Ubuntu Touch

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук
Вікно Ubuntu Touch

Розробник — Canonical Ltd. / Ubuntu Foundation

Родина ОС — Unix-like

Стан проекту — активний

Модель сирцевого коду — відкритий код

Initial release — 21 лютого 2013

Останній стабільний випуск — 13.10/ 17 жовтня 2013

Доступні мови — Багатомовна

Спосіб оновлення — Ubuntu Software Center (+ APT, …)

Менеджер пакунків — dpkg

Платформи, що підтримуються — i386, ARM

Тип ядра — Монолітне (ядро Linux)

Інтерфейс — Unity

Ліцензія — В основному GNU GPL та інші вільні ліцензії

Ubuntu Touch — операційна система для мобільних пристроїв, яку розробляє компанія Canonical Ltd. Нова мобільна платформа покликана забезпечити зручне користування повноцінною десктопною ОС на смартфонах та планшетах, що робить Ubuntu практично єдиною універсальною ОС на даний час. Ubuntu Touch використовує схожі технології, що і десктопна версія, отже програми, які розроблені для однієї версії, можна використовувати на іншій і навпаки. До того ж, наголошується на можливості під'єднати зовнішній монітор до смартфона і користуватись ним як звичайним комп'ютером з Ubuntu Desktop. Ubuntu Touch була анонсована 2 січня 2013 року, а перший стабільний реліз з'явився 17 жовтня 2013 року.

Історія

2 січня 2013 року Canonical анонсувала нову, мобільну версію своєї операційної системи Ubuntu. Вперше публіці Ubuntu Touch була представлена 8-10 січня 2013 року в ході виставки CES 2013 Марком Шаттлвортом, засновником компанії Canonical, використовуючи в якості тестового пристрою Samsung Galaxy Nexus.

Пристрої з Ubuntu Touch з'являться на ринку не раніше першого кварталу 2014 року (планується завершити уніфікацію інтерфейсів на різних платформах до випуску Ubuntu 14.04 LTS), а до жовтня 2013 року (реліз Ubuntu 13.10) Canonical планує завершити розробку системи. Ubuntu Touch стане одним із офіційних версій Ubuntu разом з версіями для ПК та для серверів Планується також в деяких випадках встановлювати Ubuntu Touch другою системою разом з Android на майбутніх пристроях. З кінця лютого 2013 року для всіх охочих доступні щоденні збірки дистрибутиву, в яких будуть представлені нові функції та виправлення помилок.

В середині червня 2013 року 8 великих операторів зв'язку з Німеччини, Італії, Республіки Корея, Іспанії, Португалії та інших країн, виявили інтерес до анонсованої нової мобільної платформи. Для роботи з ними було створено консорціум операторів CAG (англ. Carrier Advisory Group — Консультативна група операторів), який дозволить компаніям мати доступ до ексклюзивної інформації від Canonical та мати певний вплив на розробку мобільної системи. Через тиждень до консорціуму приєдналися ще 2 оператори з Австралії та Індонезії. Реєстрація нових членів була припинена в кінці липня. На момент першого релізу Ubuntu Touch, до CAG приєдналися 14 операторів зв'язку.

Перший офіційний реліз Ubuntu Touch для смартфонів з сенсорними екранами вийшов 17 жовтня 2013, одночасно з редакціями для десктопів і серверних систем Ubuntu 13.10. Офіційні складання підготовлені для смартфонів Galaxy Nexus і Nexus 4. Неофіційно розвиваються портування Ubuntu Touch ще для 50 портативних пристроїв, що охоплюють більше 20 брендів. Особливістю складання для смартфонів є задіяння за замовчуванням дисплейного сервера Mir замість композитного менеджера платформи Android (SurfaceFlinger). Для підтримки обладнання в Ubuntu Touch використовуються користувацькі компоненти платформи Android, які не ініціалізуються на ранній стадії завантаження в ізольованому контейнері.

До складу версії для мобільних пристроїв входить оболонка Unity 8 і типовий набір базових застосунків, написаних з використанням Qt/QML і адаптованих для пристроїв з сенсорними екранами. Серед програм, що входять у комплект: менеджер фотографій, інтерфейс телефонії (дзвінки, SMS), клієнт для миттєвого обміну повідомленнями, адресна книга, програма для роботи з камерою, медіаплеєр, файловий менеджер, емулятор терміналу, застосунок для інтеграції з соціальними мережами, календар-планувальник, програма для інтеграції з хмарним сховищем Ubuntu One, редактор заміток і веб-браузер на базі технологій Chromium. Для тестування Unity8 та оточення для мобільних пристроїв в звичайному настільному варіанті дистрибутива досить встановити пакет unity8 і запустити команду unity8.

