Опис помилок

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 22:16, 30 жовтня 2013; Єршов Владислав (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Воно має бути чітким , ясним і зрозумілим , давати користувачеві всю необхідну інформацію про причини і місце виникнення помилки. Багато розробники програм побоюються робити повідомлення про помилки дуже інформативними , щоб не " лякати " початківців користувачів технічними подробицями. Однак у цьому випадку порушується описаний вище принцип гнучкості та ефективності використання: досвідчені користувачі , отримавши занадто коротке повідомлення про помилку , не можуть з'ясувати її причину. А програма , у якій з'являються якісь незрозумілі помилки , зрештою починає справляти враження неякісної поробки .

Найпростіше рішення - створити в довідковій системі програми відповідний розділ , що роз'ясняє зміст проблеми і причини її виникнення . У самому ж діалоговому вікні з повідомленням про помилку може бути присутнім кнопка Довідка для виклику цього розділу. Чисто технічно реалізувати це дуже просто: в сучасних системах програмування для її створення таких дружніх повідомлень про помилки достатньо при виклику функції MessageBox вказати прапор наявності кнопки Довідка та ідентифікатор відповідного розділу довідки . А ось складання докладних описів помилок , яких , до того ж , може бути дуже багато , для shareware -програмістів набагато більш нудне і неприємне заняття .

Ще один приклад вирішення , причому більш витонченого , даної проблеми є кнопка Детальніше, при натисканні на яку діалогове вікно з повідомленням про помилку " розорюється " , відображаючи більш детальну інформацію про причину виникнення збою. Так , наприклад , організовані багато повідомлення про помилки в 32 - розрядних версіях Windows , найвідоміше з яких - " Програма виконала неприпустиму операцію і буде закрита " . За кнопкою Детальніше в цьому повідомленні ховається ім'я програми- винуватця , а також адреса місця виникнення помилки.

зауваження

Зверніть увагу , що навіть у " розорюються " повідомлення про помилки , незважаючи на те , що в них присутній Детальна інформація, все одно має бути присутня кнопка Довідка для виклику розділу довідкової системи з описом відповідної помилки. Це необхідно тому , що звернення до довідкової системи програми є більш звичним для користувача , чим менш розповсюджені " розорюються " діалогові вікна .

На жаль , такі витончені повідомлення про помилки в прикладних програмах для Windows зустрічаються не дуже часто , т. к. їх включення вимагає хоча і нескладної , але кропіткої роботи.

Дуже важливо пам'ятати те , що повідомлення про помилку повинно містити її опис нормальною людською мовою , а не її числовий код . Деякі програмісти цілком серйозно вважають , що такі лаконічні повідомлення , в стилі відомого в Інтернеті " Error 404" , виробляють на користувача незабутнє враження : чим " загадковіше " програма , тим вона складніше і , в кінцевому підсумку , " крутіше " . Але , насправді , ефект схоже на те , що був вже описаний вище: незрозумілі помилки виникають тільки в неякісних виробах .

При складанні описі помилок потрібно не забувати перевіряти правильність повідомлень , що генеруються програмою. На перший погляд , це правило відноситься до розряду само собою зрозумілих речей , однак багато авторів цим нехтують. У результаті існує багато програм , в яких повідомлення про помилки "брешуть " користувачеві , рапортуючи зовсім про ті проблеми , які виникли насправді. Промашки в цій справі допускають навіть програмісти великих компаній. Наприклад , рекомендується з обережністю ставитися до повідомлень про помилки Windows , т. к. система не завжди правильно ідентифікує виниклі проблеми і вводить користувачів в оману.