Музеї

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 12:42, 26 травня 2014; Kostya996 (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Index.jpeg

Кіровоградський обласний краєзнавчий музей - один з найстаріших музейних закладів Півдня України, який відіграв важливу роль у становленні національного краєзнавства. Нині музей має цікаві зібрання речових та документальних матеріалів, що характеризують природу, історичний розвиток та культуру краю від найдавніших часів до наших днів.
  Музейна колекція налічує 56000 експонатів основного та більше 25000 допоміжного фонду. Музей є провідним науково-методичним центром в області.
  З 1929 року музей розташований у приміщенні, що є визначною пам'яткою архітектури кінця XIX - початку XX ст., яскравим взірцем стилю "ранній модерн". З часу утворення Кіровоградської області (1939 р.) він має статус обласного. Нині ним здійснюється організаційно-методичне забезпечення діяльності 149-ти музейних закладів різних форм власності, обліку 4734 пам'яток історії та культури. У музейному зібранні понад 80 тисяч предметів, що відображають історію краю від найдавніших часів до сьогодення. Особливу цінність мають палеонтологічні та археологічні знахідки, у т.ч. всесвітньо відомих трипільської, кіммерійської та скіфської культур, колекції зброї, предметів етнографії.
  У 1994 році музей успадкував колекцію відомого збирача старожитностей Олександра Ільїна, у якій шедеври іконопису і сакрального мистецтва ХVІ-ХІХ століть, срібний кухоль роботи І.Равича початку XVIII століття, твори живопису, скульптури, меблі різних епох і стилів. Всі вони широко використовуються в експозиційно-виставковій діяльності.
  У 1993 році музей ініціював заснування обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова; щорічно у Міжнародний день музеїв відбувається урочисте відзначення переможців конкурсу на її здобуття.
  У 1956 році для увічнення пам'яті видатного драматурга Івана Тобілевича (Карпенка-Карого) у мальовничому куточку було відкрито філію Кіровоградського обласного краєзнавчого музею - заповідник-музей "Хутір Надія".
  Тут у 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карпенка-Карого було започатковане щорічне свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", яке з 1990 року стало Всеукраїнським.
  У 1982 році до 100-річчя заснування українського театру корифеїв відбулося відкриття відділу обласного краєзнавчого музею - меморіального музею Марка Лукича Кропивницького.
  Налагоджено співробітництво з творчими спілками громадськими та культурними центрами, видавництвами, ЗМІ, учбовими закладами, туристичними агентствами та іншими організаціями.