Монітори на базі ЕЛТ. СПК
|
Декілька років назад найрозповсюднішими були монітори CRT (Cathode Ray Tube - електронно-променева трубка), або ЕПТ. Сьогодні, ЕПТ-монітори витіснені з ринку ЖК моніторами.
Зміст
Принцип роботи
Монітор складається з електронно-променевої трубки, блоку живлення і електронного блоку управління променем. Принцип дії монітора на базі електронно-променевої трубки полягає в наступному: електрод випускає пучок електронів, потрапляючи на екран, покритий спеціальним матеріалом - люмінофором, - викликає його світіння. Напрямок пучка електронів задають також додаткові електроди: відхиляюча система, що дозволяє змінювати напрям пучка, і модулятор, який регулює яскравість одержуваного зображення. Електронний промінь періодично сканує екран, утворюючи на ньому рядки розгортки. У міру руху променя по рядках відеосигнал, що подається на модулятор, змінює яскравість певних пікселів, утворюючи деяке видиме зображення. Роздільна здатність монітора визначається числом пікселів, з яких і формується зображення на екрані. У кольорових моніторів є не одна, а три електронних гармати з окремими схемами управління, а на поверхню екрану нанесений люмінофор трьох основних кольорів: червоного (R), зеленого (G), синього (B) - (Red, Blue, Green - абревіатура "RGB"). Для цього в кожному моніторі є або тіньова маска, або так звана апертурна решітка. Тіньова маска має систему отворів, а апертурна решітка - систему щілин.
Основні характеристики ЕПТ-моніторів
Діагональ екрану монітора
Діагональ екрану монітора - відстань між лівим нижнім і правим верхнім кутом екрану , що вимірюється в дюймах. Розмір видимої користувачеві області екрану зазвичай трохи менше , в середньому на 1 " , ніж розмір трубки. Виробники можуть вказувати в супровідної документації два розміра діагоналей , при цьому видимий розмір звичайно позначається в дужках або з позначкою« Viewable size » , але іноді вказується тільки один розмір - розмір діагоналі трубки. як стандарт для ПК виділилися монітори з діагоналлю 15 " , що приблизно відповідає 36-39 см діагоналі видимої області. Для роботи в Windows бажано мати монітор розміром , принаймні , 17 ". Для професійної роботи краще використовувати монітор розміром 20 " або 21 " .
Розмір зерна екрана
Розмір зерна екрана визначає відстань між найближчими отворами в масці використовуваного типу. Відстань між отворами маски вимірюється в міліметрах. Чим менше відстань між отворами в тіньовій масці і чим більше цих отворів , тим вища якість зображення. Всі монітори з зерном більше 0,28 мм відносяться до категорії грубих і коштують дешевше. Кращі монітори мають зерно 0,24 мм , досягаючи 0,2 мм у найдорожчих моделей.
Покриття екрану
Покриття екрану необхідні для надання йому антивідблисків і антистатичних властивостей. Покриття антивідблиску дозволяє спостерігати на екрані монітора тільки зображення, що формується комп'ютером , і не втомлювати очі відображенням об'єктів.
Захисний екран
Захисний екран ( фільтр) повинен бути неодмінним атрибутом ЕПТ-монітора , оскільки медичні дослідження показали , що випромінювання , що містить промені в широкому діапазоні (рентгенівське , інфрачервоне і радіовипромінювання ) , а також електростатичні поля , супроводжуючі роботу монітора , можуть дуже негативно позначатися на здоров'ї людини .
Скляні фільтри
Скляні фільтри виробляються в декількох модифікаціях. Прості скляні фільтри знімають статичний заряд , послаблюють низькочастотні електромагнітні поля , знижують інтенсивність ультрафіолетового випромінювання і підвищують контрастність зображення. Скляні фільтри категорії « повний захист » володіють найбільшою сукупністю захисних властивостей: практично не дають відблисків , підвищують контрастність зображення в півтора -два рази , усувають електростатичне поле і ультрафіолетове випромінювання , значно знижують низкочастотное магнітне (менше 1000 Гц ) і рентгенівське випромінювання. Ці фільтри виготовляються зі спеціального скла.