Операційні системa Windows
Опис
Операційна система Windows фірми Microsoft у всіх її проявах безперечно вважається найпоширенішою операційною системою на ПК: у світі понад 150 млн. IBM PC-сумісних комп'ютерів, і система Windows встановлена на 100 млн. Очевидно, що ознайомлення з ПК необхідно починати з ознайомлення з Windows, адже без неї робота на ПК немислима для більшості користувачів. Знання системи Windows - необхідний цеглинка в стіні пізнання ПК.
Основні можливості
Для DOS і для Windows основна відмінність програм, полягає в тому, що DOS-програма може працювати з апаратними засобами комп'ютера (монітором, клавіатурою, принтером і т. д.) безпосередньо минаючи DOS, в той час як Windows-програма повинна звертатися до зовнішніх пристроїв тільки через посередництво Windows. Тому після установки в Windows драйвера, що забезпечує підтримку даного пристрою (тобто налаштовують Windows на особливості даного пристрою) всі Windows-програми можуть працювати з цим пристроєм. Це ліквідує надзвичайно болючої для DOS проблему забезпечення сумісності програм з конкретними пристроями.
Компоненти операційної системи:
- Завантажувач;
- Ядро;
- Командний процесор (інтерпретатор;
- Драйвери пристроїв;
- Інтерфейс.
Програми для підтримки найбільш поширених пристроїв входять в Windows, а для інших пристроїв поставляються разом з цими пристроями або контролерами.
- Користувацький інтерфейс. Windows представляє програмістам всі необхідні кошти для створення призначеного для користувача інтерфейсу, тому програмісти користуються ними, а не винаходять аналогічні власні кошти. Внаслідок цього користувача інтерфейс Windows-програм в значній мірі уніфікований, і користувачам не потрібно вивчати для кожної програми нові принципи організації взаємодії з цією програмою.
- Підтримка масштабованих шрифтів. У таких додатках, як редагування документів, видавнича і рекламна справа, створення таблиць або презентацій і т.д., необхідно використання великої кількості шрифтів - текстових, заголовних, декоративних, піктографічних та інших, причому символи цих шрифтів можуть знадобитися в самих різних розмірах. Тому в Windows.
- Підтримка мультимедіа. Одним з удосконалень Windows з'явилася підтримка мультимедіа. При підключенні відповідних пристроїв Windows може сприймати звуки від мікрофона, компакт-диска або MIDI - синтезатора, зображення від цифрової відеокамери або з компакт-диска, виводити звуки і рухомі зображення.
- Многозначність. Windows забезпечує можливість одночасного виконання кількох програм і перемикання з однієї програми на іншу.
- Сумісність з DOS-програмами. Робота в середовищі Windows не змушує відмовлятися від використання DOS програм. Більше того, для запуску DOS програм, як правило, немає необхідності виходити з Windows. Однак слід зауважити, що DOS програми під управлінням Windows виконуються повільніше.
- Можливості для розробників. Всі перераховані нижче особливості Windows зручні і для розробників програм. Наприклад, наявні в Windows стандартні засоби для створення призначеного для користувача інтерфейсу робить непотрібним винаходи власних коштів. Підтримка пристроїв (принтерів, моніторів і т.д.) в Windows знімає його турботу з розробників програм.
Недоліки Windows
1. Основним недоліком Windows для користувачів полягає в тому, що описані переваги Windows досягаються за рахунок значного збільшення навантаження на апаратні засоби комп'ютера. Графічний інтерфейс, підтримка масштабованих шрифтів, підтримка багатозадачності і т. д. вимагають великої потужності процесора, значною оперативної пам'яті і дискового простору.
2. Комфортна ж робота забезпечується лише за наявності 8-16 мегабайт і не менше 150-300 мегабайт на диску для Windows і Windows-додатків.
3. Вищесказане жодним чином не применшує достоїнств Windows, а лише вказує на те, що Windows не є універсальним рішенням, придатним для всіх користувачів і на всі випадки життя.