UEFI.BiosSetup

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Головна Список використаних джерел Список учасників НОП

Extensible Firmware Interface

Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) — інтерфейс між операційною системою і мікропрограмами, які керують низькорівневими функціями комп'ютерного обладнання. Основне призначення UEFI: коректно ініціалізувати обладнання при увімкненні системи і передати управління завантажувачу операційної системи. UEFI призначений для заміни BIOS — інтерфейсу, який традиційно використовується всіма IBM PC-сумісними персональними комп'ютерами. Перша специфікація UEFI (тоді ще просто «EFI») була розроблена компанією Intel, пізніше від першої назви відмовилися і остання версія стандарту носить назву Unified Extensible Firmware Interface (UEFI). В даний час розробкою UEFI займається Unified EFI Forum.

Найпершою відмінністю від BIOS, що помічається користувачами — UEFI використовує доволі зрозумілий і приємний графічний інтерфейс.

Процес завантаження ПК на основі UEFI

Extensible Firmware Interface1234.jpg

Залежно від конфігурації, UEFI або самостійно завантажує комп'ютер, або переходить в режим емуляції стандартного BIOS. Тільки після цього запускається менеджер завантаження Windows.

Сигнали

1 короткий Успішний POST
2 коротких
  • Виявлені незначні помилки
  • На екрані монітора з'являється пропозиція увійти в програму CMOS Setup Utility і виправити ситуацію
  • Перевірте надійність кріплення шлейфів в роз'ємах жорсткого диска і материнської плати
3 довгих Помилка контролера клавіатури
1 короткий 1 довгий Помилка оперативної пам'яті (RAM)
1 довгий 2 коротких Помилка відеокарти
1 довгий 3 коротких Помилка відеопам'яті
1 довгий 9 коротких Помилка при читанні ПЗП
Повторюваний короткий
  • Проблеми з блоком живлення
  • Проблеми з RAM
Повторюваний довгий Проблеми з RAM
Повторювана висока-низька частота Проблема з CPU
Неперервний Проблеми з блоком живлення

Що таке UEFI BIOS

Базові принципи роботи системної BIOS для настільних комп'ютерів були сформовані в далеких 80-их роках минулого століття. За минулі десятиліття комп'ютерна індустрія бурхливо розвивалася і за цей час постійно траплялися ситуації , коли нові моделі пристроїв виявлялися несумісними з певними версіями BIOS. Що б вирішувати ці проблеми , розробникам постійно доводилося модифікувати код базової системи вводу / виводу , але в підсумку цілий ряд програмних обмежень так і залишився незмінним з часів перших домашніх ПК. Така ситуація призвела до того , що BIOS в своєму класичному варіанті остаточно перестав задовольняти вимогам сучасного комп'ютерного заліза , заважаючи його поширенню в масовому секторі персоналок . Стало зрозуміло , що необхідно щось змінювати.

У 2011 році , із запуском у виробництво материнських плат для процесорів Intel покоління Sandy Bridge , які встановлювалися в роз'єм LGA1155 , отримувалося масове впровадження нового програмного інтерфейсу для початкового завантаження комп'ютера - UEFI .

Насправді перша версія даної альтернативи звичайному BIOS була розроблена і успішно використана компанією Intel в серверних системах ще наприкінці 90 -их років. Тоді , новий інтерфейс для початкового завантаження ПК називався EFI ( Extensible Firmware Interface ) , але вже в 2005 році його нова специфікація отримала назву UEFI ( Unified Extensible Firmware Interface ) . На сьогоднішній день ці дві абревіатури вважаються синонімами.

Як бачите , виробники системних плат не особливо поспішали переходити до нового стандарту , до останнього намагаючись удосконалювати традиційні варіації BIOS. Але очевидна відсталість цієї системи , включаючи її 16 -бітний інтерфейс, що не дала можливість використовувати більше 1 Мб адресного простору пам'яті , відсутність підтримки накопичувачів об'ємом більше 2 Тб та інші постійні нерозв'язні проблеми сумісності з новим обладнанням все ж стали серйозним аргументом для переходу на нове програмне рішення .

Які ж зміни приніс із собою новий завантажувальний інтерфейс , запропонований Intel і в чому його відмінності від BIOS ? Як і у випадку з BIOS , основним завданням UEFI є коректне визначення обладнання відразу після включення ПК і передача управління комп'ютером операційній системі . Але при цьому , зміни в UEFI настільки глибокі , що порівнювати її з BIOS було б просто некоректно .

BIOS - це практично незмінний програмний код , вшитий в спеціальну мікросхему і взаємодіє безпосередньо з комп'ютерним обладнанням за допомогою власних програмних засобів. Процедура завантаження комп'ютера за допомогою BIOS проста: відразу після включення комп'ютера проводиться перевірка обладнання та завантаження простих універсальних драйверів для основних апаратних компонентів. Після цього BIOS знаходить завантажувач операційної системи і його активує . Далі відбувається завантаження ОС.

