Історія створення ”Енеїди”. Творче наслідування поем Гомера в “Енеїді”..
Зміст
Історія створення ”Енеїди”. Творче наслідування поем Гомера в “Енеїді”.
Ідея проекту
Мета проекту: проінформувати читачів про історію створення «Енеїди» Вергілія; прослідкувати за творчим наслідуванням поем Гомера в «Енеїді».
Передбачуваний результат: чіткі уявлення читачів про історію створення «Енеїди» Вергілія, творче наслідування поем Гомера в «Енеїді».
Автор проекту
Лукіна Ярослава (посилання на сторінку)
Матеріали проекту
Публій Вергілій Марон
Найвидатніший поет епохи Октавіана Августа - Публій Вергілій Марон - народися 15 жовтня 70 року до н. е. у селищі Анди неподалік Мантуї. Майбутній засновник "золотої латини" походження був вельми незнатного: його батько (за одною версією) був гончаром, чи (за другою версією) поденним робітником у державного чиновника Магія, з дочкою якого він згодом одружиться.
Після виходу "Буколік" Вергілій стає одним з найвідоміших і найпопулярніших римських поетів. Він входить до літературного кола, очолюваного Меценатом - близьким другом Октавіана Августа. Саме Октавіану та Меценату поет присвячує свій наступний твір - дидактичну поему "Георгіки", що писалася упродовж семи років (37-30 роки до н.е.).
Для остаточного завершення "Енеїди" Вергілій подорожує місцями подій епосу - від Греції до Малої Азії. У дорозі п'ятдесятирічний поет захворює, повертається до Італії і помирає 21 листопада 19року до н. є., похований у Неаполі.
Історія створення «Енеїди» Вергілія
Найвеличнішим твором Вергілія є монументальна епопея «Енеїда». Вергілій хотів уславити свого покровителя імператора Октавіана Августа в поемі, яка стала б одночасно римською «Іліадою» і «Одіссеєю». Але, як це часто буває в літературі, результат набагато перевищив задум, і дифірамб Августові став гімном Риму й римлянам.
Міф про Енея вже в середині III ст. отримав в Римі офіційне визнання. Рим вважався оновленою Троєю. Чимало знатних римських сімей намагалися всілякими засобами вивести свій родовід від троянців, а вершиною національної гордості було довести своє походження від самого Енея. Відомий учений I ст. Варрон написав навіть трактат «Про троянські сімейства». Зокрема рід Юліїв пов‘язував себе з сином Енея Аськанієм; затверджували, що друге ім‘я Аськанія, Мул, було потім перероблено в Іул. Юлія виявлялися нащадками Венери (тобто Афродіти, матері Енея), і Юлій Цезар при нагоді посилався на своє божественне походження. Розробляючи оповідь про Енея, Вергілій створював поему не тільки про початки римської імперії, але і про предків Августа.
За повідомленням античного біографа, Вергілій обдумав попередній план поеми і склав короткий зміст її в прозі, розділивши матеріал на 12 книг; потім він розробляв окремі епізоди, вихоплені з плану, нерідко залишаючи ті або інші частини недоробленими надалі до остаточної редакції всього твору. Лише після декількох років роботи він визнав можливим прочитати Августу деякі з більш менш закінчених книг. В 19 р. до н.е. «Енеїда» була начорно готова, і автор призначав ще три роки на її обробку, з тим щоб провести залишок життя у філософських заняттях. Смерть перервала ці плани. Повертаючись з поїздки по Греції, Вергілій захворів і у важкому стані був доставлений в Брундізій (сучасний Бріндізі), де і помер 21 вересня 19 р. Перед смертю він хотів спалити свою незакінчену поему, а в заповіті залишив розпорядження, щоб з його літературної спадщини не опубліковували нічого, що не було видано ним самим. Август чинив опір виконанню цієї останньої волі і доручив друзям поета видати «Енеїду».
«Енеїда» Вергілія
«Енеїда» складається з дванадцяти книг. В основу поеми лягли міфічні розповіді про легендарних предків римлян — троянців та їхнього царя Енея, який, згідно з легендами, заснував на латинській землі царство, що стало основою Римської держави.
Головний герой «Енеїди» — троянець Еней, який за міфом був сином богині Венери. Вибір героя був для Вергілія не випадковим. Уже у вступі до поеми «Георгіки» поет обіцяв написати поему про подвиги імператора Октавіана Августа. Але згодом він облишив цей свій задум і взявся за епопею, яка, зв’язуючи міфічні розповіді з новим політичним ладом, встановленим Октавіаном, прославила б увесь римський народ, його легендарних предків та історію і водночас підносила б і заслуги імператора та всього роду Юліїв. Ідеальною для такої мети здавалась історія мандрів і воєн троянського героя Енея, що начебто заснував на латинській землі царство, яке стало основою Римської держави. Так була створена легенда про родовід римлян від поєднання італійців з нащадками троянців.
Творче наслідування поем Гомера в «Енеїді»
Світову славу надав Вергілію його третій великий твір - героїчна поема "Енеїда". У цій поемі зустрічаємо вже знайомі з поеми Гомера "Іліада" імена героїв. Так головний герой поеми Вергілія Еней був сином Анхіза й Венери, Анхіз же доводився двоюрідним братом троянському царю Пріаму. Таким чином, Вергілій ніби розповідає про ті події, що залишилися за межами "Іліади". В "Іліаді" Енея показано багато разів як одного з найвидатніших троянських вождів, першого після Гектора. Уже там він користується прихильністю богів, а потім говориться про подальше царювання його та нащадків над троянцями.
Вергілій багато в чому наслідував Гомера, так що першу половину "Енеїди" можна назвати наслідуванням "Одіссеї", а другу - "Іліади". Цікаво, що й у відношенні стилю Вергілій багато в чому наслідує попередніх античних авторів, зокрема Гомера. Його поезія відзначається стилем монументальності, поєднаним із деталізацією. Цю деталізацію бачимо і в поемах Гомера. Тут можна теж провести деякі паралелі.
Так у Гомера читаємо тільки згадку про молот і ковадло, міхи й одяг, сильні руки Гефеста. У Вергілія зображено страшну підземну фабрику. У той час як на щиті Ахілла в Гомера картини астрономічного й побутового характеру, на щиті в Енея у Вергілія зображена вся велична картина історії Риму, зображені найвеличніші діячі та світова могутність держави. Таким чином, поезія Вергілія носить більш монументальний характер, хоча вплив Гомера видно і в сюжеті, і в формі зображення сюжетної дії. Ріднить Вергілія з Гомером і схожий погляд на взаємини між людьми й богами. Щоправда, герої Вергілія набагато більше залежать від богів. Так Еней і проти своєї волі змушений підкорятися фатуму.
Інтернет ресурси проекту
Список посилань на ресурси проекту (якщо посилань багато, то зробіть на новій сторінці). Посилання на створену колекцію закладок
Додаткові матеріали проекту
Посилання на файли, презентації та інші корисні матеріали
Результати проекту
Звіт у вигляді презентації.