Для офіційно підтримуваних пристроїв забезпечена можливість виконання оновлення прошивки «по повітрю» (over-the-air), без підключення до комп'ютера і з автоматичною перевіркою наявності оновлень. Оновлення здійснюється у формі завантаження нового образу прошивки, замість оновлення окремих пакунків. Для встановлення програм пропонується використовувати пакунки в форматі Click, для якого реалізований додатковий рівень ізоляції.

Особливості

Ubuntu Touch базується на десктопній версії Ubuntu, використовуючи звичайне ядро Linux. Незважаючи на це, система може працювати з ядрами Linux та спеціалізованими драйверами, які використовуються в різних смартфонах на базі ОС Android (яка також використовує ядро Linux, але модифіковане для роботи на мобільних пристроях), що дозволить уникнути довготривалої та складної роботи по адаптації нової ОС для конкретних компонентів і дозволить використовувати Ubuntu Touch на всіх нових смартфонах. Правильність цього кроку була підтверджена менш, ніж за тиждень після релізу альфа-версії операційної системи, коли мобільна Ubuntu була портована ентузіастами окрім початкових двох ще на 24 пристрої компаній Sony, Huawei, Samsung та Asus. На 2 березня 2013 року Ubuntu Touch портована на 32 пристрої, триває адаптація ще для 22 пристроїв.

На відміну від Android, в Ubuntu Touch не буде використовуватись віртуальна машина Dalvik для ізоляції застосунків, отже користувач отримує повний контроль над системою, як і в звичайній версії. Ubuntu Touch надає можливість зашифрувати файли чи весь носій, що особливо актуально для корпоративних користувачів. Також доступне створення декількох користувацьких акаунтів на пристрої, як і в десктопній версії.

Програми для Ubuntu Touch можуть розроблюватися мовами JavaScript, C, C++ — або на базі веб-технології HTML5 (за допомогою вільного фреймворку PhoneGap з використанням специфічних API, які дозволяють веб-програмам взаємодіяти з користувачем на рівні із звичайними програмами), або використовуючи спеціальний SDK, що дозволить створювати більш продуктивні та інтегровані в систему програми, із залученням Qt5 та OpenGL для ігор. Розповсюджуватися застосунки будуть через централізований каталог Ubuntu Software Centre.

Canonical надає право виробникам пристроїв передустановлювати на них фірмове ПЗ та інтегрувати їх сервіси з Ubuntu Cloud для зручності користувачів. Ubuntu Touch використовує мобільну версію графічної оболочки Unity, чий інтерфейс базується на Qt та QML.

Користувацький інтерфейс

Смартфон з Ubuntu Touch

Як і в десктопній версії, користувачеві доступні особливості інтерфейсу Unity, тематичні Lenses, спеціальні застосунки користування популярними веб-сервісами. Інформацію та настройки можна синхронізувати за допомогою Ubuntu One. Керування системою здійснюється в основному за допомогою жестів пальцями на екрані пристрою, використання класичних меню зведено до мінімуму. Таке рішення Canonical пояснила бажанням надати користувацькому контентові якнайбільше вільного місця на екрані. За допомогою жестів можна відкривати меню, перемикатись між програмами чи закривати їх. Наприклад, жест від лівого краю екрану до правого відобразить список активних програм, які виконуюються на основі повноцінної витісняючої мультизадачності (Side Stage) для всіх застосунків.

Якщо пристрій достатньо потужний, його можна під'єднати до зовнішнього монітору чи телевізору, і використовувати як звичайну робочу станцію. Для цього на ньому буде встановлене спеціальне ПЗ.

Згідно з мінімальними апаратними вимогами, щоб запустити Ubuntu Touch, смартфон повинен мати одноядерний процесор рівня Cortex-A9 з частотою 1 ГГц та 512 Мб оперативної пам'яті. Таке бюджетне рішення не дозволить використовувати смартфон в десктопному режимі при підключенні док-станції. Щоб повноцінно користуватися Ubuntu Touch, апарат повинен бути оснащений чотирьохядерним процесором рівня Cortex-A9 з частотою 1 ГГц та 1 Гб оперативної пам'яті. Також можна використовувати Intel Atom Medfield та новіші.

На даний час офіційними тестовими пристроями для демонстрації можливостей та тестування розробниками і ентузіастами є смартфони Samsung Galaxy Nexus і Nexus 4 та планшети Nexus 7 і Nexus 10.