Систему UEFI можна назвати прошарком між апаратними компонентами комп'ютера , з їх власними мікропрограмами - прошивками , і операційною системою , що дозволяє їй так само виконувати функції BIOS. Але на відміну від BIOS , UEFI являє собою модульний програмований інтерфейс, що включає тестові , робітники і завантажувальні сервіси , драйвери пристроїв , протоколи комунікацій , функціональні розширення і власну графічну оболонку , що робить його схожим на сильно полегшену операційну систему. При цьому користувальницький інтерфейс в UEFI сучасний, підтримує управління мишею і може бути локалізований на декілька мов , включаючи російську.

Переваги

  • Може працювати з дисками дуже великого обсягу.
  • Структури даних зберігаються на диску в двох місцях: на початку і в кінці диска. Це підвищує шанси на успішне відновлення інформації після апаратних збоїв або виявленні збійних секторів.
  • Для критично важливих даних обчислюються циклічні значення перевірок надмірності, що підвищує шанси на виявлення і коректне відновлення пошкодженої інформації.
  • Зберігає всі розділи в єдиній таблиці (яка резервується), тому немає необхідності використовувати розширені або логічні розділи.

Реалізація

Intel Platform Innovation Framework для EFI ( Інноваційний Інструментарій Intel ) - ряд специфікацій, розроблених Intel спільно з EFI. Якщо EFI визначає інтерфейс між ОС і firmware, то інструментарій визначає структури, використовувані для створення ПО на більш низькому рівні, ніж інтерфейс між ОС і firmware. Зокрема інструментарій включає всі кроки, необхідні для ініціалізації комп'ютера після включення. Ці внутрішні можливості вбудованого ПЗ не визначені як частина специфікації EFI, але включені в специфікацію ініціалізації платформи ( Platform Initialization Specification ), розроблену UEFI. Інструментарій був перевірений на платформах:

  • Intel XScale
  • Intel Itanium
  • IA- 32

Сумісність з ОС для платформи x86, яку вимагають для роботи інтерфейсу « legacy BIOS », досягається за допомогою модуля підтримки сумісності ( CSM ). CSM включає 16-бітну програму ( CSM16 ), реалізовану виробником BIOS, і шар, що зв'язує CSM16 з інструментарієм. Intel розробив еталонну реалізацію для інструментарію під кодовою назвою «Tiano». Tiano - повна, legacy-free реалізація ПО, що забезпечує підтримку EFI. Tiano не включає 16-бітну частину CSM, але забезпечує інтерфейси, необхідні для доповнень, що реалізуються виробниками BIOS. Intel не надає повну реалізацію Tiano для кінцевих користувачів.

Продукти, засновані на EFI, UEFI і специфікаціях інструментарію, доступні через незалежних виробників BIOS, наприклад:

  • American Megatrends (AMI)
  • Insyde Software

Деякі реалізації виробників повністю засновані на Tiano, в той час як інші, відповідають специфікаціям, але не грунтуються на еталонній реалізації Intel.

Чим може бути корисна UEFI?

EFI - це програмний інтерфейс, який працює між операційною системою і прошивкою платформи, що дозволяє замінити BIOS. Насправді, EFI досить складний, щоб можна було називати його схожим на власну ОС. Він не тільки пропонує підтримку драйверів, інтерфейсів і служб, але також має оболонку, в якій користувачі можуть виконувати додатки за допомогою інтерфейсу командного рядка.

EFI містить системну інформацію , організовану у вигляді таблиць , тут є завантажувальні і runtime - служби внутрішньої операційної системи. Завантажувальні служби включають ініціалізацію , файлові служби та інші подібні , а також текстові та графічні консолі користувача. Виконання -служби включають сервіси дати, часу і незалежній пам'яті . Для підтримки зв'язку між пристроями всі драйвери і компоненти EFI підтримують зв'язок через спеціальні протоколи . Драйвери теж дуже важливі , оскільки оточення пристроїв EFI ( EFI Byte Code , ЕДК ) , є незалежним від процесора , що забезпечує як ініціалізацію , так і роботу пристроїв ( за винятком специфічного для ОС " заліза" з особливими функціями та вимогами підтримки , наприклад , високою кінець відеокарт ) .

Минули часи, коли для старту різних операційних систем був потрібний певний завантажувач. EFI реалізує власний завантажувач, що відповідає за це завдання. У збирачів систем з'являються нові можливості, оскільки можна додавати розширення EFI з різною незалежній пам'яті. Це означає, що виробник ПК може використовувати материнську плату і платформу за бажанням споживача, додаючи при цьому додаткові системні функції через EFI, наприклад, через розділ на системному жорсткому диску або через завантажування в Інтернеті.

