Законодавчий процес Стародавніх Афін.
Введення
Перші на території Європи політичні товариства склалися в країнах Середземномор'я в II-I тис. до н.е. Вони, в першу чергу цивілізації Стародавньої Греції та Стародавнього Риму, поклали початок всієї державної і правової історії Європи, передавши традиції своєї політичної і правової культури інших народів і часів, виросли на грунті особливого античного світу.
Античне суспільство і антична державність представляли новий, порівняно з Давнім Сходом, етап загальної людської історії. Їх новизна була пов'язана з глибокими особливостями суспільно-юридичного побуту і всього соціально-культурного устрою європейських народів. Античне суспільство, по крайней міру в період свого розквіту, було суспільством вираженої індивідуальної власності і рабовласницького укладу господарства. Засновані на цих особливостях історичного розвитку Європи риси політичного побуту та правової культури також були відзначені високим ступенем своєрідності юридичних форм.
Античне суспільство і античні цивілізації склалися на берегах Середземномор'я, яке в перші століття особливо стимулювало економічні зусилля народів, їх зв'язки з іншими землями. Подібно до того, як давньосхідні суспільства були цивілізаціями великих річок, античний світ був морський цивілізацією, з раннього часу пов'язаної військово-торговельними відносинами. Значно більш розвиненими тут були грошове господарство і фінансові зв'язки. Значно бі...льшу роль у творенні державності античного світу зіграли фінансові системи та військова політика.
Античні держави майже з самого початку свого утворення стали прагнути вийти за межі початкових областей проживання заснували їх народів. Розвиток державних форм тут проходило на тлі колонізацій - спочатку військово-торговельної, потім чисто завойовницької - інших областей Європи, Африки, Малої Азії. Імперська політика становила суттєвий чинник діяльності властей. У результаті найбільші античні держави розвинулися в значні імперії - в період свого історичного заходу воістину світового масштабу (Імперія Олександра Македонського, Римська імперія). Тут були вперше в світовій історії вироблені адміністративні і правові форми взаємини метрополії і колоній, принципи управління в масштабі континентів.
Завдяки особливостям соціальних відносин свого часу, антична держава склало особливий тип державності, більш високий, ніж древневосточное. Це держава в головному було побудовано на принципах народовладдя і громадянської свободи, з'єднаних з особливим общинно-полісних політичним ладом. Залишаючись державністю обраних, античний поліс надав історії приклад більш високого ступеня залученості громадян у політичну і правову систему, ніж це було на Стародавньому Сході.
В античну епоху умовний центр світової історії перемістився до Європи. Вона стала в економічному, соціальному і культурному відношенні більш розвиненою, ніж решта світ. Тут стали вироблятися політичні та юридичні форми, визначають світовий розвиток, в тому числі і шляхом прямого культурного і політичного впливу. Особливе місце належить системі римського права. Воно стало основою для подальшого становлення і розвитку більшості систем світового правового укладу, справила вплив на формування перших правових принципів міжнародних взаємин, взагалі всього сучасного юридичного мислення.
Становлення Афінського поліса
Аттична область була захоплена групою іонічних племен під час загальних дорійського завоювання, які, асимілювавши древню Егейську цивілізацію, встановили більш сусідські відносини з підлеглими народами. Осіли в прибережній Аттиці іонійці ділилися на 4 племені: Гелеонти, Аргадеі, Айгікореі і Гоплети, - кожне зі своїми культом і деякими особливостями в тій ролі, яку вони грали в Загалом іонічному союзі племен (їх і називали "блискучими", "Хліборобами", "козопасами" і "збройними" відповідно). Сформоване в XI-X ст. до н.е. початкове об'єднання племен носило характер общинної конфедерації, в яку вливалися спочатку три, потім чотири, п'ять і т.д. племен. Поселення-центри чотирьох племен поступово злилися воєдино навколо стародавнього міста Кекроп, що стало потім Афінами по утвердившемуся культу богині. Єдність нового поліса забезпечувалося в основному єдиної військовою організацією племен.
У соціальному відношенні кожне плем'я складалося з великих клані...в, які, у свою чергу, поділялися на 50-90 великих сімей-пологів. Сім'ї в довільному порядку групувалися у фратрії - особливі релігійні об'єднання зі своїми культовими святами і церемоніями. Фратрії складалися в філи, які після синойкизма стали суто територіальними підрозділами загальної території поліса, причому не тільки місто, а й уся Аттика відповідно ділилася на 4 філи. Нащадки підкорених діоніческіх племен (фети) складалися поза цієї організації, але зізнавалися майже рівноправними; вони могли вільно займатися землеробством, торгівлею і ремеслами, у них були свої самоврядні об'єднання - фіаси і оргеони (фратрії).
