Про Вікі-ЦДПУ

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 00:01, 3 січня 2015; Копотий Виктория (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Викладачі Кіровоградського державного педагогічного університету не могли залишити поза своєю увагою такі освітні ініціативи і започаткували проект Вікі-портал КДПУ (http://wiki.kspu.kr.ua) (мал. 1). Для реалізації проекту була обрана платформа Вікі-Вікі на базі вільного серверного програмного забезпечення MediaWiki.

Вікі-Вікі (wiki-wiki – походить з гавайської «швидко-швидко») – це гіпертекстове середовище, котре відносять до сервісів Веб 2.0; колекція взаємопов’язаних між собою текстових сторінок, до яких кожний зареєстрований користувач інтернету може вносити свої зміни (за виключенням певної кількості статичних веб-сторінок) або створити нову сторінку. Вікі-середовище має переваги над іншими веб-ресурсами: можливість багаторазово правити текст; облік змін, що були внесені до змісту сторінки, та можливість повернутися до попередньої версії; сторінка обговорень до кожної статті, де відвідувач може залишити свої коментарі.

У Кіровоградському державному педагогічному університеті з квітня 2008 року розпочав свою роботу Вікі-портал (http://www.kspu.kr.ua/wiki). Весною 2009 року було розгорнуто нову версію вікі-сайту, який отримав назву Вікі-КДПУ (http://wiki.kspu.kr.ua), на базі оновленої версії MediaWiki. Дана система дозволила реалізувати мультимедійні технології, що були недоступні у старій версії, та україномовний інтерфейс. У Вікі-КДПУ перенесли усі повноцінні статті й користувачів, що зареєструвалися у попередній версії Вікі-порталу (http://www.kspu.kr.ua/wiki).

Вікі-портали, з точки зору простих користувачів, мало чим відрізняються від звичайних веб-сайтів. У вікі-середовищі можна переглядати текстові сторінки, користуватися гіперпосиланнями, завантажувати розміщені на сайті файли тощо. Основна відмінність полягає у тому, що усі сторінки таких порталів доступні для редагування, а саме: правити текст, створювати нові сторінки, завантажувати нові файли, залишати коментарі. Повна свобода редагування сторінок вікі-сайтів викликає певні побоювання, адже зміни можна вносити з різними цілями, і можливі випадки, коли хтось навмисно псує розміщену інформацію (так званий «вікі-вандалізм»). Але вікі-сайти містять спеціальні інструменти, за допомогою яких дуже легко виправити некоректні дії. Крім того, сторінки можна відкривати для редагування лише певному колу користувачів. Успішність відомих вікі-проектів (http://wikipedia.org, http://letopisi.ru та ін) демонструє, що саме свобода редагування сприяє їхньому активному розвитку.

При завантаженні Вікі-КДПУ (http://wiki.kspu.kr.ua) відкривається стандартне вікно MediaWiki, що за замовченням буде мати вигляд як на малюнку 1. Головна сторінка Вікі-КДПУ розділена на шість частин: «Територія», «Нові статті», «Останні Wiki події» (на малюнку 1 цю частину не видно), «Статистика використання», «Потрібна допомога?» та «Деякі Wiki ресурси». Назви частин чітко вказують, які відомості там розташовуються, крім частини «Територія». Розглянемо її детальніше.

«Територія» Вікі-КДПУ має шість основних розділів: Конкурси, Аудиторіум, Проекти, Педагогічна практика, Методична скарбничка та Публікації. Розділ «Конкурси» призначений для проведення он-лайн конкурсів, виставок та змагань (мал. 2).

Розділ «Аудиторіум» призначений для підтримки вивчення різних навчальних дисциплін (мал. 3). У цьому розділі викладачі розміщують завдання для студентів, навчальні матеріали, проводять он-лайн консультації.

Розділ «Проекти» містить проекти, які у даний час реалізовуються зі студентами.

Розділ «Педагогічна практика» призначений для підтримки студентів під час проходження педагогічної практики.

Розділ «Методична скарбничка» містить Вікі-посібники, Вікі-книги та збірку конспектів уроків зі шкільного курсу інформатики (мал. 4).

Розділ «Публікації» призначено для розміщення посилань на публікації викладачів й студентів.

Отже, частина «Територія» є основною і містить посилання на більшість матеріалів, що були напрацьовані викладачами зі студентами.