Оскільки функція ініціалізації платформи EFI (Platform Initialization, PI) пропонує режим сумісності Compatibility Support Mode (CSM), через який можна публікувати додаткові інтерфейси, можна надати і спадковий BIOS. Враховуючи переваги, швидка підтримка UEFI виявляється досить привабливою для виробників. Але сьогодні широка підтримка існує більше на папері.

ASUS UEFI: Ai Tweaker

Це розділ, який відповідає за розгін і режими роботи процесора, пам'яті і системи управління живленням EPU.

Ai Overclock tuner - опція пропонує 3 варіанти розгону: Auto (автоматичний), Manual (ручний), за допомогою профілю XMP, де частота процесора і пам'яті виставляються оптимальними для досягнення частоти пам'яті зазначеної в профілі).

Turbo Ratio задає режим роботи Turbo Boost процесора.

Memory Frequency - вибір частоти роботи пам'яті.

EPU Power Saving Mode - включення режиму енергозбереження материнської плати і вибір варіанта енергозбереження: мінімальний, середній, максимальний.

OC Tuner - функція авторозгону системи. Використовувати обережно.

Підрозділ DRAM Timing Control відповідає за точне налаштування таймінгів пам'яті. Також відображаються поточні значення таймінгів встановлених модулів пам'яті.

CPU Power Management - тут задаємо коефіцієнт множника процесора, включення технології Intel SpeedStep (зниження напруги і частоти процесора при бездіяльності) і включаємо або відключаємо режим Turbo Boost.

Long Duration Power Limit дозволяє перевизначити максимальний TDP процесора для тривалої роботи. Зазначено максимальне значення. Наприклад, для процесора Intel Core i5-2400 базове значення - 95.

Long Duration Maintained - максимальна тривалість роботи процесора з включеною технологією TurboBoost при перевищенні значення Long Duration Power Limit.

Short Duration Power Limit - другий ліміт TDP - спрацьовує при перевищенні значення першого ліміту. Час роботи в цьому режимі не можна відрегулювати. По специфікаціях Intel - працює до 10 секунд.

Additional Turbo Voltage - максимальна додаткова напруга, що подається на процесор в режимі Turbo Boost.

Primary Plane Current Limit - максимальна сила струму допустима для живлення процесора (крок 0.125А).

Підрозділ DIGI + VRM дозволяє здійснити більш точну настройку системи живлення процесора на материнській платі. Ці п'ять профілів відносяться до Load-Line Calibration, яка служить для компенсації просідання напруги живлення ядра при збільшенні навантаження на процесор У режимі Regular вона працює по специфікаціям Intel. Інші профілі налаштовують швидкість реакції на просідання напруги, і необхідні для розгону. Чим вище значення, тим більший розгін може бути досягнутий, однак збільшуватиметься нагрів процесора і силових елементів материнської плати.

VRM Frequency - включення автоматичного або ручного режиму управління частотою VRM модуля живлення процесора.

VRM Fixed Frequency Mode - в ручному режимі можна задати частоту перемикання фаз VRM модуля. Діапазон регулювань - від 300 до 500 кГц, з кроком 10 кГц.

VRM Spread Spectrum - щоб вимкнути режиму Spread Spectrum для VRM модуля живлення процесора (не плутати з Spread Spectrum для процесора!).

Phase Control - вибір алгоритму роботи вузла управління контролем фаз живлення процесора.

Manual Adjustment - в ручному режимі управління алгоритмом перемикання фаз живлення, можна вибрати один з чотирьох пресетів - від консервативного Regular, до самого швидкісного Ultra Fast. Ця пресета відносяться до Load-Line Calibration. В режимі Regular вона працює по специфікаціям Intel. Решта профілі налаштовують швидкість реакції на просідання напруги, і необхідні для розгону. Чим вище значення, тим більший розгін може бути досягнутий, однак збільшуватиметься нагрів процесора і силових елементів материнської плати.

Duty Control - модуль контролю компонентів кожної фази живлення процесора (VRM).Можливо два положення: T.Probe - модуль орієнтується на оптимальний температурний режим компонентів VRM. Extreme - підтримує оптимальний баланс VRM фаз. Ми рекомендуємо залишити значення T.Probe.

CPU Current Capability - модуль управління діапазоном можливого споживання енергії процесором. Всього є п'ять положень - від 100 до 140%: Якщо ви розганяєте процесор, краще вибрати більш високе значення.

CPU Voltage - вибираємо режим керування напругою живлення процесора (Offset або Manual).

Offset Mode Sign - визначає інкремент (+) / декремент (-) значення зміщення напруги живлення. Говорячи простою мовою - збільшення або зменшення напруги процесора залежить від зашитого в процесор напруги, яка є точною відліку.

CPU Offset Voltage - задає величину зміщення (від 0.005В до 0.635В) напруги.

