Творчість Горація: літературна спадщина; новаторство поета; популяризація поезії Горація в Європі

Матеріал з Вікі ЦДУ
Перейти до: навігація, пошук

Горацій

У переліку найвидатніших поетів золотої доби римської літератури, у перших його рядках, фігурує ім'я Квінта Горація Флакка, автора багатьох гімнів, сатир, еподів, послань і звісно ж, од, на долю яких випала найбільша слава. Ознайомившись із цими творами, не виникає сумнівів, що вони належать перу гідного спадкоємця таких геніїв давньогрецької поезії, як Алкей, Сапфо, Анакреонт.

До речі, свої вірші Горацій писав строфами, винахідниками яких були саме ці еллінські митці (сапфічна строфа, архілохова, асклепіадова...)


Дитинство

Видатний класик римської літератури Квінт Горацій Флакк народився 8 грудня 1965 до н.е. в сім'ї вільновідпущеника, власника скоромного маєтку у Венузії, римської колонії на кордоні Луканії і Апулії. Коли майбутній поет був ще дитиною, його батько залишив економну і спокійне життя в провінції і переїхав до Риму, щоб дати там синові хорошу освіту. У столиці він заради заробітку виконував посаду складальника податків на аукціонах. З гордістю і серцевою вдячністю говорить завжди Горацій про цю людину старого гарту, цілком присвятив себе вихованню сина. Він згадує про нього як про бездоганний педагога і прекрасному наставника, що готував хлопчика до життя чесної і скромною.


Освіта

У Римі Горацій вчився разом з дітьми вершників і сенаторів в школі Орбілію, вчителі швидкого на руку, який, не економлячи на ляпаси, примушував учнів читати «Латинську Одіссею» Лівія Андроника, автора III століття до н.е. Отримавши блискучу риторичну освіту в римській риторичної школі, він вчився в Афінах, в заснованій Платоном Академії. Горацій сприйняв характерний для римлян, особливо в цю епоху, інтерес до минулого, ідеалізацію цього минулого, переконання, що порятунком від усіх зол сучасності є національне відродження. Він вивчав філософію Платона і Епікура, віддав данину республіканським захопленням. В Афінах Горацій приєднався до Брута, який восени в 44 роки приїхав до Греції вербувати серед молоді прихильників для боротьби проти Антонія і Октавіана. Захоплений незвичайністю своєї ролі, Горацій стає прихильником справи республіки і в званні військового трибуна, яке, мабуть, дуже лестило синові колишнього раба, командував легіоном. Але поразка при Филипах в 42 році швидко протверезило його, до того ж його натурі були чужі війни і політичні розбрати, в які він був залучений своєї недосвідченістю і красномовством вбивці Цезаря. Згодом Горацій з гіркотою згадував про втрату своїх нетривких ілюзій до нещасної авантюрі, ледь не вбив його.

Зближення з поетами

Дочекавшись амністії, поет повертається до Риму. До початку 30-х років відносять його перші вірші. Поезія приносить популярність; Горацій входить в гурток Мецената і скоро стає його другом, зближується з іншими поетами цього гуртка, зокрема з Вергілієм і Варієм.


Дружба з Меценатом

Прозорливий провідник культурної політики Октавіана Августа Меценат сприяв розвитку літератури, яка сприяла б вихованню широких народних мас у дусі ідеології прініціпата. Меценат зібрав близько серпні кращих поетів того часу, він був не лише покровителем, а й натхненником. Володіючи рідкісною здатністю виявляти в інших людях дарування, Меценат передбачав, в якому напрямку буде розвиватися той чи інший талант і тактовно допомагав його становленню. Фігура Мецената є як би символом усієї римської культури цієї епохи, і не випадково таке явище як покровительство наукам і мистецтвам, що виникло при Птолемеях в Олександрії, увійшло в історію під назвою «меценатство». Горацій мав всі підстави пишатися тим, що він здобув прихильність і прихильність Мецената, який, хоча і був людиною знатного походження, не побрезгал сином волноотпущенніка, відрізняючи людей не знатності, а по шляхетності почуттів і думок. Горацій ніколи не зловживав дружбою Мецената і не користувався його розташуванням на шкоду іншим людям. Серцева дружба і вдячність поета ніколи не ставили його в залежне становище від Мецената. Дуже скромний, він був далекий від того, щоб вимагати від свого потужного покровителя ще більших щедрот. Він навіть не скористався цією дружбою, щоб повернути батьківський маєток, конфісковане Октавіаном на користь ветеранів при битві на Филипах. У 33 році він отримує від Мецената в подарунок невелике, але досить дохідна маєток, розташованої у мальовничій місцевості. Далекий від будь-яких честолюбних устремлінь, Горацій не приховує, що нескінченним турботам і турботам міського життя він віддає перевагу тиху спокійну життя в селі, яка символізує для нього свободу. Горацій жив то в Римі, то в своєму Сабінські маєток, відмовляючись від офіційних посад (він відкинув навіть посаду секретаря Августа) і ведучи життя «приватного людини», хоча і став головним чином в останні 10 років свого життя загальновизнаним придворним поетом. Меценат ввів Горація в коло наближених Августа. Потрапивши в оточення принцепса, поет зберігає властиву йому обачність, не намагається виділитися, у всьому проявляє врівноваженість. До програми соціальних і тематичних реформ, що проводяться Августом, Горацій поставився з належною увагою, не опускаючись, однак, до рівня придворного підлесника. Їм рухало не стільки почуття згоди з ідеологією принципату, скільки почуття подяки за довгоочікуваний мир, відновлений Августом в Італії, ціле століття, ціле століття сотрясаемой цивільними міжусобицями. Що стосується дружби Горація з Меценатом, то вона тривала до самої смерті останнього. Меценат помер у вересні 8 року до н.е., 27 листопада того ж року помирає, не набагато переживши свого друга і покровителя, Горацій. Так виповнилося пророцтво поета, що він помре незабаром після смерті Мецената.