 березня 2015; Роман Очеретнюк (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Що таке кодеки?

Що таке кодеки?

Кодек це невелика програма, яка призначена для стиснення (кодування) і розпакування (декодування) цифрового файлу мультимедіа, наприклад відео або музичного файлу. Кодек складається переважно з двох компонентів декодера і кодувальника.

При цьому головна функція декодера розпакування, тобто декодування, а функція кодувальника стиснення, тобто кодування. Варто відзначити, що кодеки можуть включати в себе як обидва компоненти, так і один з них. Кодеки дозволяють кодувати потік / сигнал для шифрування, зберігання або подальшої передачі і, до того ж, розкодують його для розшифровки, відтворення.

Не менш актуальне питання: навіщо потрібна така кодування?

Файли мультимедіа мають досить великий розмір, а це, погодьтеся, не дуже зручно, оскільки вони займають місце на диску і їх складніше передавати по мережі, ніж файли невеликого розміру. Таким чином використання кодеків дозволяє значно зменшити вихідний розмір таких файлів, при цьому зберігаючи досить хорошу якість. Слід пам’ятати, що самі по собі кодеки не здатні відтворювати файли мультимедіа.

Вони необхідні для того, щоб допомогти програмам-програвачів відтворювати дані файли, наприклад програвачу Windows Media Player. Але також існують програвачі, що вже містять спеціальні вбудовані кодеки. Це, наприклад, медіа-плеєр Light Alloy або програвачі KMPlayer і VLC. У таких програвачів немає проблем при відтворенні різних форматів відео і аудіо, оскільки кодеки їм не потрібні. Чому відображається повідомлення про відсутність кодека на комп’ютері?

Причиною даного повідомлення найімовірніше є спроба синхронізації, запису або відтворення файлу, стисненого за допомогою кодека, який не міститься в програвачі або операційній системі Windows за замовчуванням. Як знайти кодек? Через існування величезної кількості різних форматів зберігання файлів мультимедіа існує і величезна безліч кодеків. Ось малий список виключно тільки найпопулярніших кодеків: Відео кодеки: Cinepak, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, DivX, xVid, RV, Indeo, WMV, H. 261, H. 263, H. 264, RM і так далі. Аудіо кодеки:, RAM, ACEL. live, AU, Ogg Vorbis, AAC, RA, AIF, WMA і так далі.

Знайти кодек, за наявності відомостей про ідентифікатор кодека і його імені, можна в інтернеті. Однак, можна скористатися спеціальними програмами для визначення типу відео-та аудіокодеків. Ось деякі з них: MediaInfo, aviinfo, VideoInspector, GS OT та інші. Такі програми дозволяють легко визначити, який саме використовується кодек в програється аудіо і відео файлі.

Таким чином можна також легко визначити, який кодек потрібно поставити для прослуховування або перегляду файлу. Багатьох цікавить питання: чи існує можливість відразу встановити всі найнеобхідніші кодеки? Дійсно, така можливість є і називається вона пакет кодеків.

Даний пакет являє собою програму, що дозволяє під час установки вибрати тільки найнеобхідніші інструменти та кодеки, при цьому прибравши або встановивши у відповідних пунктах галочки. Варто відзначити, що найпопулярнішим пакетом кодеків є безкоштовний пакет K-Lite Codec Pack. Даний пакет при установці дозволяє уникнути різних проблем між вже встановленими і новими кодеками, а також може вирішити і деякі з вже існуючих проблем.

Чому при установці відсутнього кодека відтворення файлу і раніше недоступне? Кодеки як правило призначаються або для 64-розрядної версії операційної системи або для 32-розрядної. Варто відзначити, що при використанні 64-розрядної версії ОС потрібно встановлювати і 64-розрядні версії кодеків. Пам’ятайте, звичайно доступні лише 32-розрядні версії кодеків. Як визначити, які кодеки встановлені на комп’ютері?

Для того, щоб визначити, які кодеки програвача Windows Media встановлені на комп’ютері, необхідно виконати наступні дії: у меню Довідка потрібно вибрати пункт Про програвачі Windows Media, після чого в цьому діалоговому вікні клацніть Служба технічної підтримки. Далі відкриється сторінка з відомостями про встановлені фільтрах, файлах, кодеках і так далі.

Все просто і зрозуміло. Причому можна дізнатися не тільки про те, які кодеки встановлені в системі, але і які dll-файли за них відповідають. Такі відомості значно полегшать роботу при усуненні різних неполадок комп’ютера. Які кодеки встановлені в системі?

Зараз дізнаємося. Кодеки та формати файлу одне й теж? Відповідь на це питання проста: кодеки і формати файлу це не одне і теж, хоча в більшості випадків їх досить легко можна сплутати.

Формат файлу можна порівняти з якимсь контейнером певного типу. Усередині даного контейнера містяться дані, стиснуті за допомогою певного кодека.

Приміром, формат файлу Windows Media Audio містить переважно дані, які були стиснуті за допомогою кодека Windows Media Audio. Формат файлу Audio Video Interleaved (AVI) може містити дані, які були стиснуті за допомогою різних кодеків, наприклад DivX, XviD або MPEG-2.

Також файли AVI можуть містити й дані, що не стислі не одним з кодеків. Таким чином користувач може відтворити тільки лише файли AVI. Також може бути доступно відтворення тільки аудиопотока файлу AVI, а відтворення відеопотоку немає