Економічна і математична постановка задачі дробово–лінійного програмування. Геометрична інтерпретація
Постановка задачі та алгоритм розв’язування
Розв’язуючи економічні задачі, часто за критерій оптимальності беруть показники рентабельності, продуктивності праці тощо, які математично подаються дробово-лінійними функціями. Загальну економіко-математичну модель у цьому разі записують так:
Припускають, що знаменник цільової функції в області допустимих розв’язків системи обмежень не дорівнює нулю. Алгоритм розв’язування задачі дробово-лінійного програмування передбачає зведення її до задачі лінійного програмування. Щоб виконати таке зведення, позначимо:
зробимо заміну змінних Неможливо розібрати вираз (невідома помилка): y_j = y_0 x_j (j=\overline{1,n}) ,
і запишемо економіко-математичну модель:
за умов:
Дістали задачу лінійного програмування, яку можна розв’язати симплексним методом. Нехай оптимальний план Неможливо розібрати вираз (невідома помилка): y_{0j} = y_{01} , y_{02},.., y_{0n}, y_0
Оптимальні значення Неможливо розібрати вираз (невідома помилка): x_j
знайдемо за формулою: Неможливо розібрати вираз (невідома помилка): x_{0j} = {y_{0j} \over y_0} (j=\overline{1,n})
Приклад
Сільськогосподарське акціонерне товариство з обмеженою відповідальністю, яке розміщене в Лісостепу України, має намір оптимізувати структуру виробництва. За критерій оптимальності взято максимізацію рентабельності як відношення прибутку до собівартості. Дані про види діяльності, що їх здійснюватиме товариство, наведено в таблиці: