Компоненти мережі
Навіть у результаті достатньо поверхового розгляду роботи в мережі стає зрозуміло, що обчислювальна мережа – це складний комплекс взаємозалежних і узгоджено функціонуючих програмних і апаратних компонентів Вивчення мережі в цілому передбачає знання принципів роботи її окремих елементів.
- комп'ютерів;
- комунікаційного обладнання;
- операційних систем;
- мережевих додатків.
Весь комплекс програмно-апаратних засобів мережі може бути описаний багатошаровою моделлю. У основі будь-якої мережі лежить апаратний прошарок стандартизованих комп'ютерних платформ. В наш час у мережах широко й успішно застосовуються комп'ютери різноманітних класів – від персональних комп'ютерів до мейнфреймів і суперЕОМ. Набір комп'ютерів у мережі повинен відповідати наборові різноманітних задач, які нею розв'язуються.
Другий прошарок – це комунікаційне устаткування. Хоча комп'ютери і є центральними елементами опрацювання даних у мережах, останнім часом не менш важливу роль стали грати комунікаційні пристрої. Кабельні системи, повторювачі, мости, комутатори, маршрутизатори і модульні концентратори з допоміжних компонентів мережі перетворилися в основні, поряд із комп'ютерами і системним програмним забезпеченням як за впливом на характеристики мережі, так і за вартістю. Сьогодні комунікаційний пристрій – складний спеціалізований мультипроцесор, який потрібно конфігурувати, оптимізувати й адмініструвати. Вивчення принципів роботи комунікаційного устаткування потребує знайомства з великою кількістю протоколів, які використовуються як у локальних, так і глобальних мережах.
Третім прошарком, що утворює програмну платформу мережі, є операційні системи (ОС). Від того, які концепції керування локальними і розподіленими ресурсами покладені в основу мережевої ОС, залежить ефективність роботи всієї мережі. При проектуванні мережі важливо враховувати, наскільки просто дана операційна система може взаємодіяти з іншими ОС мережі, наскільки вона забезпечує безпеку і захищеність даних, до якого ступеня вона дозволяє нарощувати число користувачів, чи можна перенести її на комп'ютер іншого типу і багато інших міркувань.
Верхнім прошарком мережевих засобів є різноманітні мережеві додатки, такі як мережеві бази даних, поштові системи, засоби архівування даних, системи автоматизації колективної роботи й ін. Дуже важливо уявляти діапазон можливостей, наданих додатками для різноманітних областей застосування, а також знати, наскільки вони сумісні з іншими мережевими додатками й операційними системами.