Відеопам'ять. СПК
Відеопам'ять - це оперативна пам'ять, відведена для зберігання даних, які використовуються для формування зображення на екрані монітора.
Зміст
Опис
При цьому в відеопам'яті може міститися як безпосередньо растровий образ зображення (екранний кадр), так і окремі фрагменти як в растровій (текстури), так і в векторній (багатокутники, зокрема трикутники) формах.
Як правило, чіпи оперативної пам'яті сучасної відеокарти припаяні прямо до текстоліту друкованої плати, на відміну від знімних модулів системної пам'яті, які вставляються в стандартизовані роз'єми ранніх відеоадаптерів.
При виготовленні відеокарт вже досить давно використовується пам'ять GDDR3. На зміну їй прийшла GDDR4, яка має більш високу пропускну здатність, ніж GDDR3; однак GDDR4 не отримала широкого поширення внаслідок поганого співвідношення «Ціна-продуктивність» і обмежено використовувалася лише в деяких відеокартах верхнього цінового сегменту (наприклад Radeon X1950XTX, HD 2900 XT, HD3870). Далі з'явилася пам'ять GDDR5, яка станом на 2014 рік є найбільш масовою, GDDR3 використовується в бюджетному сегменті.
Також відеопам'ять відрізняється від «звичайної» системної ОЗУ більш жорсткими вимогами до ширини шини.
Графічна шина даних
Графічна шина даних - це магістраль, що зв'язує графічний процесор і пам'ять відеокарт.
Графічна шина даних буває:
- 32-бітною.
- 64-бітною.
- 128-бітною.
- 192-бітною.
- 256-бітною.
- 320-бітною.
- 384-бітною.
- 448-бітною.
- 512-бітною.
- 768-бітною.
- 896-бітною.
- 1024-бітною.
Має значення співвідношення кількості пам'яті, її типу та ширини шини даних: 512 МБ DDR2, при ширині шини даних в 128 біт, буде працювати повільніше і набагато менш ефективно, ніж 256 МБ GDDR3 при ширині шини в 128 біт і т.п. Зі зрозумілих причин, 256 МБ GDDR3 з шириною шини 256 біт краще, ніж 256 МБ GDDR3 з шириною шини в 128 біт і т.п.
Основні характеристики відеопам'яті
Пропускна здатність шини пам'яті
Пропускна здатність шини пам'яті визначає кількість переданих даних в одиницю часу. Вона визначається розрядністю шини і тактовою частотою роботи пам'яті.
Тип відеопам'яті
В сучасних відеокартах використовується тип пам'яті GDDR5, до цього були відповідно GDDR4, GDDR3, GDDR2. Як ви вже помітили, назви типів відеопам'яті дуже схожі з назви типів оперативної пам'яті (DDR2, DDR3), до них лише додалася буква "G" (GDDR5 - Graphics Double Data Rate 5). Але якщо назви схожі, то структура і функціональність значно різниться. Варто розуміти, що оперативну пам'ять типу DDR3 за структурою і функціональним можливостям можна прирівнювати до GDDR3, її скоріше можна поставити в одну нішу з GDDR5 (і то частково).
Обсяг відеопам'яті
Як кажуть: «Пам'яті багато не буває». Так дійсно, якщо обсяг відеопам'яті буде становити 128 Мбайт, то графічний процесор буде простоювати в очікуванні нової «порції» даних, тому якщо ви бажаєте комфортно грати в нові й вимогливі до ресурсів комп'ютера гри, то при покупці відеокарти, вам слід звертати погляд на моделі з об'ємом пам'яті 1Гбайт і більше. При цьому не слід забувати і про розрядності шини, а також про частоту пам'яті. Адже з розрядністю шини 64 біта, 1 Гбайт обсягу відеопам'яті величезної «радості» не принесуть - скоріше розчарування :). Тому не варто «клювати» на дешеві та «об'ємні» рішення на ринку відеокарт, а варто дотримуватися баланс між всіма характеристиками для того щоб домогтися максимальної ефективності за оптимальну ціну.
Латентність
Латентність - це час вибірки даних з пам'яті, чим менше даний параметр, тим краще, тому що не спостерігатимуться значні затримки при зверненні до пам'яті. У сучасних відеокарт латентність схем пам'яті становить менше 1-2 нс.
3D-прискорювачі
3D-прискорювач - плата розширення (PCI, PCI-E, AGP, ISA), яка відповідає за прискорення двомірної графіки, а пізніше і тривимірної графіки. Найпершим 3D-прискорювачем стала відеокарта від Creative - 3D Blaster VLB, заснована на модифікованому ядрі 3DLabs 300SX і випущена в 1995 році, єдина тоді для шини VLB.
Ігрові прискорювачі
Игровые видеоускорители — видеокарты, ориентированные на ускорение 3D-графики в играх.
C 1998 года развивается (компания 3dfx, карта Voodoo2) технология SLI (англ. Scan Line Interleave — чередование строчек), позволяющая использовать мощности нескольких соединённых между собой видеокарт для обработки трёхмерного изображения. См. NVIDIA SLI и ATI CrossFire
Професійні прискорювачі
Професійні графічні карти - відеокарти, орієнтовані на роботу в графічних станціях і використання в математичних і графічних пакетах 2D- і 3D-моделювання, на які лягає значне навантаження при розрахунку і промальовуванню моделей проектованих об'єктів.
Ядра професійних відеоприскорювачів основних виробників, AMD і NVIDIA, «зсередини» мало відрізняються від їх ігрових побратимів. Вони давно уніфікували свої GPU і використовують їх в різних областях. Саме такий хід і дозволив цим фірмам витіснити з ринку компанії, що займалися розробкою і просуванням спеціалізованих графічних чіпів для професійних застосувань.
Особлива увага приділяється підсистемі відеопам'яті, оскільки це - особливо важлива складова професійних прискорювачів, на частку якої випадає основне навантаження при роботі з моделями гігантського обсягу.