Опис пошукової системи МЕТА
Зміст
Текст заголовка
URL головної сторінки
--Александра 14:09, 22 декабря 2008 (EET)
Історія
12 листопада 1998 року в Харкові відбулося офіційне відкриття пошукової системи МЕТА. Сервер, наданий Харківським державним політехнічним університетом, був розташований на технічному майданчику провайдера «Харків-Онлайн».
З моменту старту популярність сервера зростала, і вже через півтора роки каналу Харків-Київ стало не вистачати. У травні 2000 року було ухвалено рішення про розміщення сервера в Києві. Відразу після переїзду відвідуваність пошукової системи зросла в 2 рази, з'явилися перші доходи від реклами. У вересні 2000 року було зареєстровано ТОВ «МЕТА», подана заявка на торговий знак і МЕТА стала комерційним підприємством.
У липні 2002 року якість пошукових технологій Мети була підтверджена впровадженням пошукової системи для інтернет-порталу Кабінету Міністрів України. В цей же час компанія проектує лінійку пошукових продуктів: пошукова система для сайтів siteMETA, програма для пошуку по персональному комп'ютеру diskMETA.
У січні 2003 року сервер МЕТА переходить на нову компактну адресу meta.ua. У цьому ж році починається активна підготовка до запуску нових інформаційних сервісів, що доповнюють і розширюють пошукові можливості сервера.
З грудня 2003 і протягом всього 2004 року на сервері запускаються 12 нових інформаційних розділів. Щодня в системі реєструється до сотні веб-ресурсів. Разом із зростанням відвідувачів сервера, росте і МЕТА.
У листопаді 2005 року МЕТА запускає сім нових проектів і стає порталом з найбільшим в Україні набором сервісів. Серед нового: web-пошта, чат, перекладач, онлайн-бібліотека, афіша, wap-версія Мети, а також сервіс єдиної реєстрації. Тепер на Меті можна знайти не тільки веб-сторінки, але і новини, підприємства, прайс-листи, вакансії, автомобілі, адреси на картах міст України, товари в електронних магазинах, розклади потягів, прогноз погоди, переклади іноземних слів і навіть симпатію. До кінця 2005 року до запуску готуються ще декілька проектів.
У жовтні 2006 року — українська пошукова система переходить на новий, сучасний дизайн. Новий дизайн стає новим, успішним, етапом в розвитку компанії. Разом з новим дизайном, набір вже існуючих комунікаційних сервісів, доповнили нові: сервіс мережевих щоденників[3], соціальна мережа українських користувачів інтернету[4], що допомагає в створенні ділових і особистих зв'язків, сервіс, що істотно полегшує роботу вебмастерам і власникам сайтів[5]. А в листопаді 2006 на повну силу запрацювала система професійної інтернет-статистики[6] в українському Інтернеті, яка відповідає світовим стандартам міжнародної рекламної асоціації IAB. Партнером компанії МЕТА в цьому проекті виступила польська компанія Stat24[7]. Ще один унікальний сервіс — «Чумацькі перегони», — перша онлайнова рольова гра на українську тематику, в якій може взяти участь будь-який користувач Інтернету (розробник компанія «Чумацький світ»).
У квітні 2007 року новим партнером компанії стала інвестгруппа «Російські фонди» і компанія Digital Sky Technologies.
У січні 2007 року відбулося відкриття нового сервісу kino.meta.ua[8]. Цей сервіс дає широкі можливості для авторизованих користувачів — від підписки на розклад улюблених кінотеатрів, отримання найсвіжіших новин про улюблених акторів і режисерів до різного роду настройок сервісу «під себе», а також інтеграцію з блогом і форумом. Навесні 2008 року з'являється ще два нових сервіси — соціальна мережа, яка допомагає в створенні ділових і особистих зв'язків[9] і відеоресурс[10].
Фатіна Віолетта 22:36, 16 листопада 2011 (EET) взято з Вікіпедія
Загальний опис системи, її особливості
По суті META.ua представляє широкопрофільний портал із зручною пошуковою системою. Пошукова система МЕТА дозволяє шукати по всьому українському Інтернету, а також по Реєстру українських сайтів з урахуванням російської і української морфології. Це означає, що незалежно від граматичної форми ключових слів, отримаються документи, які містять шукані слова у всіх формах.
--Александра 14:09, 22 декабря 2008 (EET) Мета:
Потужна повнотекстова пошукова система, має оригінальну базу даних. Підтримує розвинену мову запитів, пошук за окремими полями документів. Виконує пошук з урахуванням морфології української, російської та англійської мов. Посилання супроводжуються анотаціями. Зручний та швидкий перегляд результатів. --Гонтаренко Маша 2 листопада, 15:24
Потужна повнотекстова пошукова система, має оригінальну базу даних. Виконує пошук з урахуванням морфології української, російської та англійської мов. Посилання супроводжуються анотаціями. Зручний та швидкий перегляд результатів.
--Checha 14:46, 22 декабря 2008 (EET)
Наявність каталогу, посилання на каталог
[[1]]
--Салан Антон 21:49, 2 ноября 2010 (EET)
Особливості мови запитів
У багатослівних запитах система не ігнорує так звані "стоп-слова", до яких відносять приводи, частинки, союзи і тому подібне Більшість пошукових систем при пошуку їх ігнорують, тобто, при запиті «крем від загару» привід "від" буде проігнорований і серед результатів будуть документи із словосполукою "крем для загару". <META> видає документи, які точно збігаються з запитом.
--Александра 14:09, 22 декабря 2008 (EET)
Підтримує розвинену мову запитів, пошук за окремими полями документів.