Управління племенами здійснювалося царями-басілеямі, влада яких у іонійців була спадкової, і радою пританов в числі чотирьох (мабуть, глав племен). Пританам належала вища судова влада в полісі і право оголошувати військову мобілізацію. Особливу роль грали глави сімейств і кланів: вони мали право стягувати свою частку податей, начальствувати у своєму клані, навіть запрошувати царя на своє зібрання. В опорі на такі родоплемінні привілеї, еліта стала формуватися в такий важливий для Стародавніх Афін соціальний шар земельної аристократії. На початку VIII ст. до н.е. нового соціального членению суспільства був навіть надано кримінально-правовий статус, висхідний до колишніх особливостям племен: перший клас називався евпатрідів (володарями великих земельних наділів з великим врожаєм), другий - вершниками, третій - зевгіти (разночинцами).
У другій половині VIII в. до н.е. тиск на селянство з боку аристократії почало зростати, раніше вільні хлібороби потрапляють під кабалу різного виду до знаті. З'являється категорія хліборобів-Пелата і шестідольнікамі (віддають 5/6 врожаю), потім залежні селяни перетворюються на рабів, якщо не виплачують борг; нарешті, під кінець VII в. до н.е. зростає число продаваних за Аттіку рабів. Рабовласницький устрій починає розмивати перш соціально однорідне ионийское суспільство. Знати перетворюється на соціально панівний шар, і це викликає прискорену еволюцію надобщінной адміністрації колишньої епохи в ранню державну структуру, підпорядковану інтересам це знаті.
Приблизно з середини VIII в. до н.е. під тиском евпатрідів втратила своє колишнє значення влада басилевса: його зробили виборним і повноваження його звели до релігійній сфері. У 752 році до н.е. замість царя був обраний евпатрідів особливий правитель - Прітан строком на 10 років, потім з'явилася посаду архонта; з початку VII ст. до н.е. архонтів стали обирати на рік, і їх стало дев'ять (з 682 року до н.е.). Функції постійного владного органу став набувати колишній рада родової знаті - Ареопаг (засідав на пагорбі святилища бога війни Ареса).
До середини VII в. до н.е. аристократичне правління в Афінах набуло вид організації раннегосударственного типу, де домінувала роль виборних посадових осіб, соподчінять свої повноваження з порадами знаті.
Першим за значенням був... архонт-епонім (називався так тому, що його ім'я стояло на чолі списку молодих людей, внесених до цивільний реєстр в рік його служби). Він встановлював правила життя поліса, вважався "стражем сім'ї", контролював дотримання батьками сімейств своїх прав і обов'язків, виступав як "захисник слабких"; у зв'язку з цим йому належали значні судові повноваження. На друге місце був відсунутий басилевс-архонт: він виконував релігійні жрецькі обов'язки на святах, був також головою особливого суду з глав 4 філ (пританий) у справах про вбивства, про непокору главам поліса. Третім архонтом був полемарх - воєначальник, відповідальний за безпеку поліса (разом з головним радою); для цього він наділявся поліцейської владою і правом карати незначні проступки громадян і, особливо, негромадян міста. Решта архонти (6 фесмофетов) виконували в основному судові функції. Головні магістрати були підконтрольні Раді ареопагу в частині визначення взагалі можливості виконувати ту чи іншу функцію. Найбільш істотним ознакою ранньої державної організації було, як видно, поєднання судових та управлінських повноважень посадових осіб.
Поруч з ареопагом стояв Рада - буле. У нього довічно входили відбули їх посади архонти, іноді - інші представники знаті. Рада здійснював загальний нагляд за життям міста, за дотриманням встановленого ладу; він був і судовим органом у тяжких злочинах, у Зокрема, мав право присуджувати до вигнання.
Військова організація спиралася на систему навкрарій, особливих угруповань населення. Кожна з 4 філ ділилася на 12 навкрарій (всього 48) під чолі з одним з евпатрідів. Колегію всіх 48 навкрарій очолювали 4 причаївся (по одному від філи), вони і були вищим військовим керівництвом ополчення поліса. Кожна навкрарія повинна була збудувати й оснастити військовий корабель для флоту (з екіпажем), виділити двох вершників і солдатів піхоти; для цього усередині навкраріі вводилося власне оподаткування на військові потреби.
У другій половині VII ст. до н.е. в Афінах, як і в інших грецьких полісах, соціально-політичні протиріччя знаті і землеробського населення, прагнення відтворити колишній романтизований соціальний устрій призвели до установі тиранії. З правлінням тиранів, особливо найбільш відомого Драконта (близько 621 року до н.е.), зв'язується поява в полісі писаного законодавства, спрямованого на стабілізацію суспільного укладу. Проте економічний розвиток Афінського поліса, розширення зв'язків з іншими містами Еллади, Малої Азії, внутрішньо розвиток торгівлі та ремесла настільки зміцнили нові верстви населення, що колишній, заснований цілком на пануванні родової аристократії і землевласницької знати, ранньодержавницький лад не міг не викликати потужної хвилі невдоволення і черговий смути. Настільки ж звично, як і в інших грецьких полісах, виходом з цієї смути на самому початку VI ст. до н.е. (Стимульованої наростаючої зовнішньою загрозою) стала діяльність реформатора-есімнети Солона.