Іллінойс

Матеріал з Вікі ЦДУ

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Ілліно́йс (англ. Illinois) — штат на Середньому Заході США, над озером Мічиган; площа — 149 998 км², населення — 12 830 632 осіб (2010, перепис). Адміністративний центр — місто Спрингфілд, найбільше місто — Чикаго.

Герб штату

Етимологія

Слово Illinois є назвою ранніх племен штату, даною французькими місіонерами. Написання цього слова раніше мало багато різних форм. Американські вчені раніше вважали, що слово Іллінойс походить із мови маямі-іллінойс, де означає чоловік або люди. Через вплив французької воно трансформувалося з iliniwek в illinois. Проте ця етимологія не знайшла підтвердження, оскільки переклад слова чоловік цією мовою — ireniwa, у множині ireniwaki. Також вважалося, що слово Illiniwek означає «плем'я вищих людей», що з точки зору етимології виявилося помилковим припущенням. Назва походить від дієслова irenwe·wa мови маямі-іллінойс, що означає «він говорить правильно». Це слово перейшло до мови оджібве, де перетворилося на ilinwe· (у множині ilinwe·k). Французи запозичили це слово та перетворили закінчення на -ois, згідно з орфографією французької мови. Поточне написання назви латинкою, Illinois, почало з'являтися на початку 1670-х років. Самоназва племені іллінойс, як підтверджують усі три французькі словники, складені місіонерами, була Inoka, хоча походження цього слова невідоме.

Географія

карта Іллінойса

Штат розташований на Центральних рівнинах, і 60% його території займають прерії, інша частина зайнята пагорбами. Загальна площа — 149 998 км² (25-е місце з 50-ти штатів), площа водної поверхні — 6 020 км², більшу частину якої займає озеро Мічиган.

Найвища точка — Чарльз-Маунд, розташована на висоті 376 м над рівнем моря. Найбільший за площею округ — Маклін.

Іллінойс межує на півночі з Вісконсином, на північному сході з озером Мічиган, на сході зі штатом Індіана, на півдні з Кентуккі (через річку Огайо), на заході з Айовою та Міссурі (через річку Міссісіпі). Іллінойс також має водний кордон із штатом Мічиган через однойменне озеро.

Межа штату з Індіаною від озера Мічиган є прямою лінією, що проходить по західній довготі 87° 31′ 30″, частина південної ділянки проходить вздовж річки Вобаш до місця, де вона впадає в річку Огайо.

У штаті — більше 500 річок (найбільша — Іллінойс, поєднана судноплавним каналом з озером Мічиган) та 950 озер.

Іллінойс багатий на корисні копалини, серед яких — вугілля, нафта, природний газ, цинк, пісковик.

Географічно Іллінойс поділяється на три райони.

Чикаго

Клімат

Клімат Іллінойсу континентальний, зі спекотним літом та холодною зимою. Погода в Іллінойсі є дуже мінливою, особливо взимку. Подекуди температура повітря може впасти більш ніж на 12 °C протягом години. Основною причиною цього є рівниність місцевості Іллінойсу та сусідніх штатів, що дозволяє повітряним потокам рухатися швидко і без перешкод у будь-якому напрямку.

Завдяки близькості до озера Мічиган зими в північно-східній частині штату дещо м'якші, ніж у північно-західній. Середня температура в Іллінойсі взимку становить -7,6 °C на півночі, -3 °C в центрі та 1 °C на крайньому півдні. Мінімальні температури коливаються в межах від -30 °C до 5 °C на північному сході, від -35 °C до 1 °C на північному заході, і від -25 °C до 10 °C на крайньому півдні. Максимальні температури - від -24 °C до 13 °C на північному сході, від -28 °C до 7 °C на північному заході, від -18 °C до 17 °C на крайньому півдні. Найнижча температура, зареєстрована в Іллінойсі, становила -39 °C - у Рошеллі (округ Оґл) 15 січня 2009 року.

Влітку середня температура складає 21 °C на півночі і 29 °C на півдні. Мінімальні температури літа коливаються від 12 °C до 20 °C на півночі і від 16 °C до 26 °C на півдні. Максимальні - від 22 °C до 35 °C на півночі і від 25 °C до 38 °C на півдні. Найвища температура в штаті, 47 °C, була зареєстрована 14 липня 1954 року в Іст-Сент-Луїсі.

Середні річні рівні дощових опадів становлять близько 100 см на півночі та 85 см на півдні, сніжних - 76 см на півночі і 25 см на півдні. Частими є торнадо (особливо в період між квітнем і червнем), від яких в Іллінойсі загинуло більше людей, ніж у будь-якому іншому штаті. Найбільший із них, Tri-State Tornado (названий так через те, що пройшов трьома штатами - Іллінойсом, Індіаною та Міссурі), забрав 1925 року 695 людських життів.

Економіка

Іллінойс є високорозвинутим регіоном. У ньому працюють підприємства важкої металургії, машинобудівної, електротехнічної, харчової промисловості, атомні електростанції; інтенсивне вирощування кукурудзи, сої, пшениці; тваринництво, свинарство; густа транспортна мережа.

Валовий внутрішній продукт штату, за оцінкою 2010 року, становить 652 млрд доларів США., що відповідає 45 302 доларам на душу населення. Особистий дохід за оцінкою 2009 року становить 41 411 доларів на особу.

Цікаві факти

-Іллінойс — перший штат, який проголосував за 13-ту поправку до Конституції США про скасування рабства.

-До Спрингфілду столицями штату були Каскаскія та Вандалія.

-Іллінойс виробляє більше ядерної енергії, ніж будь-який інший штат.

-Напрямок річки Чикаго, що протікає через однойменне місто, був штучно змінений 1900 року.

-85% гарбузового насіння, яке продається в США, виготовляється в місті Мортон в Іллінойсі.

Відомі мешканці

Авраам Лінкольн — народився в Кентуккі, переїхав до Іллінойсу в 21 рік. Належав до Генеральної асамблеї Іллінойсу та Палати представників США від 7-го округу Іллінойсу.

Улісс Грант — народився в Огайо та служив військовим, проте напередодні Громадянської війни оселився в Іллінойсі та балотувався в президенти саме від нього.

Барак Обама — народився в штаті Гаваї, згодом оселився в Іллінойсі та теж балотувався від нього.

Рональд Рейган — єдиний Президент США, який народився в Іллінойсі. Політичну кар'єру розпочав у Каліфорнії, де став губернатором і балотувався в президенти.

Едді Веддер — чільний вокаліст і один з трьох гітаристів рок-гурту «Pearl Jam»

Ернест Хемінгуей — американський письменник та журналіст, лауреат Нобелівської премії з літератури 1954 року.

Г'ю Гефнер — американський видавець, засновник і шеф-редактор журналу «Плейбой» (англ. Playboy).

Робін Вільямс — американський актор, комік, лауреат декількох нагород.

Гаррісон Форд — американський актор.

Катерина Ющенко — економіст, підприємець, дружина екс-президента України Віктора Ющенка.

Посилання

[1]

[2]

[3]