CPU Manual Voltage - вказуємо напругу живлення процесора вручну (від 0.800В до 1.990В з кроком 0.005В).

DRAM Voltage - напруга оперативної пам'яті (від 1.20В до 2.20В з кроком 0.00625В).

VCCSA Voltage - напруга живлення системного агента (System Agent). Діапазон: від 0.800В до 1.700В з кроком 0.00625В.

VCCID Voltage - напруга живлення системи введення-виведення процесора (кольцеовй шини). Діапазон: від 0.800В до 1.700В з кроком 0.00625В.

CPU PLL Voltage - завдання напруги для синхронізації внутрішніх множників (Phase-Locked Loop - фазова автоматична підстроювання частоти) (від 1.2000В до 2.2000В з кроком 0.00625В).

PCH Voltage - напруга «південного» моста (від 0.8000В до 1.7000В з кроком 0.0100В)

DRAM DATA REF Voltage і DRAM CTRL REF Voltage задають множник для кожного з модулів пам'яті (від 0.3950х до 0.6300х з кроком 0.0050х).

CPU Spread Spectrum - при розгоні дану опцію краще вимикати для підвищення стабільності роботи системи.

При перемиканні Ai Overclock tuner в режим Manual доступні ще параметри.

BCLK / PEG Frequency - завдання базової частоти (від 80 до 300 МГц). Через особливості платформи LGA 1155, проблематично отримати стабільну систему з опорною частотою вище 105МГц.

Інтерфейс Uefi: навігації по вкладкам

У графічних версіях UEFI головне вікно зазвичай відображає системний час , інформацію про платформу і ряд показань апаратного моніторингу ( напруги і температури пристроїв , швидкість обертання вентиляторів) . Для доступу до основних налаштувань потрібно переключитися в режим « Додатково » (F7 ) ( « Advanced Mode » ) , клацнувши кнопку з однойменною назвою .

В расширенном (advanced) режиме полнофункциональных конфигураций UEFI, так же как и сокращенных, присутствуют следующие вкладки:

  • Main / Основні
  • Advanced / Додатково
  • Security / Безпека
  • Boot / Завантаження
  • Tools / Сервіс
  • Exit / Вихід

Деякі інші , такі як Ai Tweaker або Monitor , є не скрізь - в основному лише на стаціонарних материнських платах . З них відкривається доступ до утиліт для розгону ПК і системному моніторингу . Оскільки мобільні платформи ( ноутбуки ) розгону не підлягають, ці функції на них відсутні .

Основні вкладки

а ) Main ( Основні ) Тут, як і в BIOS , відображаються параметри основних пристроїв ПК - процесора , пам'яті , накопичувачів , лазерних приводів та іншого, а також системний час і дата . У цій вкладці знаходиться опція вибору мови . Підменю підключених накопичувачів відображає докладну інформацію про них . Деякі з параметрів розділу Main можна перемикати і налаштовувати , але не все. б) Advanced / Додатково В цьому розділі знаходяться розширені налаштування обладнання ПК . Нижче перераховано , які саме.

  • Дані про процесор ( процесорах ) :
  • тип;
  • тактова частота ;
  • число ядер ;
  • кеш ;

В цьому ж розділі звичайно є опція скидання даних про конфігурації обладнання. с) Security / Безпека Тут знаходиться опція включення -виключення Secure Boot , а також настройки прав доступу , паролі і т . П . У деяких версіях UEFI розділ Security присутня як підменю вкладки Main . д ) Boot / Завантаження Розділ запуску містить :

  • опцію включення режиму BIOS;
  • порядок опитування завантажувальних пристроїв ;
  • Full Screen Logo - опція виводу на екран логотипу виробника ПК під час проходження POST ;
  • Numlock Status - вибір режиму роботи клавіші NumLock під час завантаження ПК ;
  • Boot - time Diagnostic - моніторинг часу завантаження і опціонально ряд інших налаштувань.

е) Tools / Сервіс Ця часто присутня , але непостійна вкладка містить фірмові утиліти виробника ПК для управління обладнанням . Тут же зазвичай знаходиться опція поновлення UEFI і міні - браузер, що дозволяє виходити в Інтернет на сайт виробника . ф ) Exit / Вихід Цей розділ може бути у вигляді окремої вкладки або кнопки вгорі екрану . У ньому міститься різні параметри виходу з UEFI :

  • Exit Saving Changes ( зберегти установки та вийти ) ;
  • Load Setup Defaults або Load default settings (відновити настройки за замовчуванням) ;
  • Exit Discarding Changes ( вийти без збереження налаштувань ) ;
  • Discard Changes (скасування змін без виходу ) ;
  • Save Changes (збереження змін без виходу ) .
  • Asus Ez Mode (вимкнути режим « Advanced» і повернутися в головне вікно )