Стаття до проекту "Моє рідне місто або село" Косюга Романа

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук


На цьому місці розмість статтю, у якій висвітліть свій досвід та враження, знайдені матеріали з історії рідного міста або села. Також у статтю добавте посилання на документи, що Ви створили і завантажили у різних ресурсах, таблицю (зразок поданий у завданні та нижче) та фотографії рідного краю.

При складанні висновків до статті враховуйте, що задача роботи у проекті, дати відповіді на такі запитання:

  • А ви знаєте історію рідного села?
  • Які відомі люди Ваші земляки?
  • Які історичні події пов'язані із вашим рідним селом?
  • Які визначні події, явища і процеси відбувалися на території краю?
  • Якими пам’ятками археології, історії, архітектури і містобудування, монументального мистецтва багате Ваше рідне місто?
  • Якими пам’ятками природи багатий рідний край?

Загальна інформація

Добровеличківка розташована в центрі України. На північно-східній околиці встановлено пам’ятний знак “Георгафічни центр України”.

За природинми характеристиками — це місцевість в межах південних відрогів Придніпровської височини, дуже розчленована долинами річок, ярами та балками. Пересічна висота — близько 150 метрів над рівнем моря, максимальні перепади висот — близько 40 метрів. Місце розташування власне селища — це дно стародавньої балки,з якої починається невелика річка Добра, довжиною близько 20 км., яка впадає в Сухий Ташлик, який в свою чергу є притокою Південного Бугу.

На територій селища збереглися залишки природного дендропарку Ревуцького, серед яких найбільшу цінність мають реліктові сосни та пірамідальний дуб.

Площа Добровеличківки становить 723 га. Прожває на цій території близько 6 тис. осіб.

Заснування Добровеличківки

За свідченнями відомго вченого-маднріника Семенова-Тян-Шанського Добровеличківка (на той час Ревуцьке) заснована у другій половині XVIII ст., а саме у 1796 році. “Містечком поселення призначене у 1822 році. В містечку нараховується більше 2800 жителів, є дві православні церкви, два єврейських молитовних будинки, лікарня,школи, жекілька десятків крамниць, ринки і т.і.

Добровеличківка стала особливо відомою в окрузі дякуючи іконі Божої Матері, яка зберігалася в місцевому храмі з 1818 року, вона вважалася чудодійною та збирала значні маси богомольців.”

Існує декілька легенд про утворення Добровеличківки. Згідно з прешою, на місці сучасної Добровеличківки за козацької доби був зимівник козацького кошового отамана Величка (Величківський кіш), який згодом став називатися хутором Величківка. Оскільки хутір знаходився на березі річки Добра, згодом поселення стало називатися Добровеличківкою.

Згідно іншої легенди, на березі річки Добра оселився кріпак-втікач із-за Висі коваль Величко. Коваль обладнав тут свою кузню, яка згодом перетворилася в хутір. Хутір став називатися Величківка, а оскільки він знаходився на березі річки Добра, згодом поселення стало називатися Добровеличківкою.

За історичними джерелами у першій половині XIX ст. поряд з Величківкою землю придбав поміщик Ревуцький і побудував собі маєток. Разом з родиною Ревуцьких обробляти землю прибули і його кріпаки. Утоврилося нове поселення – Ревуцьке, яке у 1848 році об’єдналося з Величківкою і отримало назву Добровеличківка.

Добровеличківка на карті України

Добровеличківка на карті України

Таблиця "Найважливіші події на території рідного краю"

ДатаІсторична подія
1796 р.Заснування Добровеличківки
1822 р.Добровеличківка (на той час Ревуцьке) стає містечком
1883 р.Офіційною назвою містечка затвержується Добровеличківка
1917 р.В Добровеличківці утворюється курінь Вільного козацтва
1919 р.У Добровеличківці перебував штаб Нестора Махна
1932-1933 рр.Голодомор на території району
1 серпня 1941 рокуВійська Німеччини захопили Добровеличківку
17 березня 1944Добровеличківку звільняють від війска окупанта

Ресурси:

  • Посилання на власний блог у Blogger;
  • Посилання на добірку відеоматеріалів;
  • Посилання на спільний груповий постер.



Сторінка проекту Моє рідне місто або село

Кіровоградський державний педагогічний університет імені Володимира Винниченка