Як вибрати відеокарту - кращого друга геймера. СПК

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 15:33, 11 листопада 2014; Сергій Бутенко (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Вступ

Лише деякі з нас замислюються з яких комплектуючих зібраний комп'ютер, яким вони користуються щодня. І тільки захоплені комп'ютерами ентузіасти і геймери приділяють пильну увагу своєму «залізному коню». А пограти люблять якщо не всі, то багато, і майже всі незадоволені, коли нова цікава іграшка «гальмує». Сучасні ігри вельми ненажерливі і без потужного комп'ютера не можна відчути всі їхні візуальні красоти. І ключовою ланкою (після процесора) ігрового або кажучи інакше домашнього комп'ютера є відеокарта. Без дискретної карти любителям ігор не обійтися. Нехай процесори мають вбудовану графіку, але з новими іграми їй важко впоратися і тільки на мінімальних або середніх налаштуваннях графіки. От і давайте подивимося яку відеокарту вибрати для ігор.

Пам'яті! І побільше, побільше!

Кілька років тому сформувався стереотип про те, що продуктивність відеокарти визначається обсягом її пам'яті. В той час відеокарти мали 128-256 Мбайт власної пам'яті, а деякі нові іграшки вимагали більше пам'яті для комфортної гри з максимальними налаштуваннями якості. Багато вирішували брати ту карту, у якій пам'яті більше. Мабуть тому, що стежити за стрімко розвиваючим ринком відеокарт багатьом не цікаво і складно, а зате кожен може запам'ятати формулу «чим більше пам'яті, тим краще». У бюджетних карт 2014 мінімальний обсяг дорівнює 1024 Мбайт, а нові моделі з пам'яттю 512 Мбайт майже не зустрічаються у продажу. 1 Гбайт пам'яті вистачить для рядових завдань, але захопленим гравцям варто звернути увагу на карти з об'ємом пам'яті 2, 3 і 4 Гбайт. Якщо, звичайно ж, вони хочуть грати в нові ігри в Full HD дозволом і з викрученими на максимум настройками графіки.

Заряди мозок! Якщо він є ...

Найважливіший показник продуктивності відеокарт в іграх це графічний процесор, на якому вона заснована. Сьогодні чіпи для ігрових карт розробляють і випускають AMD і NVIDIA. А власне самі карти випускає багато компаній: Asus, Gainward, Gigabyte, His, Inno3D, MSI, Palit, Powercolor, Sapphire, XFX, Zotac та ін. Тому, підбираючи карту, ми вибираємо серед виробів зазначених компаній, але за «мізки» всіх моделей відповідає AMD і NVIDIA. Уже давно ведеться суперечка, які процесори краще, але однозначної відповіді немає. Більш того, карти з аналогічними можливостями і продуктивністю на чіпах AMD і NVIDIA коштують приблизно однаково. І вибір тут скоріше заснований на симпатії до бренду або до конкретної моделі відеокарти через її покращеної системи охолодження або підвищеним частотам.

При тестах відеокарт AMD і NVIDIA велика увага приділяється такому показнику як співвідношення ціна / продуктивність. Продуктивність карт зростає з їх вартістю: дорожчі моделі майже завжди могутніше, ніж більш доступні. Правда, не всі моделі мають хорошу ефективність і щоб вирішити як вибрати відеокарту для комп'ютера, слід дізнатися вдалі моделі. Як показують тести, найбільш вдалими моделями на першу половину 2014 року можна назвати наступні карти. В бюджетній ніші від NVIDIA заслуговують уваги GTX 760, в середньому класі - GTX 770, у вищій ціновій категорії - GTX 780. У компанії AMD є відповідні аналоги: Radeon R9 270X, R9 280X і R9 290. Плати першого типу коштують $ 150-200, другого типу - $ 250-350, а третього типу - $ 500-600 відносяться до середнього класу, що не дуже то й дешево, але вони того варті. Ситуація на ринку постійно змінюється, виходять нові моделі, ідуть старі. Тому поради по моделям будуть актуальні до кінця року.

