Стаття про інформаційне суспільство Чамухи Сергія
Ідея інформаційного суспільства виникла на початку 1960-х років, і до середини 1980-х можливість інформаційної революції була об'єктом усебічних обговорень. Перші аналітичні дослідження інформаційного суспільства були здійснені ще в 1962 році в роботі "Проведення й розподіл знань у США" Ф.Маклупа, а потім - у праці 1974 року "Інформаційна економіка" М.Поратса. Європу проблема інформаційного суспільства зацікавила наприкінці 1970-х, що було відзначено появою дослідження Р.Поїрера "Інформаційний економічний підхід: характеристики, обмеження й можливі перспективи". На початку 1990-х інтерес до інформаційного суспільства, здавалося б, послабшав, але поява інтернету знову стимулювала дослідження. У західній науці виділяють три аналітичних періоди у вивченні цього феномену:
- 1962 - середина 1970-х рр.: аналіз інформаційного суспільства був сконцентрований переважно на даних США;
- кінець 1970-х - початок 1990-х рр.: із виникненням цифрових технологій аналіз Інформаційного суспільства вийшов за межі США й став предметом обговорення в усіх розвинених країнах;
- 1990 - наші дні: аналіз сконцентрований на можливостях і перспективах інтернету, що відродило інтерес до глобального інформаційно-комунікативного суспільства.
Цілісної теорії інформаційного суспільства до цього часу немає: це зумовлено насамперед тим, що відповідними дослідженнями займається ціла низка наук - соціологія, теорія комунікації, соціолінгвістика, психолінгвістика тощо. Тому теорія інформаційного суспільства повинна мати міждисциплінарний характер: "У прагненні усвідомити зміст змін в інформації авторам теорій найчастіше не вдається встановити, яким чином інформація посіла сьогодні центральне місце в суспільстві, настільки це важливо, що навіть стало чинником створення суспільства нового типу" (Ф.Уебстер).