Intel HD Audio.СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 21:21, 11 листопада 2014; Бабій Владислав (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук
Довідник Список використаних джерел Список учасників НОП

У міру розвитку персональних комп'ютерів підтримка різноманітних мультимедійних функцій стає все більш важливою для широкого кола користувачів. Наприклад, звуковий адаптер з багатоканальним виходом вже став стандартом де-факто для сучасних комп'ютерів, особливо якщо мова йде про системи, призначених для використання в домашніх умовах.

В ігрових і мультимедійних додатках все ширше використовуються технології тривимірного позиционируемого звуку. Завдяки масовому поширенню цифрових носіїв відеопрограм з'явилася можливість записувати звуковий супровід фільмів в багатоканальному форматі з високою якістю. Не можна також не відзначити і намітилася останнім часом тенденцію до інтеграції домашнього ПК і компонентів побутової електронної техніки в єдиний розважальний комплекс.

Однією з основних задач, яку довелося вирішувати розробникам специфікації HD Audio, була необхідність задоволення зрослих вимог до звукової підсистемі ПК. Другий важливий аспект - підвищення стабільності роботи звукової підсистеми та забезпечення максимальної простоти її настройки і використання. Перехід до платформи HD Audio дозволив застосовувати універсальний драйвер звукової підсистеми, який в майбутньому стане складовою частиною операційних систем. В цьому сенсі платформа HD Audio повністю відповідає специфікації Universal Audio Architecture (UAA), розробленої компанією Microsoft. Драйвери класу UAA вже випущені в складі оновлень для ОС Microsoft Windows ХР SPl / Server 2003 і є стандартним компонентом Windows Vista і Windows 7.

Якими ж характеристиками і функціональністю повинні володіти інтегровані звукові підсистеми, щоб задовольняти специфікації HD Audio? В першу чергу необхідно відзначити, що всі вони будуть багатоканальними. HD Audio передбачає наявність до восьми фізичних виходів, завдяки чому забезпечується можливість підключення акустичних систем найрізноманітніших конфігурацій - від стереофонических до 7.1. Поряд з цим збільшиться і максимальне значення підтримуваної частоти дискретизації відтвореного цифрового сигналу - 192 і 96 кГц відповідно для стереофонічного і багатоканального потоку. Максимальна підтримувана розрядність цифрового звукового сигналу збільшена до 32 біт.

Ще одне нововведення - використання динамічного конфігурування комутаційних роз'ємів. Залежно від поточних завдань користувач може програмними засобами змінювати функції фізичних роз'ємів інтегрованої аудіопідсистеми. Таке рішення дозволяє скоротити кількість фізичних роз'ємів без шкоди для загальної функціональності, що особливо актуально для малогабаритних системних блоків і портативних ПК.

Важливою частиною платформи HD Audio є ініціатива Dolby PC Entertainment Experience. Завдяки тісній співпраці компаній Intel і Dolby в інтегрованих звукових підсистемах використовуються найсучасніші технології об'ємного звуку:

1. програмний декодер Dolby Digital 5.1 для відтворення звукового супроводу DVD, цифрового телебачення та ігрових додатків в багатоканальному форматі;

2. апаратно-програмний процесор Dolby Pro Logic II для відтворення стереофонічного сигналу на багатоканальних АС формату 5.1;

3. апаратно-програмний процесор Dolby Pro Logic Їх для відтворення стереофонічного і багатоканального (5.1) сигналу на системах формату 7.1;

4. апаратно-програмний процесор Dolby Headphone, що дозволяє створювати ефект звучання багатоканальної системи при відтворенні фонограм стереофонического і багатоканального (5.1) формату через навушники;

5. апаратно-програмний процесор Dolby Virtual Speaker, що дозволяє емулювати звучання багатоканальної АС формату 5.1 при відтворенні через стереофонічні колонки (для цього використовується технологія формування фантомних гучномовців центрального і пари бічних каналів).

В рамках ініціативи Dolby PC Entertainment Experience діє спеціальна програма ліцензування готових ПК і системних плат. Для їх класифікації розроблені чіткі набори критеріїв, що визначають умови відповідності виробів одному з трьох логотипів (Dolby PC logo): Dolby Sound Room, Dolby Home Theater або Dolby Master Studio.

Функціональна схема аудиокодека

Окрема програма ліцензування (Dolby Codec Licensing Program) діє для розробників аудіокодеків. Основні вимоги до функціональних можливостей аудіоподсістем ПК і системних плат представлені в таблицях нижче. У таблиці так само відображені мінімальні вимоги до технічних характеристик аудіопідсистем.

Класифікація аудіопідсистеми системних блоків згідно Dolby PC Entertainment Experience
Tab25476645458.jpg
Класифікація інтегрованої аудіопідсистеми системних плат згідно Dolby PC Entertainment Experience
Основні вимоги до технічних характеристик аудіопідсистеми згідно Dolby PC Entertainment Experience

Необхідними умовами для ліцензування за програмою Dolby PC logo є дотримання виробниками обладнання вимог до загального рівня продуктивності системи, що дозволяє забезпечити якість відтворення звуку, що не уступає побутовій техніці. При цьому вимоги до продуктивності не є фіксованими, а залежать від позиціонування даного рішення: чим вище клас системи, тим більш жорсткими стають вимоги до неї вимоги. Крім того, сертіфіціруемие вироби повинні задовольняти ряду специфічних вимог, зафіксованих в програмі Dolby PC logo.

Маркування системних плат і готових ПК логотипами Dolby PC дозволяє покупцям цих виробів швидко визначити функціональні можливості і технічний рівень аудіопідсистеми, не вивчаючи її докладний технічний опис.

Залежно від особистих переваг користувачі зможуть вибрати саме той набір рішень, який їм дійсно необхідний.

Поряд з розширенням функціональних можливостей і підвищенням якості звучання аудіопідсистеми ПК платформа HD Audio дозволяє використовувати універсальний підхід для взаємодії додатків з наявними апаратними та апаратно-програмними ресурсами допомогою уніфікованого API. Вся інформація про звуковий підсистемі (зокрема, тип використовуваного пристрою, персоніфіковані дані про задіяні для підключення зовнішніх пристроїв роз'ємах, розміщенні гучномовців і пр.) Зберігатиметься у файлі hdaconf. xml. Для генерації та поновлення цієї інформації розроблена спеціальна бібліотека (hdaconf. Dll).