«Шашки», які допомагають швидше їхати

В принципі, визначившись з графічним процесором, можна купувати карту і не вдаватися в інші подробиці. Особливо, якщо ви готові витратити 200-300 доларів, то проблем у вас бути не повинно навіть при використанні в іграх Full HD дозволу. Ми звертаємо вашу увагу на критерії, які впливають на потенціал карти і її вартість. До них належать наявність заводського розгону, фірмової системи охолодження, набір інтерфейсів. У продажу є моделі, виконані в точності за рецептами AMD або NVIDIA. А є моделі, які відрізняються від звичайних (референсних) в згаданих деталях. Завдяки цьому вони краще звичайних моделей, а й природно трохи дорожче. Чи варто переплачувати? Як правило, так. Але треба розуміти, за що платяться гроші.

Заводський тюнинг

Мабуть, найбільш привабливим якістю у «прокачаної» порівняно з референсной, є її розгін за замовчуванням зробленим виробником. Як правило, він дає за замовчуванням приріст швидкості близько 5-10%. До таких моделей відноситься, наприклад, Sapphire R9 290 Vapor-X OC у якої частота чіпа 1030 МГц замість звичайних 947 МГц, а частота пам'яті збільшена з 5000 до 5600 МГц. та ін. Якщо ви не володієте тонкощами налаштування комп'ютера і не хочете розбиратися, як самому збільшити обороти, це буде приємним бонусом. Втім, і ціна таких карт трохи вище звичайних.

Покращена система охолодження

Ви хочете, щоб відеокарта не сильно турбувала шумом під час захоплюючих ігрових баталій. Купіть модель з гарною - нестандартної - системою охолодження. Багато моделей з фірмовою системою охолодження працюють тихіше, ніж зі звичайною. Наскільки буде відчутна різниця в кожному ПК залежить від різних факторів, включаючи рівень шумності інших кольорів, їх кількості, якості корпусу та ін. Крім того, вони зазвичай ще краще охолоджують гарячі елементи карти, тобто тривалі ігрові баталії не викличуть перегрів карти навіть у літню спеку. Також відзначимо, що більш ефективне охолодження сприяє кращому «розгону», а майже все спочатку тюнінговані моделі мають і фірмову СО. Серед бюджетних карток зустрічають моделі з пасивною системою охолодження, тобто безшумні. Однак вони, як правило, не радують швидкістю в іграх і підходять для складання безшумних HTPC.

Набір інтерфейсів

Можна сказати, що чим потужніший і дорожче відеокарта, тим більше у неї роз'ємів, хоча їх кількість залежить також від того скільки слотів займає карта - 1, 2 або навіть 3. Для звичайного домашнього ПК буде достатньо двох - DVI для виведення зображення на монітор і HDMI для підключення телевізора (якщо у карти вихід miniHDMI зазвичай до неї додається перехідник на звичайний HDMI). Такі роз'єми є практично у будь картки, але перевірити перед покупкою не завадить. Також врахуйте, що у карт останнього покоління AMD Radeon і NVIDIA GeForce використовується роз'єм HDMI 1.4, який здатний виводити сигнал в 3D форматі для перегляду відео або ігрових баталій на телевізор.

Комплектація

У коробці з переважною більшістю карт покупці виявляють лише саму картку, інструкцію і диск з драйверами (які все одно бажано оновлювати на найсвіжіші з сайту AMD або NVIDIA). Є моделі, які можуть похвалитися розширеною комплектацій. Так, як бонус можна отримати гру (зазвичай це код для скачування ліцензійної версії з Steam або Origin), перехідник DVI-VGA або DVI-HDMI, перехідники і подовжувачі для кабелів живлення, перехідник для підключення двох відеокарт, килимок для мишки, барвисті наклейки та ін.

Висновок

Підводячи підсумки, ще раз скажемо, що якщо ви хочете запускати не тільки офісні програми і серфити в інтернеті, без покупки дискретної відеокарти не обійтися. Будьте готові витратити 100-400 доларів, якщо ви хочете грати в нові шутери, RPG, стратегії та інші ігри з красивою 3D-графікою. Так само не забудьте, що потенціал потужних відеоадаптерів розкриється тільки в швидкому ПК (зокрема потрібен швидкий процесор). А їх апетит до енергії і виділення тепла висувають серйозні до потужності блока живлення і якості охолодження корпусу. Подбайте про гідних партнерах для карти. Як всім відомо, за задоволення треба платити.