Для фіксації користувачів, що працюють у Вікі-КДПУ (вікі-спільнота КДПУ), облаштовано розділ «Портал спільноти» на панелі «навігація» (мал. 1). У Вікі-спільноту КДПУ об’єднані на три групи «Викладачі», «Студенти» та «Випускники». Група «Студенти» поділяється на факультети і академічні групи (для швидкого пошуку потрібного користувача).

Усім учасникам вікі-спільноти КДПУ рекомендовано реєструватися під справжнім іменем, щоб легко було ідентифікувати особу автора того чи іншого матеріалу, коментарю або редагування. Незареєстрованим користувачам не можна вносити зміни у статті Вікі-КДПУ.

Кожний зареєстрований користувач MediaWiki має власну сторінку користувача. У середовищі Вікі-КДПУ вона виконує функції електронного портфоліо, де учасник публікує посилання на свої роботи, за якими легко потрапити на потрібний матеріал, можна його переглянути, оцінити та прокоментувати. Наприклад, власна сторінка випускника фізико-математичного факультету Чайки Едуарда (на «Порталі спільноти» з групи «Випускники» обрати учасника Чайка Едуард). На власній сторінці користувача Чайки Едуарда (мал. 5) зібрано посилання на написані ним статті.

Якщо звернути увагу на панель «інструменти» на власній сторінці користувача, то можна знайти пункт «Внесок користувача». При його активізації відкривається спеціальна сторінка «Внесок користувача», за допомогою якої легко визначається, котрі сторінки редагував цей користувач і за посиланням перейти й переглянути. Цей інструмент викладач може використовувати для визначення обсягу внесених студентом правок.

Легкість редагування вікі-статей викликає таке негативне явище як вікі-вандалізм. Звичайно, середовище MediaWiki містить ряд інструментів для боротьби з ним. Так кожна стаття має шість закладок, наприклад, розглянемо статтю «Конкурси»:

  • закладка «стаття» призначена для розміщення безпосередньо тексту статті;
  • на закладці «обговорення» розміщуються коментарі та зауваження до тексту статті. На цій сторінці може розгортатися дискусія стосовно змісту статті. Якщо виникають питання або претензії, то вони публікуються саме тут;
  • закладка «редагувати» надає можливість редагувати та форматувати текст статті, вставляти посилання, медіа-файли тощо;
  • закладка «історія» показує історію створення сторінки та внесок у її розвиток кожного з учасників. За допомогою цієї сторінки можна визначити, які саме зміни і коли були внесені у зміст статті конкретним учасником, і відмінити будь-які з них. Саме за допомогою цього інструменту легко боротися з вікі-вандалізмом;
  • закладка «перейменувати» надає можливість змінити назву статті;
  • закладка «спостерігати» включає статтю у особистий «список спостереження» користувача. Усі зареєстровані користувачі вікі-сайту можуть вести «список спостереження» – це список змін, що були внесені у дібрані статті. Якщо внести якісь зміни у вікі-статтю, то вони будуть показані у списку спостереження, і їх легко можна виправити за допомогою закладки «історія».

У MediaWiki інструменти для вилучення сторінок доступні тільки адміністраторам. Якщо нова стаття була збережена на вікі-сайті, то звичайний користувач не зможе вилучити її. А якщо буде вилучено текст статті, то його легко відновити за допомогою закладки «історія». Тому виходить, що з вікі-сайту не можна матеріал зовсім вилучити без втручання у цей процес адміністратора.

Дворічний досвід функціонування Вікі-КДПУ дозволяє стверджувати, що стандартних інструментів MediaWiki цілком достатньо для використання у навчальному процесі шкіл або ВУЗів, для створення бази знань (сховища колективного досвіду), для організації самостійної та проектної роботи студентів, а також успішної боротьби з вандалізмом.

Описане облаштування Вікі-КДПУ формувалося у декілька етапів зусиллями Вікі-спільноти і на сьогоднійшній день проект залишається відкритим для нових ідей. У найближчій перспективі ставиться завдання наповнення розділу «Педагогічна практика» та створення програмного засобу для проведення оцінювання студентських вікі-статей. Ми сподіваємося, що і надалі «наша Вікі» буде удосконалюватися й розширюватися завдяки сумісним зусиллям викладачів, студентів і наших випускників.