RISC OS
Розробник - Acorn Computers
Сімейство ОС - Unix
Остання версія - 2009.06 роботи - грудень 2009року
Остання тестова версія - 2010.03 збірка 132 - 23 січня 2010
Підтримувані платформи - ARM
Тип ядра - Монолітне ядро
Ліцензія - Пропрієтарна , Castle Shared Source License
Стан - 6.20 або 5.16
RISC OS - операційна система , розроблена компанією Acorn Computers для серії своїх настільних комп'ютерів, що використовують центральний процесор архітектури ARM. Вперше RISC OS була випущена в 1988 році як RISC OS 2.00 і була вдосконаленою версією операційної системи Arthur також від Acorn , з додаванням багатозадачності. Назва операційної системи відбувається від RISC - архітектури мікропроцесорів , на яких вона застосовувалася. З 1988 року RISC OS поставлялася майже з кожним комп'ютером Acorn , включаючи серії Archimedes , RiscPC і A7000 . Після поділу Acorn в 1998 році розробка RISC OS здійснювалася кількома незалежними компаніями , включаючи RISCOS Limited і Castle Technology . Також з 1998 року RISC OS почала поставлятися з персональними комп'ютерами , такими як Iyonix PC і A9home .
Особливості
Зберігається в ПЗУ - це дозволяє системі швидко завантажуватися і захищає від збоїв.
Модульна - складається з декількох модулів , які можуть додаватися й заміщатися під час роботи. Така структура дозволяє стороннім розробникам писати власні модулі для RISC OS з додатковими функціями. ОС звертається до модулів за допомогою програмних переривань , а не системних викликів , як в інших системах.
Однокористувальницька / Кооперативна багатозадачність - в той час як більшість сучасних систем застосовують багатозадачність , RISC OS використовує кооперативну багатозадачність і підтримує POSIX Threads . Також вона має рудиментарну підтримку захисту пам'яті , тому всі користувачі мають права суперкористувача .
Файлова система - на верхньому рівні ієрархії файлів знаходиться тека з префіксом типу файлової системи. ОС використовує метадані для визначення типу файлу; розширення не використовуються. Двокрапки використовуються для відділення імені файлової системи від решти шляху ; коренева директорія позначається знаком долара ($) , а для поділу директорій служить крапка (. ) . Розширення , використовувані в інших файлових системах , записуються через слеш (' example.txt ' стає ' example / txt ' ) . Наприклад ,
ADFS :: HardDisc4 . $ .
вказує на корінь диска HardDisc4 з файловою системою ADFS . Всі файли являють собою томи особливого типу. Це дозволяє обробляти файли і архіви з декількох файлів схожим чином .
Доповнюваність - практично все в RISC OS має двійковий інтерфейс додатків. Це дозволяє програмісту змінювати поведінку системи за допомогою модулів.
Інтуїтивний менеджер вікон - графічний інтерфейс RISC OS з'явився в часи Windows 2.0 і MacOS System 6 . Він використовує мишу з трьома клавішами ( званими ' Select ' , ' Menu ' та ' Adjust ' ) .
Панель іконок ( Icon Bar ) - схожа з доком в NextStep / Mac OS X і панелі завдань Windows. Панель відображає іконки , що представляють змонтовані диски , працюючі програми і системні утиліти.
Підтримка технології Drag- and - drop .
Програми представлені у вигляді директорій , назва якої починається зі знаку оклику (!) . При подвійному натисканні на таку директорію запускається програма . Виконувані файли і ресурси програми зазвичай розташовані в одній директорії , але зазвичай вони приховані від користувача.
Додатки
Набір додатків , що включаються в поставку , змінюється в різних версіях , але зазвичай включає: * Paint - растровий графічний редактор ; * Draw - векторний графічний редактор ; * Calc - калькулятор ; * Edit - текстовий редактор ; * Maestro - нотний редактор ; * Alarm - будильник ; * Chars - утиліта для введення символів ; * Help - програма допомоги.
У жовтні 2006 року Castle Technology оголосила про плани відкрити елементи RISC OS 5 . Для просування відкритої версії RISC OS була створена компанія RISC OS Open Limited ( ROOL ) . Вихідний код системи доступний для розповсюдження та модифікації в некомерційних цілях , для використання в комерційних цілях необхідно купити ліцензію в Castle Technology .
Існує кілька вільних емуляторів ARM , які підтримують RISC OS :
- Arculator
- Red Squirrel
- ArcEm
- RPCEmu
Серед комерційних варто виділити VirtualAcorn для Windows і Mac OS X.