Стеганографія

Матеріал з Вікі ЦДУ
Версія від 21:56, 28 жовтня 2012; Дучзуч (обговореннявнесок)

(різн.) ← Попередня версія • Поточна версія (різн.) • Новіша версія → (різн.)
Перейти до: навігація, пошук

Історія стеганографії

Один із перспективних напрямів захисту інформації сформували сучасні методи стеганографії. Слово стеганографія в перекладі з грецької буквально означає тайнопис (steganos - таємниця, сек-рет; graphy - запис).

Стеганографія - це наука про приховану передачу інформації шляхом збереження в таємниці самого факту передачі.

На відміну від криптографії, яка приховує вміст секретного повідомлення, стеганографія приховує саме його існування. Стеганографії зазвичай використовують спільно з методами криптографії, таким чином, доповнюючи її.
До неї можна віднести величезна безліч секретних засобів зв'язку, таких як невидимі чорнила, мікрофотознімкі, умовне розташування знаків, таємні (приховані) канали, засоби зв'язку з плаваючими частотами, голографія і т.д.
Перші згадки про стеганографії зустрічаються в працях давньогрецького історика Геродота. У першому способі на поголеною головою раба записувалося потрібне повідомлення, а коли його волосся відростало, він вирушав до адресата, який знову голив його голову і зчитував доставлене повідомлення. Другий спосіб полягав у наступному: повідомлення наносилося на дерев'яну дощечку, а потім вона покривалася воском, і, тим самим, не викликала жодних підозр. Потім віск зіскоблюється, і повідомлення ставало видимим.
Одним з найбільш поширених методів класичної стеганографії є ​​використання симпатичних (невидимих) чорнила. Текст, записаний такими чорнилом, проявляється лише за певних умов (нагрівання, спеціальне освітлення, хімічний проявник і т. д.).
Винайдені ще в I столітті н. е.. Філоном Олександрійським, вони продовжували використовуватися як у середньовіччі, так і в новітній час.
Існують також чорнило з хімічно нестабільним пігментом. Текст, написаний цими чорнилом, перший час виглядає, як текст, написаний звичайною ручкою, але через деякий час нестабільний пігмент, що входить до складу чорнила, розкладається, і від тексту не залишається ні сліду.

Рис. 2. Шеннон

    Інші стеганографічні методи:
  • мікроточки - мікроскопічні фотознімки, вклеюється в текст листів;
  • запис на бічній стороні колоди карт, розташованих у домовленому порядку;
  • заміна змісту слів у тексті;
  • трафарети, які, будучи покладеними на текст, залишають видимими тільки значущі літери;
  • вузлики на нитках і т. д.

До кінця XIX століття стеганографія та криптографія розвивалися в рамках єдиної науки про тайнопису.
В основі багатьох підходів до розв'язання задач стеганографії лежить спільна з криптографією методична база, закладена Шенноном (C.E. Shannon) (рис. 2) в теорії тайнопису. Проте до цих пір теоретичні основи стеганографії залишаються практично неопрацьованими.


Комп'ютерна стеганографія