Команда MAN

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 21:39, 20 травня 2014; Гринчишина Анна (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Linux: man

Вступ

Один з важливих рефлексів, який повинен розвинутися у кожного користувача Linux – це пошук інформації, якщо щось іде не так. Але незважаючи на той факт, що ми живемо в світі, пов'язаному з пошуковими системами, вікі і величезною кількістю іформації, завжди добре мати локальну інформацію в своїй системі. Це забезпечує простий і швидкий доступ до інформації, навіть за відсутності підключення до інтернету. Крім того, знайденій в інтернеті інформації не завжди можна довіряти, тоді як в посібниках все викладено чітко і послідовно. Філософія Unix (і, по спадку, Linux ) говорить про те, що система повинна бути добре документована. Тому кожна програма поширюється з відповідною man - сторінкою. Часто використовувані функції man Функція Опис -a виводить всі доступні для man-сторінки -f шукає і виводить короткий опис всіх man-сторінок –warnings включає попередження -I включає чутливість до регістру


Використання man-сторінок

Якщо ви використовуєте один з популярних дистрибутивів, то man-сторінки швидше за все вже встановлені як частина ядра системи разом з такими важливими речами як shell або система init. Щоб краще зрозуміти, як працює man, просто введіть команду man man. Саме так все і працює: якщо мені потрібна man-сторінка для ls, я вводжу man ls.

Так як, більшість man-сторінок складаються більш ніж з однієї сторінки, для виведення використовується less, і сторінки можна перегортати за допомогою клавіш PgUp і PgDown, або Space і Esc + V. Вийти з man-сторінки можна в будь-який час за допомогою клавіші "q". Пошук в man-сторінці викликається за допомогою клавіши "/", кожне наступне знайдене входження можна переглянути за допомогою клавіши "n". Якщо ви знаєте, що вам потрібно, але не знаєте точну назву man-сторінки, вам допоможе apropos (1). Для пошуку команд замість аpropos можна використовувати man з ключем-k (man-k рядок) – буде теж саме.

Структура man-сторінок

При першому погляді на man-документ його буває важко зрозуміти, тому що він не схожий на простий текст-пояснення (він їм і не є). Мани завжди строго структуровані і розбиті на розділи. Деякі з розділів присутні обов'язково, інші за необхідності: NAME (ІМ'Я) – команда і те , що вона робить. SYNOPSIS (ОГЛЯД) – синтаксис команди. Параметри без дужок є обов'язковими, а в квадратних дужках – ні (зазвичай це ключі) . DESCRIPTION (ОПИС) – докладний опис як використовувати команду. OPTIONS (ОПЦІЇ) – перелік можливих ключів і їх опис .