--Checha 14:46, 22 декабря 2008 (EET)
Можливості розширеного пошуку
При повнотекстовому пошуку в базі даних можна використовувати ряд службових операторів, що дозволяють уточнити запит. Порядок дії логічних операторів задаються круглими дужками ( ). Окрім логічних виразів можна визначати відстань між словами запиту, а також передбачені також оператори, що дозволяють обмежити зону пошуку певним полем документа. При пошуку в Реєстрі можна обмежити зону пошуку окремою темою або регіоном. Для цього необхідно перейти у відповідну тематичну / регіональну рубрику і поставити прапорець "шукати в розділі:" або "шукати по регіону:", при цьому пошук вестиметься по повнотекстовому індексу. Якщо ж поставити ще один прапорець - "шукати в Реєстрі", то пошук проводитиметься тільки по описах сайтів в даному розділі або регіоні
--Александра 14:41, 22 декабря 2008 (EET)
Шукати слова запита:
*усi (оператор ...+... ) *одне з слiв (оператор ...|... ) *точну фразу (оператор "..." ) *як словосполучення (оператор {...} ) *обмежити вiдстань мiж словами в n слiв (оператор [n, ...] )
Розташування на сторiнцi:
*по тексту документiв *тiльки в назвах документiв (оператор title(...) ) *тiльки в назвах роздiлiв документiв (оператор heading(...) )
Виключити з видачi документи зi словами: (оператор - )
Документи Мова може бути:
*аби яка *українська *росiйська *англiйська
Формат:
*усi *PDF (Adobe Acrobat) *DOC (Microsoft Word) *RTF (Rich Text Format) *XLS (Microsoft Excel) *PPT (Microsoft PowerPoint)
Дата: (у форматі "31/02/2008") --Checha 14:47, 22 декабря 2008 (EET)
ПОРАДИ ПО ПОШУКУ
Пошукова система "МЕТА" надає цілий ряд сервісних можливостей, які дозволяють вести більш прицільний пошук. Проте, пошукова система - тільки інструмент, і головний внесок в швидке отримання точних результатів робить користувач, коли формулює свій запит.
Нижче наведено перелік пошукових прийомів, які дозволять ефективніше організувати пошук і оперативно знайти те, що потрібне.
--Салан Антон 21:49, 2 ноября 2010 (EET)
БАГАТОМОВНІ ЗАПИТИ
За статистикою Мети велика частина запитів поступає російською мовою. При цьому пошукова база Мети містить документи на російській, українській та англійських мовах.
Подібна багатомовність задає свої особливості пошуку на Мете. Наприклад, для того, щоб отримати повний список сторінок, що мають відношення до освіти, необхідно крім слова "освіта" задіяти також слова "образование" і "education". Якщо цікавить повнота пошуку -- то це найбільш короткий шлях, щоб отримати посилання на весь масив існуючих документів.
Звичайно, великий масив відповідей міститиме однакову інформацію, яка просто представлена на різних мовах. Проте, за дослідженнями, значна кількість сторінок не перекриваються, тобто містять інформацію, яка потрапляє в список результатів тільки при запиті на певній мові.
--Салан Антон 21:49, 2 ноября 2010 (EET)
=Види пошукових систем=
З пошукових сервісів хочеться відзначити «Метановини». Це найпопулярніший розділ після великого пошуку і каталогу. Зараз там збираються новини від більше як 200 українських інтернет-джерел, близько 10 000 новин в день. Весь цей масив в режимі реального часу індексується, групується по темах і стає доступним для пошуку.
«Пошук рефератів». Практично єдиний сервіс в СНД, що дозволяє шукати не тільки по назві і опису, але і по всьому тексту. В період сесій і іспитів студенти і школярі активно користуються цим сервісом.
З останніх пошукових проектів – інтерфейс до бази законодавства України, що розроблено спільно з апаратом Верховної Ради. У базі більш як 80 000 різних юридичних документів. Автоматичний переклад запитів дає можливість задавати запит на російській або українській мовах.
З інформаційних сервісів цікавими є «Карти» і «Розклади потягів». В «Картах» зібрано найбільшу кількість карт по містах і областях України, що є доступними в Інтернеті, а «Розклади» – є найповнішими та найточнішими.
Комунікаційні сервіси – форум, який став найбільшим українським неполітичним форумом. Поштовий сервіс розроблявся значно пізніше за тих, що є зараз на ринку, тому в ньому вдалося обійти відомі недоліки і він вийшов зручним і функціональним. Пошта зараз самий швидкозростаючий сервіс на «Мете».
Пошуковому сервісу доводиться збільшувати потужність одночасно в двох площинах – з одного боку збільшується кількість запитів, з іншої - зростає об'єм індексу. З схожими проблемами працює всього декілька компаній в світі, і тому на вирішення технічних проблем, пов'язаних з швидким зростанням витрачається багато зусиль. Впроваджено і відпрацьовано технологію, що дозволяє швидко масштабувати систему, Мета може без проблем збільшити розмір індексу і обробити число запитів на порядок більше.
З останніх вдосконалень – «перевірка» правопису в запитах і додавання нових форматів документів – doc, pdf, xls, ppt.
«Повільна індексація» - це вже легенда, яка залишилася у минулому. Черги на розміщення в каталог зараз немає, бо технічних потужностей вистачає. Якщо сайт через 4-5 днів після додавання в каталог не потрапив в індекс, це означає, що він є або недоступним, або не піддається індексації. Окрім цього є спеціальний кластер, документи в якому оновлюються двічі у день.
Оксана Сухович 09:04, 17 листопада 2011 (EET) пошуковий сервіс